Aromaterapie dětem

Aromaterapie dětem - přírodní kosmetika Nobilis Tilia

Už hezkou řádku let propagujeme aromaterapii ve školkách a školách, ukazujeme dětem bylinky a učíme je, jak je zpracovávat a využívat. Nejoblíbenější součástí tvořivých dílen pro děti je vždy jejich praktická část, při které si znovu a znovu uvědomuji, jak děti vůně milují. Jak jsou přírodní vůně v jejich rukách přirozené a obohacující. Jsem si jistá, že éterické oleje do rukou dětem patří a že jejich prostřednictvím získávají cosi velmi cenného – respekt k přírodě a rostlinám.

Jste-li aromaminkou, můžete mít chuť používat éterické oleje na miminko co nejdříve, ale přeci jen vydržte! Teprve od třetího až šestého měsíce věku začněte s velice jemnou koncentrací éterických olejů a řiďte se návody k míchání směsí pro kojence. Z éterických olejů se zejména hodí levandule, heřmánky, mandarinka, sladký pomeranč, neroli nebo mateřídouška. Dětské masáže s vonnými oleji naředěnými do rostlinného oleje nebo Tělového a masážního oleje neutrálního jsou krásným rituálem pro láskyplné zakončení každého dne. Miminka si užívají vtírání oleje do pokožky, zejména na zádech, nožičkách a bříšku. Společně s vaším hřejivým dotykem jim předáváte i léčivé účinky vybrané vůně, která pomůže vaše děťátko vyladit fyzicky i emočně.

Jak děti rostou, rády se do voňavých rituálů samy zapojují. Dopřejte jim vždy výběr z několika vůní, aby si mohly samy zvolit, co jim právě v daném okamžiku dělá dobře. Jejich tělo je moudré a samo ví nejlépe, co potřebuje. To si potom překládá do jednoduchého rozhodnutí voní/nevoní. Pokud potřebujete ze zdravotních důvodů nějaký vámi vybraný olej přidat, míchejte směs vždy tak, aby dítěti voněla a aromaterapie pro něj zůstala příjemnou součástí života. U ještě starších dětí již můžete předat přípravu masážní směsi zcela do jejich rukou. Samozřejmě zásadně s vámi. Nikdy nenechávejte děti samostatně tvořit s éterickými oleji bez vašeho dohledu! Následnou masáž si užívají děti až do puberty, pak je předejte profesionálům, ať už pro masáž nebo kosmetické ošetření. Děti budou mít dobrý pocit, že se o ně pečuje a s radostí se vám vrátí do rukou v dospělosti.

Veselé kelímky voní

Naplánujte si čas od času s dětmi vlastní tvořivé odpoledne. Budete potřebovat 5 – 10 éterických olejů, které jsou vhodné pro děti, jako například levandule, borovice, mateřídouška, majoránka, sladký pomeranč, březule, eukalyptus, geranium, kananga, mandarinka, máta citronová nebo ravintsara. Dále čistý mandlový nebo jiný rostlinný olej lisovaný za studena. Využít můžete již připravený Tělový a masážní olej neutrální. Dále lahvičky na míchání, ideálně o objemu 10 – 20 ml, které si děti naplní svojí vlastní směsí a samolepicí štítky na označení výrobku. Do 10 ml oleje přidávejte 2-3 kapky éterických olejů.

éterické oleje pro děti - přírodní kosmetika Nobilis TiliaMůžete s dětmi umíchat také jejich vlastní krém, jako základ se hodí Hypoalergenní krém, který je bez éterických olejů. V tom případě budete ještě potřebovat malé kelímky o objemu 10 – 30 ml a dřevěné nebo plastové tyčinky na míchání. A můžete se s dětmi pustit do radostného tvoření. Na 10 ml krému přidávejte 1 kapku éterického oleje. Na závěr si každý nakreslí vlastní etiketu a výrobek si pojmenuje. Nad vymýšlením názvů se s dětmi budete skvěle bavit!

Takový malý voňavě tvořivý dýchánek se vám bude výborně hodit, až budete vymýšlet dárek pro paní učitelku na konec školního roku. Dárková krabička plná malých krémů neobyčejných vůní a veselých názvů spolehlivě dojme i nejpřísnější paní učitelku, ale co víc! Jejich používání jí vydrží značnou část následujícího školního roku a bude-li díky aromaterapii vyladěná a v pohodě, budou v pohodě i vaše děti.

Adéla Zrubecká
Adéla Zrubecká vystudovala aromaterapii v Institutu Tradiční Přírodní Medicíny a Aromaterapie v Londýně a v roce 1995 si otevřela vlastní praxi pro klienty. Postupem let na základě praktických zkušeností vytvořila soustavu dotekové terapie pod názvem Holistická aromaterapeutická masáž, kterou také dodnes vyučuje. V rámci výboru Asociace českých aromaterapeutů stála u zrodu Institutu aromaterapie, v letech 1999 až 2006 vedla odborný čtvrtletník Listy Aromaterapie a podílela se významnou měrou na rozšiřování povědomí o aromaterapii v České republice. Díky svým zahraničním kontaktům nadále spoluorganizuje zahraniční konference aromaterapie a publikuje v odborných i populárních časopisech. Je lektorkou Institutu aromaterapie a zaměřuje se zejména na praktické využití aromaterapie ve spojení s tradiční čínskou medicínou. Je také spoluautorkou knihy Aromaterapie v životě ženy a od roku 2004 spolumajitelkou společnosti Nobilis Tilia s.r.o.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..