Začátek ledna je přímo předurčen novým začátkům. Jestli jste přes vánoční svátky trpěli přemírou jídla, pití a klidu, možná potřebujete obnovit motivaci i fyzickou kondici. Na stagnaci a uzavřenost už není místo, jalovec vám otevře nové obzory a vyzbrojí vás silou a životním elánem.
Jalovec je stálezelený strom nebo keř, který své jméno dostal podle latinského juniores, což znamená „mladé bobule“. Roste divoce v mnoha zemích severní polokoule v pásmech mírného klimatu a také se hojně pěstuje pro okrasné účely. Jeho plody, jalovčinky, nejsou ve skutečnosti bobule, ale samičí šištičky nebo plody s dužnatou slupkou, přičemž nejlepší jalovčinky pocházejí z Itálie, Francie, Maďarska, Rakouska a České republiky. Používají se tradičně nejen jako koření, ale také jako nezbytná ingredience pro výrobu ginu a borovičky. Po staletí jsou významnou součástí lidového léčitelství a pro aromaterapii zdrojem cenného éterického oleje s hořkosladkou dřevito-bylinnou vůní.
Zajímavost: Staří Germáni považovali jalovec za „strom života“ a jeho větvičky přidávali do hrobů k zesnulým, aby jim pomohly dosáhnout Valhalla (nebe). Sibiřští šamané inhalovali jalovcový kouř, aby se lépe dostali do transu a usnadnili si věštecké vize. Také nepálští mniši využívali jalovcový kouř pro jeho psychogenní účinky. Mnoho pramenů ze střední a východní Evropy dokladuje pálení jalovcových plodů, větviček i dřeva k očistě od zlých duchů.
Ledviny a lymfa – základ zdraví
Jalovcový éterický olej posílí vaši tělesnou energii působením na ledviny a močový systém. Je močopudný, čisticí a protiinfekční, poslouží proto jako výborné terapeutikum při zánětu močových cest, dně a ledvinových potížích. K dalším výrazným účinkům jalovce patří jeho schopnost podporovat tok lymfy a odvádět zplodiny látkové přeměny z těla. Není tedy divu, že je hlavní účinnou ingrediencí v tělovém a masážním oleji Lymfa. Zmírňuje lymfatické otoky a pomáhá zahlcenému systému opět aktivně nastartovat. Je vhodný při arterioskleróze, kolice, dávivém kašli a cukrovce. Jeho detoxikační působení oceníte nejen po Vánocích, ale kdykoliv budete potřebovat shodit nějaké to kilo a udržet si přitom morálku a jasnou mysl.
Tip: Pokud vás trápí zánět močových cest, vyzkoušejte následující postup. Smíchejte do 50 ml rostlinného oleje 20 kapek jalovce, 10 kapek eukalyptu, 5 kapek tymiánu, 10 kapek niaouli nebo tea tree a 5 kapek santalu. Směs vtírejte do podbřišku a beder alespoň třikrát denně. Zabalte si celou oblast do teplého šálu a pijte hodně vlažné vody. Vynechte přitom ze stravy mléčné výrobky, ovocné džusy, alkohol a cukr.
Dopřejte restart také své pleti. V péči o ni má totiž jalovec čisticí a tonizační účinky, které se hodí zejména pro aknózní a mastnou pokožku. Jalovec vás spolehlivě zbaví chronické zimní únavy, zároveň mírně prokrvuje klouby a svaly, působí proti bolesti a ztuhlosti při revmatitidě a artritidě. A tak jej najdete v Artrogelu i Uvolňujícím gelu na svaly.
Očistěte své myšlenky
Jalovcový olej je veskrze očistný i pro vaši psychickou kondici. Osvobodí vás od dlouhodobé stagnace a negativních pocitů, pomůže vám nalézt radost v přítomnosti a spokojenost s tím, co už máte. Posiluje nervovou soustavu, pomáhá při stresu a úzkosti a také při nespavosti, která je způsobena starostmi a napětím. Jakákoliv myšlenková či emocionální ztuhlost, strach z minulých negativních zkušeností, sebelítost či pocity nepochopení jsou s vůní jalovce rozpuštěny, odpuštěny a vypuštěny. Pomůže vám nastolit vnitřní vizi a obnovit sebedůvěru a chuť překonávat překážky. S novou energií to už půjde samo!
Kontraindikace: Jalovec (Juniperus communis) může obsahovat malé množství sabinenu. Pokud je této látky v oleji méně než 2 %, je zcela bezpečný. V případě, že je sabinenu vyšší množství, nepoužívejte jej v těhotenství a pro děti do dvou let. Pokud nemáte tento údaj k dispozici, pro jistotu tuto kontraindikaci respektujte.