Aromaterapie v těhotenství, 1. trimestr

Aromaterapie v těhotenství - přírodní kosmetika Nobilis Tilia

Nezapomenutelné a jedinečné období v životě každé ženy je určitě těhotenství a narození dítěte. To s sebou přináší mnoho změn na tělesné i duševní úrovni. Cítit se skvěle je jistě přáním každé nastávající maminky.

Nevolnost, únava, obavy, nervozita a mnohé další nepříjemnosti nejsou ale v tomto období ojedinělé. Příroda nám však nabízí účinnou pomoc ve formě éterických olejů. Ty nejsou jen vonnou látkou, ale hlavně pomocníkem a oporou, jen je zapotřebí k nim přistupovat s respektem a pokorou. Jsou éterické oleje a kosmetické produkty s jejich obsahem bezpečné pro budoucí maminku i její dítě? Jak a kdy aromaterapii vlastně používat? Mnoho otázek a často ne jednoznačné odpovědi se na nás valí ze všech možných zákoutí médií. Odpověď hledejme v praxí a výzkumy ověřených zdrojích a také se řiďme vlastními pocity, tedy zdravým selským rozumem.

Aromaterapie je přírodní, účinná, ale… kdy, jak a na co ji použít?

Éterické oleje jsou hlavními funkčními nástroji aromaterapie, měli bychom je však primárně vnímat jako naše pomocníky, ne jako všudypřítomné partnery a to i v těhotenství. Tyto vonné látky jsou složité chemické substance, jež ovlivňují celý organismus a prostupují do všech zákoutí těla. Některé éterické oleje není vhodné v těhotenství používat. Jsou jimi například anýz, bazalka, cedr, fenykl, jasmín, kafr, lavandin, levandule širokolistá, libavka, všechny druhy mát kromě máty citronové, nevhodné je i používání muškátového oříšku, pimentovníku, rozmarýnu, řebříčku, šalvěje, túje a yzopu. Opatrnosti je zapotřebí i v používání horkých silic jako jsou hřebíček, saturejka, skořice, tymián nebo zázvor, a to proto, že silné prokrvení organismu nemusí být v těhotenství žádoucí. Jak vidíte, nejedná se o malý výčet nevhodných éterických olejů a tak se o jejich použití a případných kontraindikacích raději informujte. V aromaterapii, stejně jako v přírodě je ale naštěstí velké množství podobně účinných alternativ a tak je vždy na výběr.

První trimestr, zázrak stvoření

Snad v nejdůležitějším obdobím, kdy se spojují samotné a čisté informace matky a otce, se vytváří jedinečnost – společné dítě. Právě v prvních týdnech vývoje plodu se i logicky nabízí nezatěžovat tělo žádnými jinými než zcela přirozenými a jemnými látkami. Jen co zjistíte, že jste těhotná nebo těhotenství plánujete, zaměřte se v péči o vaše tělo na výrobky s nízkým, či raději žádným obsahem chemických látek a to hlavně syntetického původu. Aromaterapeutické přípravky či samotné éterické oleje používejte jen k řešení potíží, které vás mohou v těhotenství potkat.

Nevolnost hlavně po ránu je častým trápením nastávajících maminek. Vhodné těhotenská nevolnost - přírodní kosmetika Nobilis Tiliaje proto mít po ruce Inhalační tyčinku proti nevolnosti, jež napomůže zklidnit jak trávicí, tak i nervový systém. Pokud Vám ale nebude vonět, můžete sáhnout po éterickém oleji z koriandru, kardamomu nebo citronu, či grapefruitu. Kápněte si některý z výše zmíněných olejů na kapesníček a zhluboka inhalujte. Také si je můžete nakombinovat. Míchat mezi sebou můžete až tři oblíbené druhy olejů. Úleva od nevolnosti by se měla dostavit během chvíle. K tomu si v průběhu dne dopřejete šálek či dva bylinného čaje, díky němuž se navíc vyhnete nepříjemným zácpám a nadýmání.

Úzkost, mdloby a slabost mohou mít příčinu v psychické i hormonální nerovnováze. Inhalace z kapesníčku několika kapek gerania nebo bergamotu vás opět postaví na nohy. Oleje z květů pomerančovníku, santalu, ylangu nebo levandule naopak přinesou oporu a potřebné zklidnění při napětí či přílišném přemýšlení. Osvědčeným tipem pro harmonizaci těla i psychiky ženy je Květová voda růžová. Oroste se dle nálady a chuti touto 100% přírodní vodou z okvětních plátků růže a zaručeně jako růžička opět rozkvetete.

Většina běžných těhotenských potíží má svou příčinu nejen ve změně na fyzické úrovni, ale i na té psychické. Proto myslete hlavně na sebe a užívejte si toto období jak jen můžete. Harmonie a láska se pak otisknou i do vašeho miminka.

Hana Mejsnarová
Hana Mejsnarová vystudovala Institut aromaterapie. Se společností Nobilis Tilia spolupracovala řadu let, kdy podávala poradenství na zákaznické lince, a lektorovala produktové kurzy a Celostní péči v těhotenství, porodu, šestinedělí a péči o děti. Zajímá se o vše, co je spojené s přírodou, zdravím a zdravým životním stylem. Jejím krédem je: „Život je šance, jak najít cestu.“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..