A je to tady – léto budiž pochváleno. Milujeme léto stejně jako vy a těšíme se na něj celou zimu do doby, než vylezou. Kdo? No, přece breberky letní – komáři a jiný bzzzzzučivý hmyz. Pak nastává otázka, co s nimi, pokud nechcete používat syntetické chemikálie. Máme pro vás návrh řešení, které se vám určitě bude hodit.
Mocného spojence v boji s hmyzem najdeme v přírodních éterických olejích. Vždyť ochrana před žravými škůdci, hmyzem, plísněmi, viry a bakteriemi je jednou ze základních funkcí, kterou má silice v rostlině. Když ze silice vydestilujeme éterický olej, nese si dál tento pro přežití důležitý účinek a víme tak, že všechny éterické oleje mají protiplísňové, protivirové a antibakteriální účinky, a to více či méně podle druhu oleje.
Všechny obecně známé a prokázané účinky jsme propojili ve Spreji do přírody. Obsahuje éterické oleje z citronely a kadidlovníku, které zajistí nerušený pobyt v přírodě. Navíc přidaná levandule zklidní i podrážděnou pokožku od bodnutí. Na rozdíl od jiných olejových variant má tento sprej jemnou emulzi, díky které jej můžete používat přímo na pokožku bez dalšího pocitu mastnoty. A ještě příjemně provoní oblečení. Praktické balení s rozprašovačem se stane vaším přítelem při každé cestě do lesa, na dovolené i na procházkách do městských parků.
Také na hmyz v domácnosti používejte éterické oleje. Například na noc do ložnice můžete využít jejich rozptýlení pomocí difuzéru či aromalampy. Komáry odpuzuje máta, lemongras a levandule. Čistý levandulový olej navíc odrazuje i mravence. Pokud si mravenci myslí, že u vás budou letos bydlet, zkuste jim cestu přehradit nadrceným hřebíčkem nebo jim nakapejte pár kapek máty před hnízdo.
K ošetření hmyzích štípanců jsou vhodné základní éterické oleje levandule a tea tree. Oba oleje se používají neředěné na pokožku a mají silné antiseptické a hojivé účinky. Levandule se úspěšně používá proti svědění po hmyzím štípnutí. Vhodnou synergickou směsí je Univers s využitím právě na tyto účely. Protože alergické reakce na hmyzí štípnutí jsou častý problém, neměl by v naší lékárničce chybět olej, který má schopnost zmírňovat alergickou reakci. Takovým je například heřmánek modrý, který se vhodně doplňuje s homeopatiky. Pokud je potřeba oleje naředit a potřít větší plochu pokožky, doporučuji jako základní olej z černého kmínu, který působí výrazně proti alergiím, s malým přídavkem rostlinného oleje tamanu, který je sám o sobě analgetický a antiseptický.