Zdánlivě běžná a obyčejná bylinka je plná neobyčejných vlastností. Umí si totiž vybrat, co zrovna potřebujete a dostat vás zpět do rovnováhy. Má schopnost najít harmonický střed mezi povzbuzením a relaxací, dokáže navodit euforii, když zrovna nevidíte světlo na konci tunelu, jindy vás báječně uvolní při stresu a emočním přetížení.
Rod Salvia má na 450 druhů rozšířených po celé Evropě. Dvou i víceletá bylina dorůstá výšky 30-120 cm a má bledě modré, levandulové, růžové či bílé květy. Název rodu je odvozen z latinského salvare (zachránit, vyléčit), jiné prameny uvádějí původ z latinského salvus (bezpečný, zdravý). Ať tak či onak už jméno samo napovídá o širokých léčebných účincích a tradičním využití šalvěje pro obnovu vitality a zajištění dlouhověkosti. V aromaterapii se využívá zejména šalvěj muškátová (Salvia sclarea), v omezeném dávkování pak šalvěj lékařská (S. officinalis) a šalvěj levandulolistá (S. lavandulaefolia).
Zajímavost: Už jste někdy slyšeli o sclareolu? Je to látka s vědecky prokázanými fytohormonálními účinky, které může éterický olej ze šalvěje muškátové obsahovat až 7 %. Je proto jediným olejem s prokázanými účinky na hormonální systém.
Všestranný pomocník
Bylinná kořenitá vůně oleje ze šalvěje muškátové je jedním z nejvšestrannějších pomocníků. Působí silně protikřečově a ulevuje při široké škále potíží v nervovém, rozmnožovacím, zažívacím, dýchacím a oběhovém systému. Pomáhá při bolestivé a nepravidelné menstruaci, PMS, nedostatečné funkci vaječníků či vaginálních infekcích. Spolu s řebříčkem je šalvějový olej důležitou složkou Hydrofilního oleje Řebříčkového, určeného právě k intimní hygieně. Hodí se také do směsí na bolesti hlavy, zejména tehdy, je-li bolest svíravá až migrenózní.
Pokud trpíte nadýmáním, nervózním zažíváním, bolestí žaludku či syndromem podrážděného tračníku, pravidelná masáž s šalvějí muškátovou vám rychle uleví. Je vhodná jako doplněk do směsí na ztuhlé svaly, bolesti a svalovou únavu. Svojí schopností regulovat krev je účinná při ošetření křečových žil a hemoroidů. Neméně významná je její schopnost „ochlazovat“ plíce a zabraňovat infekci. Používá se při kašli s hustým žlutým hlenem, sípání, bolesti v krku, nachlazení, chřipce, bronchitidě či zánětu hlasivek.
Tip: Při začínající bolesti v krku použijte neředěný olej z šalvěje muškátové přímo zevně na zvětšené uzliny nebo bolestivé hrdlo. Potírejte alespoň třikrát denně. Doplňte o pití bylinného odvaru z lístků šalvěje. Do dvou dnů by se vám mělo výrazně ulevit.
V péči o pleť a vlasy má šalvěj své tradiční místo. Najdete ji nejen v šamponech, ale je také důležitou účinnou látkou v Obnovujících sérech Calendula a Bazalka pro regeneraci podrážděné pleti a proti vráskám. Napomáhá obnově vitality stárnoucí pleti ve Slaměnkovém krému. Šalvěj lékařská je velmi účinným pomocníkem proti pocení, takže je součástí přírodních deodorantů Nobilis Tilia. V neposlední řadě její bělící účinky na pleť ji předurčují k využití při hyperpigmentaci v sadě Obnovujících sér Šalvěj.
Najděte svůj balanc
Esenciální olej šalvěje muškátové je skvělý harmonizátor. Na jednu stranu stimuluje a podporuje životní optimismus, takže pomáhá při nervovém vyčerpání, depresi, ztrátě vitality, náladovosti, nerozhodnosti a duševním zmatku. Má schopnost zaostřit a pročistit vnímání, a tak vám pomůže znovu se zorientovat v realitě a nezabývat se zbytečnými iluzemi. Mentální a emocionální vzpruhu vám spolu s dalšími oleji dodá ve směsi Vlčihorská.
Na druhou stranu má šalvějový olej schopnost relaxovat, stabilizovat mysl a vrátit klid v době, kdy trpíte stresem, neklidem, nervozitou, napětím a úzkostmi. Díky jeho vůni nabydete znovu sebejistoty a klidného nadhledu, zapojíte instinkty a svou vnitřní intuici. Ve směsi éterických olejů Meditace vám pomůže při nespavosti, starostech a bude vám oporou v dobách mentálního či emocionálního přetížení.
! Kontraindikace: Šalvěj muškátovou nepoužívejte v masážních směsích v těhotenství a pro děti do dvou let. Pro lokální využití v Masážním oleji na hráz a v Prvním porodním oleji je naopak vítaným pomocníkem. Využití oleje ze šalvěje lékařské je limitované z důvodu obsahu thujonu, proto jej používejte pouze krátkodobě, ve směsích a v nízkém dávkování (na pokožku maximálně v 1% ředění). Není vhodný pro děti do 5 let ani v těhotenství. Šalvěj levandulolistá je jemnější a obsahuje zejména camphor. Tento druh není vhodný pro děti do 2 let a v těhotenství.