Energie pro tělo i mysl

energie pro tělo i duši - přírodní kosmetika Nobilis Tilia

Duben – ještě tam budem! Nejen za kamny, ale pokračujeme také v jarní detoxikaci. Tentokrát využijte rozmarýn, mocný posilovač vaší energie, který vás dá do pohybu zevnitř i zvenku a způsobí, že se budete usmívat na svět, i když venku prší…

Rozmarýn (Rosmarinus officinalis) je jednou z nejužívanějších aromatických léčivých bylin již od dob starých Egypťanů. Antičtí Řekové a Římané jej považovali za posvátnou a její magickou sílu využívali při náboženských obřadech, svatbách i pohřbech. Ve francouzských středověkých špitálech pálili rozmarýn spolu s jalovcem k pročistění a dezinfekci ovzduší a byl i jedním z prvních olejů, které Francouzi destilovali již ve 13. století.

Zajímavost: Rozmarýn se dodnes používá v rituálech jako posvátná bylina, která vás ochrání před zlými silami. Pokud si dáte větvičky rozmarýnu pod postel, chrání vás údajně i před zlými sny.

Od svalů až po játra

Rozmarýnový éterický olej posiluje všechny tělesné orgány, napomáhá krevnímu oběhu a toku lymfy a energie v těle. Proto je skvělým doplňkem jarní očisty a detoxikace organizmu. Díky svým prohřívajícím a revitalizujícím schopnostem působí blahodárně na unavené či ztuhlé svalstvo a nejrůznější svalové, dýchací a nervové problémy. Používá se také při nízkém krevním tlaku, závratích a mdlobách, chudokrevnosti, vysokém cholesterolu či pro masáž studených končetin.

Kromě toho, že posiluje trávení, je rozmarýn užitečnou bylinou pro vaše játra. Napomáhá plynulému toku žluči a je vhodným doplňkem při žloutence, zánětlivých onemocněních jater, žlučových kamenech či cirhóze. Podporuje cirkulaci krve také v rozmnožovacím systému, proto přináší úlevu od bolestivých menstruací nebo křečích u žen, které mají tendenci k únavě a zimomřivosti. Stejným způsobem pomáhá při impotenci, sterilitě a nízké sexuální energii, jak u mužů, tak u žen.

Tip: S libavkou a kafrem tvoří rozmarýn účinnou směs při artróze a bolestech kloubů. Proto jej naleznete také v Artrogelu, spolu s dalšími účinnými látkami s prohřívacími a prokrvujícími účinky.

Váš energetický restart

Teplá bylinná vůně s nádechem dřeva pomáhá ozdravit celou nervovou soustavu. Prokrvuje mozek, posiluje paměť, rozhodnost a koncentraci, je účinnou zbraní proti letargii, chronické úzkosti, melancholii či depresi. Rozmarýn je totiž tradiční sluneční bylina, patří do vlivu planety Slunce – astrologického symbolu vitality a individuality. Dokáže obnovit chuť do života a posílit sebedůvěru, zejména u lidí, kteří si neuvědomují vlastní hodnotu, trápí se pochybnostmi a chybí jim zdravé ego. Rozmarýnový olej si můžete dopřát ve směsích éterických olejů Respirant a Pracovní, při učení a pro lepší koncentraci vám pomůže také Ledový gel.

Rozmarýnovou vůni využijete hlavně na začátku dne, zejména zažíváte-li pomalá rána, ale vhodná je i navečer, pokud vás čeká dlouhá noc a potřebujete přeladit z pracovní únavy do společenského režimu. Dejte si koupel nebo sprchu se Sprchovým gelem citrusovým, k rituálu péče o pleť přidejte Sérum Rozmarýn, případně inhalujte rozmarýnový éterický olej přímo z lahvičky, kdykoliv potřebujete energetický restart.

Kontraindikace: Rozmarýnový olej se na trhu objevuje v různých chemotypech (tj. variantách s různým chemickým složením). Ten nejběžněji prodávaný je chemotyp 1,8 cineol, jehož obsahuje olej kolem 45 %. Proto se nedoporučuje pro děti do 2 let a k aplikaci na obličej a krk dětí do 10 let. Nepoužívejte jej ani v těhotenství a při vysokém krevním tlaku.

Adéla Zrubecká
Adéla Zrubecká vystudovala aromaterapii v Institutu Tradiční Přírodní Medicíny a Aromaterapie v Londýně a v roce 1995 si otevřela vlastní praxi pro klienty. Postupem let na základě praktických zkušeností vytvořila soustavu dotekové terapie pod názvem Holistická aromaterapeutická masáž, kterou také dodnes vyučuje. V rámci výboru Asociace českých aromaterapeutů stála u zrodu Institutu aromaterapie, v letech 1999 až 2006 vedla odborný čtvrtletník Listy Aromaterapie a podílela se významnou měrou na rozšiřování povědomí o aromaterapii v České republice. Díky svým zahraničním kontaktům nadále spoluorganizuje zahraniční konference aromaterapie a publikuje v odborných i populárních časopisech. Je lektorkou Institutu aromaterapie a zaměřuje se zejména na praktické využití aromaterapie ve spojení s tradiční čínskou medicínou. Je také spoluautorkou knihy Aromaterapie v životě ženy a od roku 2004 spolumajitelkou společnosti Nobilis Tilia s.r.o.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..