Jsou skutečně v rostlinných olejích minerály?

Jsou skutečně v rostlinných olejích minerály - přírodní kosmetika Nobilis Tilia

Na tuto otázku dostanete nejrůznější odpovědi. Tvrdí se, že dýňový olej obsahuje zinek, olej z kukuřičných klíčků železo a měď. O ostatních olejích se tvrdí, že obsahují různé stopové prvky a tak dále. Když se ale budete zajímat hlouběji o obsah minerálů v rostlinných olejích, zjistíte, že jejich obsah nikdy nikdo neměřil a vychází se spíše z teoretických úvah, než z praktických měření. Tuto situaci se společnost Nobilis Tilia společně s Univerzitou Tomáše Bati ve Zlíně rozhodla jednou pro vždy změnit.

Společný tým se rozhodl potvrdit nebo vyvrátit obsah minerálních prvků v rostlinných olejích a vybral si jako základní minerály zinek, železo, chrom, měď a nikl. Tyto kovy patří ke stopovým prvkům a jejich příjem je pro lidský organizmus nezbytný. Zároveň však mají vliv na oxidaci olejů, tedy na jejich životnost. I to bylo předmětem zkoumání

Kde je ten zinek?

Mysleli jste si dodnes, že nejvyšší obsah zinku má dýňový olej? Mnohé jiné oleje mají obsah zinku vyšší, zato obsah železa je oproti jiným olejům právě v dýňovém významný. Více zinku obsahuje například lískový, brutnákový či brusnicový olej. Více železa, než má dýňový olej, se prokázalo už jen v oleji makovém. Bohaté na nikl jsou avokádový a šípkový olej, měď se v mnoha olejích nevyskytuje, nejvíce je jí v oleji z vinných hroznů, lisovaném za studena. Ten má oproti oleji extrahovanému výrazně vyšší obsah minerálů, jak se dá vhledem ke způsobu výroby očekávat. Makadamiový, mokřadkový a meruňkový olej jsou nadprůměrné obsahem chromu. Ať už jsou hodnoty malé nebo ještě menší, jsou obecně 100x až 1000x nižší, než je doporučená denní dávka pro to, aby měl jejich vliv fyziologický význam. Zároveň ze studie vyplynulo, že žádný z těchto prvků není obsažen v potenciálně toxickém množství, což je dobrá zpráva pro uživatele a svědčí o kvalitě výroby olejů.

Rekordman z pšeničných klíčků

Studie odhalila výjimečné postavení oleje z pšeničných klíčků, který je zdaleka nejvýznamnější svým obsahem kovů, zejména železa a zinku. Jejich obsah je zhruba 10x vyšší než u jiných olejů a je již na hranici fyziologické významnosti. Tento zajímavý objev je zcela unikátní a přináší nový pohled na jeden z nejvíce používaných olejů.

Adéla Zrubecká
Adéla Zrubecká vystudovala aromaterapii v Institutu Tradiční Přírodní Medicíny a Aromaterapie v Londýně a v roce 1995 si otevřela vlastní praxi pro klienty. Postupem let na základě praktických zkušeností vytvořila soustavu dotekové terapie pod názvem Holistická aromaterapeutická masáž, kterou také dodnes vyučuje. V rámci výboru Asociace českých aromaterapeutů stála u zrodu Institutu aromaterapie, v letech 1999 až 2006 vedla odborný čtvrtletník Listy Aromaterapie a podílela se významnou měrou na rozšiřování povědomí o aromaterapii v České republice. Díky svým zahraničním kontaktům nadále spoluorganizuje zahraniční konference aromaterapie a publikuje v odborných i populárních časopisech. Je lektorkou Institutu aromaterapie a zaměřuje se zejména na praktické využití aromaterapie ve spojení s tradiční čínskou medicínou. Je také spoluautorkou knihy Aromaterapie v životě ženy a od roku 2004 spolumajitelkou společnosti Nobilis Tilia s.r.o.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..