Také jste si někdy položili otázku, kde a jak doma správně skladovat svou přírodní kosmetiku tak, aby vám vydržela po dobu uvedenou na etiketě a třeba i o trochu déle? Dát ji do ledničky nebo postačí nechat ji na poličce v koupelně? Přírodní kosmetika obsahuje „živé“ suroviny. Ty potřebují větší pozornost a péči, než ropnými a syntetickými látkami protkaná běžná kosmetika z drogerie.
Co je vlastně přírodní kosmetika?
Zkuste se na přírodní kosmetiku podívat jako na organismus, jenž je s našim tělem v harmonickém souladu. Co nejvíce vadí našemu tělu, to velmi podobně vadí i přírodním látkám v kosmetice. Stres a nevhodné prostředí nás činí oslabenými a tak i následně náchylnými k nemocem. Podobně je to s kosmetikou. Stres jí můžeme přivodit například častými změnami teplot, slunečním zářením, ale i špatnou hygienou.
Také nosíte oblíbený krém či pomádu na rty celoročně a za každého počasí v kabelce? A jakoupak teplotu či světlo máte v koupelně, nebo na oblíbené poličce? Exspirační doba uvedená na každém výrobku deklaruje dobu, do kdy jej máme používat a to dle obecných doporučení, případně se můžete řídit doporučením přímo od výrobce.
Teplota, světlo, hygiena – trojice pro zachování kvality!
Opakované změny teplot jsou stresujícím faktorem pro všechny “živé” látky. Teplotní šok nejvíce vadí emulzím, tedy krémům, mlékům a gelům, ale radost z něj nemají ani samotné rostlinné oleje.
Teplotní ideál pro většinu přírodní kosmetiky je stabilní prostředí s teplotou do 20 °C. Jak jí ale dosáhnout v běžné domácnosti a mít zároveň kosmetiku na dosah? Praktické řešení nabízí obyčejná dlaždice či kamenná podložka v prostoru blízko podlahy, kde je teplota často nižší než ve vyšších patrech, samozřejmě se to netýká prostor, kde bývá zabudované podlahové vytápění. Vhodným místem může být i spodní část uzavřené skříňky nebo komody s šuplíkem. Díky praktickým zásuvkám budete mít kosmetiku přehledně uspořádanou a dostanete se k ní shora, což vám usnadní práci v manipulaci s kosmetikou i v hledání toho správného produktu. Spodní zásuvky zaručí nejen potřebnou nižší teplotu, ale i tmu, která je také velmi prospěšná. Světlo a sluneční záření totiž podporují růst mikroorganismů, které mohou vaši kosmetiku znehodnotit či snížit dobu exspirace.
Kosmetiku jste si už uložili do tmy a na chladnější místo a co dál? Hygiena je důležitým faktorem, který může prodloužit trvanlivost a zachovat kvalitu bioaktivních látek v produktu. Udržujte své kosmetické prostředky v čistotě, pečujte pravidelně o čistotu okrajů lahviček a dóz, uzavírejte obaly, používejte u kelímků kosmetickou špachtličku a zachovávejte obal v kompletní podobě, tedy i s případnými podvíčky a vrchními krytkami.
Zdravé, ale náchylnější…
Některé kosmetické přípravky mohou mít vyšší nároky a těm je vhodné pro jistotu poskytnout chladnější prostředí, třeba v lednici. Příkladem může být aktivní Květová voda, hlavně ta v průsvitném plastovém obalu anebo oleje, jež jsou díky svému vysokému množství nenasycených mastných kyselin citlivý na vyšší teploty.
Tak až se doma podíváte na svůj spřízněný organismus v podobě kosmetiky, pokuste se mu vytvořit prostředí, ve kterém mu bude dobře. Děláte to přeci hlavně pro sebe!