Aromaterapie v šestinedělí

Aromaterapie v šestinedělí - přírodní kosmetika Nobilis Tilia

V článku našeho Blogu “Budete brzy maminkou” jsme se věnovali období okolo porodu. Nyní je již vaše mimiko na světě a je zapotřebí pozornost upnout nejen na něj, ale i na své tělo, jenž se regeneruje a vypořádává s novou situací. Orgány břišní dutiny se zase hezky rovnají na své místo, děloha a porodní cesty se pomalu stahují. Hormony jsou jako utržené ze řetězu a tak není neobvyklé, že vás přepadají výkyvy nálad a emocí. Kojení a péče o dítě je nyní také vaší významnou rolí, ale i tento přirozený proces vás může potrápit. Jak vám tedy může pomoci právě aromaterapie?

První podpora po poroduintimní hygiena po porodu - přírodní kosmetika Nobilis Tilia

Sprcha po porodu je sama o sobě příjemným a osvěžujícím aktem. Důležitou péči ale potřebují hlavně vaše rodidla, jenž jsou citlivá a mnohdy i bolestivě poraněná, či dokonce šitá. Zklidnění, hojení a také antimikrobiální působení zajistí mycí přípravek na olejovém základu s přídavkem podpůrných éterických olejů. Hydrofilní olej Fema je šetrnou a bezpečnou volbou mycího přípravku každé ženy a to i mimo období porodu. Využijete jej jak k mytí celého těla, tak i doma na relaxační koupel. Tento olej respektuje přirozené pH pokožky a díky vyvážené kompozici éterických olejů s převahou levandule, tea tree a grapefruitu pečuje o čistotu a zdravé prostředí intimních partií.

Po umytí ošetřujte pravidelně oblast hráze antimikrobiálně působícím gelem na hráz a to i v případě, že došlo k jejímu poranění. Chladivá, lehká konzistence gelu bude po náročném porodu působit jako balzám.

Musela jste podstoupit císařský řez? Ke zhojení i takto velké jizvy je vhodné také sáhnout po přírodní alternativě. Do čerstvé rány, ihned jak to bude možné, kápněte neředěný éterický olej levandule a nechte jej vstřebat. Používejte ho takto alespoň 2x denně. Brzy pocítíte jak se rána hojí a stahuje. Levandule je se svými antimikrobiálními, zklidňujícími a hojivými vlastnostmi první volbou při řešení všemožných poranění, takže pokud jste ji dosud nepoužívala, zamilujete si její vůni i působení a bude již navždy vaší volbou číslo jedna v domácí lékárničce. Po několika dnech se může rána začít nepříjemně stahovat a vysušovat, v tuto chvíli začněte levanduli kombinovat s výživným rostlinným olejem z plodů růže šípkové, jenž zajistí navrácení hydratace a podpoří regenerující se pokožku. Olej natírejte po aplikaci levandule nebo si z obou olejů vytvořte směs. V době, kdy je již jizva zhojená, ji můžete promazávat jen čistým šípkovým olejem. S ošetřováním pokračujte ještě několik tpéče o tělo po porodu - přírodní kosmetikaýdnů či měsíců. Zajistíte si tak regeneraci tkáně a menší viditelnost jizvy.

Vaše děloha se po porodu pomalu zavinuje a stahuje. Tomuto procesu můžete napomoci masážním olejem po porodu. Kompozice éterických olejů se postará nejen o hormonální stabilizaci, ale i regeneraci vnitřních orgánů. Obsažený vavřín vám ještě k tomu dodá sebedůvěru ve vlastní tělo a schopnosti. Masírujte si jemně po směru hodinových ručiček několikrát denně bříško a myslete při tom na to, jak dokonalá jste.

Kojení je nejen potravou pro dítě, ale i utužováním vašich vazeb

Nezdary při kojení provází snad každou druhou maminku. Není ale nutné se tím trápit, kojení je přirozené a hlavně nesmírně prospěšné pro vás i vaše děťátko. Nenahraditelné látky v mléce a spouštění hormonů je důležité pro vás oba. Pro bezproblémové zvládnutí kojení je zapotřebí hlavně pohoda maminky. Ideální techniku kojení pak vychytáte se svou laktační poradkyní nebo porodní asistentkou. Tělo ví co má dělat, takže mu naslouchejte a zahrňte se trpělivostí a optimismem i při případných drobných obtížích.

Myslíte si, že máte nedostatek mléka? Ale co když je mléka dost, jen dochází k jeho špatnému spouštění? S tímto vám pomůže masážní olej při kojení. Směs za studena lisovaných olejů a skvalenu podporuje pružnost pokožky, její hydrataci, ale napomáhá i skluznosti při masážní technice podporující spouštění mléka. Tento olej neobsahuje žádné éterické oleje, které by svou vůní ovlivňovaly chuť vašeho mléka. Pokud by nastaly potíže se zadržováním mléka a bolestmi prsů, neváhejte použít hojivý olej na prsa. Zde již je přítomno malé množství éterický olejů, které snižují bolest a zánět. Jemnými krouživými tahy jej vtírejte do prsů po každém kojení. Před kojením prsy a hlavně dvorce s bradavkou opatrně omyjte neutrálním mycím přípravkem bez vůně. V případě silné bolesti, zánětu či retence mléka zkuste osvědčený recept našich maminek i babiček. Chladivé obklady z tvarohu nebo jílu vám bezpečně a brzy uleví. Pro podporu laktace si  dopřávejte lahodný bylinný čaj. Vyvážená směs bylin působí harmonicky na celé vaše tělo a co více, pozitivně ovlivní i trávení vašeho miminka.

Právě prožíváte se svým miminkem jedno z nejkrásnějších a neopakovatelných období, kdy se všemi smysly seznamujete a budujete společná propojení na celý život. Do sytosti si užívejte vzájemnosti, lásky a poznávání. Nezapomínejte však i na sebe a na odpočinek. Budete-li šťastná a spokojená, bude takové i vaše miminko. Nebojte se požádat o radu, pomoc a podporu ošetřující personál porodnice a doma pak zapojte celou rodinu. Oni jsou tu teď pro vás, tak jako jste tu vy pro své miminko.

Hana Mejsnarová
Hana Mejsnarová vystudovala Institut aromaterapie. Se společností Nobilis Tilia spolupracovala řadu let, kdy podávala poradenství na zákaznické lince, a lektorovala produktové kurzy a Celostní péči v těhotenství, porodu, šestinedělí a péči o děti. Zajímá se o vše, co je spojené s přírodou, zdravím a zdravým životním stylem. Jejím krédem je: „Život je šance, jak najít cestu.“

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..