Palmový olej Carotino – reakce na reportáž v dTestu

Hlavní rozdíl mezi běžným palmovým olejem a palmovým olejem Carotino Nobilis Tilia je ve způsobu extrakce a potažmo v obsahu vitaminu E a karotenu. Běžný palmový olej se získává ze semínek palmového ovoce lisováním, palmový olej Carotino se vyrábí molekulární destilací z čerstvého palmového ovoce. Palmový olej Carotino je o něco méně nasycený než běžný palmový olej a obsahuje navíc kyselinu linolovou. Obsahuje vysoké množství karotenu a vitaminu E, což je na první pohled zřejmé z jeho barvy. Neobsahuje ani transmastné kyseliny, které vznikají při rafinaci palmového oleje.

palmový-olej-carotinoBěžný palmový olej je skutečně obsažený v mnoha potravinách, které nejsou zdraví prospěšné, nehledě ovšem na palmový olej. Palmový olej není vhodné konzumovat ve větším množství, jelikož nasycené mastné kyseliny zvyšují HDL cholesterol (špatný cholesterol) a přispívají tak ke vzniku arteriosklerózy. Dle Ústavu výživy při Lékařské fakultě UK by tuk měl hradit celkem 30 % denního energetického přijmu, z toho nasycené mastné kyseliny méně než 10 % a polyenové mastné kyseliny 6-10 % (z toho omega-6 přibližně 5-8 % a omega-3 přibližně 1-2 %). Nejvíce (přes 10 % energie) tak má připadat na monoenové mastné kyseliny. Z toho vyplývá že 3 % nasycených mastných kyselin v naší stravě je přijatelné, v případě dodržení výše uvedeného složení stravy.

Původ oleje Carotino Nobilis Tilia je z ekologicky udržitelných plantáží v Malajsii, kde se pěstuje pod přísným ekologickým dozorem. Orangutani, které zmiňuje reportáž, žijí v Indonésii a jsme si vědomi problému, který způsobuje kácení jejich přirozeného biotopu.

Adéla Zrubecká
Adéla Zrubecká vystudovala aromaterapii v Institutu Tradiční Přírodní Medicíny a Aromaterapie v Londýně a v roce 1995 si otevřela vlastní praxi pro klienty. Postupem let na základě praktických zkušeností vytvořila soustavu dotekové terapie pod názvem Holistická aromaterapeutická masáž, kterou také dodnes vyučuje. V rámci výboru Asociace českých aromaterapeutů stála u zrodu Institutu aromaterapie, v letech 1999 až 2006 vedla odborný čtvrtletník Listy Aromaterapie a podílela se významnou měrou na rozšiřování povědomí o aromaterapii v České republice. Díky svým zahraničním kontaktům nadále spoluorganizuje zahraniční konference aromaterapie a publikuje v odborných i populárních časopisech. Je lektorkou Institutu aromaterapie a zaměřuje se zejména na praktické využití aromaterapie ve spojení s tradiční čínskou medicínou. Je také spoluautorkou knihy Aromaterapie v životě ženy a od roku 2004 spolumajitelkou společnosti Nobilis Tilia s.r.o.