Pokožce v zimním období prospějí spíše hutnější, mastnější přípravky s vyšším obsahem lipidových složek, ať už jsou to krémy nebo obličejové oleje, jejich směsi či jednodruhové rostlinné oleje. Omylem ovšem je, že je v zimě nutné zcela vynechat hydratační složky. Jak tedy o pleť v chladnějším období pečovat správně?
Hydrataci si dopřát můžeme a velmi ji pokožka potřebuje, jenže zatímco v teplejších ročních obdobích můžeme hydratovat kdykoli i přes den, v těch chladnějších je vhodné hydrataci pleti dopřávat spíše v rámci večerní a noční péče, kdy pokožka regeneruje, a hydratační složky ještě ideálně kombinovat s výživnými látkami, které noční regeneraci pleti podpoří. Navíc tím, že v zimním období, kdy se v bytech topí, je vzduch logicky vysušenější a to pleti také neprospívá, proto je důležité ji hydratovat pravidelně a v dostatečném množství. Ideální jsou k tomu séra, například na bázi kyseliny hyaluronové, a poté ještě výživné krémy, například Arganový, nebo obličejové oleje jednodruhové, například Mokřadkový nebo Šípkový, případně směsi olejů podle typu pleti.
Šetrné čistění a výživa do hloubky
Samozřejmostí je i důkladné čištění pleti ráno i večer, v zimním období spíše odličovací mléka či hydrofilní oleje, které šetrně pleť odlíčí a přitom zachovají přirozený kožní film s potřebnou ochrannou bariérou. Krémy nebo make-upy by měly obsahovat také účinnou UV ochranu, i když můžeme mít subjektivně pocit, že zimní slunce tolik nepálí. A zapomenout nesmíme ani na rty, ideální jsou ochranné a výživné balzámy.
Pokud je to potřeba, hydratační složky je možné použít i při denní péči, ovšem po jejich použití musí opět následovat další, účinná ochranná péče, právě v podobě krému a případně i ochranného make-upu. Denní péče by měla zahrnovat zejména ochranu před mrazem, větrem, tedy měla by být mastnější.
Důležitou roli v zimní péči o pleť hrají také pleťové masky, které podpoří čištění pleti, vyživí ji, zklidní a zároveň zvýší její přirozenou ochrannou bariéru. A pro celé tělo jsou velmi účinné i celotělové zábaly, a také saunování, které pomohou tělo i pokožku účinně detoxikovat a připravit na další výživnou péči třeba ve formě tělových a masážních olejů s nejrůznějšími účinnými látkami.
Zahřejte se!
V zimních měsících je vhodné se zahřívat obecně celkově – ať už dávat přednost teplejším jídlům, polévkám, teplým nápojům, tak je dobré zahřívat se také koupelemi, do nichž se přidávají koupelové oleje, například borovicový nebo odkyselující soli. Po koupeli je pokožka přístupnější k přijímání dalších účinných a pečujících látek, takže je vhodné celé tělo ošetřit ještě tělovým masážním olejem nebo rostlinným olejem. Prohřívacími složkami jsou například zázvor, kadidlo, máta, skořice, eukalyptus, borovice, které je vhodné kombinovat v různých podobách od inhalací éterických olejů přes bylinné čaje nebo koření v jídle, a dopřát si tak celostní péči. Vhodným pomocníkem pro výběr olejů může být třeba domácí aroma lékárnička, v níž najdete pět základních éterických olejů, včetně eukalyptu a máty.