Plné léto je sladké a inspirativní, voní rozmanitostí květů a teplou vyhřátou zemí. Voní tisícerými nápady a spontánními rozhodnutími z čiré radosti ze života. Abychom mohli mít hlavu vysoko v oblacích, potřebujeme kotvu na zemi. Potřebujeme pačuli…
Tropická keříkovitá bylina Pogostemon cablin je původem z Malajsie a Filipín, v Indonésii se nachází divoce rostoucí ve výškách 1 000–2 000 m n. m. Patřila k tradičnímu léčitelství také v Číně a Japonsku, kde si ji cenili zejména pro její antiseptické, protizánětlivé a odolnost posilující účinky. Používala se proti horečkám, při různých epidemiích i proti hadímu uštknutí. Dnes roste v tropických a subtropických oblastech celého světa. Své jméno získala z hindského pacholi, když v 19. století její vůní napouštěli indické látky a oblečení. Aby se francouzští výrobci látek vyrovnali těm indickým, začali své výrobky rovněž impregnovat pačulí, a ta se tak stala všeobecně oblíbenou. Začala se používat k výrobě parfémů a dodnes je její vytrvalé aroma oblíbeným fixátorem vůní.
Zajímavost: Pačule je jedním z těch éterických olejů, jejichž kvalita a také cena se stářím zvyšuje. K dalším patří například růže nebo vetyver. Někdy se můžete setkat s destilovaným olejem druhu Pogostemon heyeanus z Jávy, nazývaným „falešná pačule“.
Balzám na pokožku
Éterický olej Pačule se získává z vonných listů a výhonků a má zajímavou, velmi typickou, balzamickou, dřevito-zemitou vůni, která spadá do kategorie, buď ji milujete hodně anebo vůbec. Ať tak či onak je výborným olejem s antibakteriálními, protiplísňovými a hojivými účinky. V kombinaci s regeneračním působením na pokožku najdete v pačuli skvělého pomocníka při řešení kožních potíží od jizev, popraskané kůže, dermatitidy (včetně té alergické), mokvavých ekzémů, lupenky, různých poranění, přes akné, impetigo až po kožní plísně a parazity. Působí také proti krevním sraženinám, hojí modřiny a hematomy.
Vůně pačule v sobě obsahuje sladkost, která posiluje slezinu a slinivku – důležité orgány pro celkovou odolnost vašeho organismu. Je proto významnou součástí Směsi éterických olejů Imunita. Pačule uvolňuje napětí břišní stěny, působí proti průjmu, candidě, nadýmání, ulcerózní kolitidě, zánětu žaludku a střev, zvracení a otravě z jídla. Je skvělým tonikem na žíly, využijete ji například ve směsích na hemoroidy nebo křečové žíly.
Tip: Vyzkoušejte pečující olej na chodidla. Má antiseptické účinky, působí preventivně proti plísním a zmírňuje pach a pocení. Pokud se vydáváte bosi do přírody, směs působí repelentně. Do 20 ml jojobového oleje přidejte:
5 kapek Pačule
5 kapek Elemi
3 kapky Citronely
3 kapky Šalvěje lékařské
Vůně pro dobré nápady
Podobně jako santal nebo kadidlo má také pačule uzemňující, stabilizační účinky na nervový systém. Využívá se pro zlepšení koncentrace, při meditaci a kontemplaci, proti nervozitě, úzkosti, neklidu, nespavosti a podráždění. Ulevuje při přetížené mysli a přílišné mentální aktivitě, zároveň působí antidepresivně. Najdete jej jako účinnou složku Směsi éterických olejů Harmonie. Pačule vás dokáže naladit na potřeby těla, a tím posiluje smyslnost. Proto dokáže být v určitých situacích účinným afrodiziakem, které může pomoci při impotenci, frigiditě a sexuální úzkosti. Přemýšlíte nad novými projekty? Pačule podpoří nejen vaši kreativitu, ale také racio, aby vaše představy mohly dostat reálnou podobu. A nakonec vám dodá i dostatečnou průbojnost a sílu k jejich realizaci. Jeho vůně vám odlehčí hlavu, zároveň s ní však zůstanete pevně na zemi.