Fotosenzitivita a éterické oleje

Fotosenzitivita a éterické oleje - přírodní kosmetika Nobilis Tilia

Než vyrazíte v létě ven v obláčku vůně své oblíbené kosmetiky nebo parfému, mohly by se vám hodit informace o fotosenzitivitě éterických olejů. V reakci na slunce totiž mohou éterické oleje způsobit dokonce až popáleniny.

Fotosenzitivita je reakce kůže na UV složku ve světle. Dělí se na fototoxickou reakci, kdy není do odezvy zapojený imunitní systém, a fotoalergickou reakci, která je poměrně vzácná. S těmito reakcemi se můžeme setkat i při vnitřním užití zejména antibiotik nebo chemoterapeutik. Při vnější aplikaci fotosenzitivního éterického oleje kůže zpravidla zčervená, mohou se však objevit i puchýřky nebo dočasné či trvalé hnědé skvrny na kůži. Zapovězené je pak kromě slunění jakékoliv ultrafialové záření ve větší míře, vč. solária.

Co způsobuje fotosenzitivitu?

Na úvod se neobejdeme bez trochy chemie. Jedním z druhů přírodních obranných látek rostlin je Furokumarin (také furanokumarin). Některé z furokumarinů jsou fotoaktivní, tzn. jsou schopné vyvolat fotosenzitivní reakci. Fotoaktivní látka působením UV záření změní svoji strukturu, kterou imunitní systém následně identifikuje jako cizí a vyvolá fotoalergickou reakci. Následkem toho se může objevit zarudnutí a svědění i v místě nevystavené slunečním paprskům. Naopak fototoxická reakce je přecitlivělá odezva kůže, která se odehrává jen mezi kůží, fotoaktivní složkou a UV zářením. Fototoxickou reakcí je ohrožený každý, kdo má v sobě určité množství fotoaktivní látky a je vystavený slunečnímu záření.

S fotoaktivními rostlinami se setkáváme také v kuchyni, nejčastěji s celerem a limetkou. Oba obsahují fototoxický bergapten. Ten se vyskytuje v největší míře ve slupce citrusových plodů – zrovna tolik oblíbených v letních měsících pro svou svěžest. Na trhu se proto můžete setkat také s variantou éterického oleje s poznámkou Bergaptene-free. Nepříjemné však je, že zatímco takový olej neobsahuje fototoxický bergapten, fotosenzitivní zůstává dál a citliví jedinci tak na olej mohou přesto reagovat, i když mírněji. V sortimentu Nobilis Tilia používáme výhradně jen suroviny bez bergaptenu.

citron na pleť - přírodní kosmetika Nobilis TiliaVůně citlivé na slunce

Opatrnost s užíváním na tělo je na místě všeobecně u všech lisovaných citrusů v koncentraci nad 2%. Každý jednotlivý olej se může koncentrací dráždivých látek trochu lišit, proto je lepší dopředu počítat s možnou reakcí. Případnou reakci ovlivňuje i náš osobní stav: stav pokožky i to, jak se právě cítíme.

Často se můžete setkat s informací, že destilované ÉO jsou oproti lisovaným bezpečné. Čím to je? Molekuly furokumarinu jsou tak velké (stejně jako pesticidy a jiné škodlivé látky), že do ÉO při destilaci neprojdou. Jednoduše řečeno díky své váze nejsou unášené parou do výsledného produktu – éterického oleje nebo květové vody. ÉO destilované vodní parou tím pádem tak rizikové nejsou, nicméně i zde je dobré být obezřetný. Fototoxické éterické oleje jsou bergamot, grapefruit, citron a limetka. Fotosenzitivní také může být mandarinka nebo pomeranč.

Dalších rostlin citlivých na světlo je ale celá řada: kmín, koriandr, meduňka, zázvor, verbena citronová, khella, petržel, celer, v malé míře anýz, fenykl a mrkev. V éterických olejích se jejich účinky však neprojevují.

Kdy se nebát

Minimální čas na odeznění účinku ÉO se uvádí 12 hodin od aplikace. Někde se můžete setkat s informací až 18 nebo 24 hodin. Myslete však na to, že stejně jako se obsah fotosenzitivních látek může ve sklizních jedné rostliny lišit, může i vaše pokožka reagovat pokaždé jinak na stejný olej. Bezpečné k užívání během letních měsíců zůstávají sprchové gely a veškerá oplachující se kosmetika. Nemusíte se bát ani inhalací.

Jana Ducháčková
Jana Ducháčková pečuje o klienty Nobilis Tilia během reklamací a při zahraničních obchodech. Má tři děti a přírodní kosmetiku používá spokojeně přes deset let. Ráda fotí a píše vlastní blog o své rodině a bydlení.

Komentáře: 5

  1. Chtěla bych se zeptat, jestli je možné, aby vznikl na slinivce hematom či popálenina po vnitřním užití pár kapek citrónového éterického oleje a po vyšetření hlavy magnetickou rezonancí.

    1. Dobrý den paní Soňo, na toto nemáme žádné studie, nedokážeme tedy tento stav posoudit. Éterické oleje však nedoporučujeme užívat vnitřně! Na možnou fototoxicitu u citrusů obecně upozorňujeme. S pozdravem, tým NT

    1. Dobrý den, pokud máte zkušenosti se zvýšenou citlivostí Vaší pokožky na sluneční záření, nebo citlivost na citrusy, určitě se kosmetickým výrobkům s citrusovými éterickými oleji vyhýbat doporučuji. Pokud jste ale takovouto citlivost dosud nezaznamenala, není důvod bát se používat naše deodoranty i ty s citrusy. Nejen že se deodoranty aplikují nejčastěji na místa, která většinou nejsou přímo vystavena slunci, ale obsahují jen malé množství éterických olejů a tak by neměly být nijak dráždivé. Zároveň naše éterické citrusové oleje neobsahují bergapten, což je látka, která tento typ fotosenzitivity nejčastěji způsobuje. V případě potřeby doplnění či jiného dotazu nám můžete také napsat, či volat na naši Zákaznickou linku. S přáním hezkého dne, za tým NT Hanka Mejsnarová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..