Pomáháme vám pomáhat (nejen podnikat)

Rambo a Matka Tereza - přírodní kosmetika Nobilis Tilia

Blíží se advent a do mé elektronické poštovní schránky začínají proudit žádosti o příspěvky pro děti, dospělé, zvířata, lesy, řeky…  A tak, jako každoročně, stojím před složitým rozhodováním, komu přispět a koho odmítnout. Jsem notorický dávač a maminka mě naučila, že rozdělit se je slušnost. Abych zmírnila své každoroční dilema, rozhodla jsem se podělit se o informace, jak pomoci těm, kteří pomoc potřebují víc, než ostatní.

S vámi, obětavými rodiči, ochotnými pomocníky a terapeuty, mohou děti i dospělí s různým typem postižení fyzického či psychického rázu, užívat výhod, které aromaterapie přináší. Hlavním záměrem je vždy zlepšit kvalitu jejich života, často se přitom projeví další přidaný účinek. Vůně éterických olejů stimuluje neurochemické reakce v mozku a zejména u dětí ve vývoji mohou éterické oleje podpořit pozitivní změny. V řadě center a stacionářích už mají s aromaterapií zkušenosti.

Zaměřte se na jednoduché otázky

Pro zvýšení pocitu pohody vybírejte ze sladkých citrusových vůní, jako je například mandarinka, sladký pomeranč, případně více osvěžující citron, grep, bergamot či hořký pomeranč. Do prostředí rozptylujte oleje pomocí difuzéru nebo aromalampy, anebo individuálně k inhalaci prostřednictvím inhalační tyčinky. Do pokojů na zklidnění před spaním se hodí levandule, kananga, kadidlo či březule. Sladší vůně ylang-ylangu či neroli je také oblíbená, hlavně u něžného pohlaví.

Kombinovaná postižení jsou často z pohledu moderní diagnostiky velmi složitá. Lépe se bude odpovídat na otázky: Co dítě/klient potřebuje? Jaké jsou projevy jeho postižení? S jakými vedlejšími příznaky mohu pomoci? Některé potřeby u konkrétního hendikepu si dokonce vzájemně odporují, jak se například ukázalo v bratislavském K centru pro hendikepované děti. Na jedné straně potřebují některé děti stimulaci, na straně druhé je nutné uvolňovat spastické svalstvo. Z mého osobního průzkumu se ukázaly jako velmi prospěšné éterické oleje ze šalvěje muškátové, vavřínu a majoránky. Působí totiž proti svalovému napětí a křečím, ale zároveň posilují nervový systém.

Tymián linalol, kardamom, cedr, zázvor, levandule spaik, borovice či mateřídouška jsou naopak ideální oleje do masážních směsí na hypotonické svalstvo. Jejich velkou výhodou je, že zároveň celkově posilují organizmus a imunitní systém. Pokud je hendikepovaný klient příliš pasivní, rozmarýn, eukalyptus, bazalka levandulová, citron či grep jej dokáží stimulovat a zaujmout. Skvělým harmonizátorem nervového systému je petitgrain a rozmarýn verbenon, při depresivních stavech pomůže bergamot či jasmín.

Epilepsie a ti druzí

Závažná postižení mozku a nervové soustavy často provázejí další potíže. Nejčastěji poruchy zažívání, vylučování a dýchání, ekzémy, epilepsie, apnoe a nedostatečná činnost hormonálního systému. Vhodné oleje pro hendikepované děti při dýchacích potížích či apnoe jsou zejména myrta a kadidlo. Z několika studií vyplývá, že také epilepsii lze pozitivně ovlivnit pravidelným používáním éterických olejů ze šalvěje muškátové, majoránky a mandarinky.

Jsem ráda, že s naší pomocí může aromaterapie pomáhat nejen v bratislavském K centru, ale také v denním stacionáři Mateřídouška na pražském Chodově, v českobudějovickém stacionáři Bazalka, berounském Klubíčku a ve stovkách domácností. Děkujeme za dar, že můžeme pomáhat.

Adéla Zrubecká
Adéla Zrubecká vystudovala aromaterapii v Institutu Tradiční Přírodní Medicíny a Aromaterapie v Londýně a v roce 1995 si otevřela vlastní praxi pro klienty. Postupem let na základě praktických zkušeností vytvořila soustavu dotekové terapie pod názvem Holistická aromaterapeutická masáž, kterou také dodnes vyučuje. V rámci výboru Asociace českých aromaterapeutů stála u zrodu Institutu aromaterapie, v letech 1999 až 2006 vedla odborný čtvrtletník Listy Aromaterapie a podílela se významnou měrou na rozšiřování povědomí o aromaterapii v České republice. Díky svým zahraničním kontaktům nadále spoluorganizuje zahraniční konference aromaterapie a publikuje v odborných i populárních časopisech. Je lektorkou Institutu aromaterapie a zaměřuje se zejména na praktické využití aromaterapie ve spojení s tradiční čínskou medicínou. Je také spoluautorkou knihy Aromaterapie v životě ženy a od roku 2004 spolumajitelkou společnosti Nobilis Tilia s.r.o.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..