Regenerace spálenin aneb poděkování šípkovému oleji

Regenerace spálenin aneb poděkování šípkovému oleji - přírodní kosmetika Nobilis Tilia

Jako je levandule královnou éterických olejů, tak je šípkový olej hvězdou mezi oleji rostlinnými. Nejenže je fantastický pro pěstění pleti od miminek až po babičky, ale je také velmi užitečnou součástí vaší domácí lékárničky. Důkazem je i příběh paní Oly…

Když si její manžel polil vnitřní stranu stehna horkou kávou, spálil si velkou část kůže, na které se vytvořilo několik velkých puchýřů. Paní Ola jej odvezla ihned na ošetření do nemocnice. Spálenina byla velmi bolestivá a po dvou dnech se její stav nijak výrazně nezlepšil, ba naopak. Rány začaly mokvat a hrozilo riziko infekce, jak je vidět na následujícím snímku:

šípkový olej bio 20 ml - přírodní kosmetika Nobilis Tilia

Proto se paní Ola přišla poradit, jak zlepšit hojení pomocí aromaterapie. Jako první pomoc pak začala využívat Květovou vodu levandulovou, kterou spálenou kůži zastřikovala. Mokvající rány začala manželovi ošetřovat střídavě několikrát denně neředěnými éterickými oleji z Tea tree a levandule v BIO kvalitě, abychom zabránili vzniku infekce, podpořili buněčnou regeneraci tkáně a zmírnili bolestivost a svědění.

Zbytek spálené plochy potírala BIO šípkovým olejem s éterickými oleji v poměru na 20 ml šípkového oleje 3 kapky Tea tree a 2 kapky levandule. Kdykoliv se pokožka během hojení začala napínat a vysušovat, květová voda přinášela okamžitou úlevu. Přestože měl manžel zpočátku k neředěným éterickým olejům nedůvěru, již po dvou dnech péče byla rána zklidněná, pokožka přestala úporně bolet a zmírnila se svědivost. Po deseti dnech bylo jasné, že hojení probíhá velmi rychle:

šípkový olej bio 20 ml - přírodní kosmetika Nobilis Tilia

Když se mokvající rány zacelily, paní Ola pokračovala v ošetřování pokožky pouze šípkovým olejem se směsí éterických olejů. Po dalších pěti týdnech byla kůže zcela zahojená, bez jizev a znatelné bylo pouze mírné zčervenání:

šípkový olej bio 20 ml - přírodní kosmetika Nobilis Tilia

Jak zkušenost paní Oly dokazuje, olej z šípkových jader je jedním z nejúčinnějších rostlinných olejů na regeneraci pokožky a k hojení jizev. Podle výzkumů je dokonce účinný i na keloidy a staré zbytnělé jizvy, i když v tom případě je třeba vydržet v denním ošetřování delší čas. Olej je výživný, bohatý na organicky vázané minerály a i když se objevují v kosmetice různé sezónní hity a módní trendy, stále zůstává mojí první volbou v péči o zralou pleť. Je skvělý proti prvním i druhým vráskám a v létě je velkým pomocníkem pro zlepšení hydratace pleti po slunění.

Výtečně se kombinuje s éterickými oleji a jejich vhodným výběrem synergicky posílíte jeho účinnost. Na spáleniny a čerstvé jizvy je ideálním spoluhráčem levandule, na zacelení ran a protiinfekční působení Tea tree, proti vráskám růže či ylang-ylang. Můžete jej přidávat do směsí k ostatním rostlinným olejům a vytvářet tak jedinečné aromaterapeutické kompozice. Díky, milé šípky!

Adéla Zrubecká
Adéla Zrubecká vystudovala aromaterapii v Institutu Tradiční Přírodní Medicíny a Aromaterapie v Londýně a v roce 1995 si otevřela vlastní praxi pro klienty. Postupem let na základě praktických zkušeností vytvořila soustavu dotekové terapie pod názvem Holistická aromaterapeutická masáž, kterou také dodnes vyučuje. V rámci výboru Asociace českých aromaterapeutů stála u zrodu Institutu aromaterapie, v letech 1999 až 2006 vedla odborný čtvrtletník Listy Aromaterapie a podílela se významnou měrou na rozšiřování povědomí o aromaterapii v České republice. Díky svým zahraničním kontaktům nadále spoluorganizuje zahraniční konference aromaterapie a publikuje v odborných i populárních časopisech. Je lektorkou Institutu aromaterapie a zaměřuje se zejména na praktické využití aromaterapie ve spojení s tradiční čínskou medicínou. Je také spoluautorkou knihy Aromaterapie v životě ženy a od roku 2004 spolumajitelkou společnosti Nobilis Tilia s.r.o.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.