Skladujte správně svou přírodní kosmetiku

Skladujte správně svou přírodní kosmetiku - přírodní kosmetika Nobilis Tilia

Také jste si někdy položili otázku, kde a jak doma správně skladovat svou přírodní kosmetiku tak, aby vám vydržela po dobu uvedenou na etiketě a třeba i o trochu déle? Dát ji do ledničky nebo postačí nechat ji na poličce v koupelně? Přírodní kosmetika obsahuje „živé“ suroviny. Ty potřebují větší pozornost a péči, než ropnými a syntetickými látkami protkaná běžná kosmetika z drogerie.

Co je vlastně přírodní kosmetika?

Zkuste se na přírodní kosmetiku podívat jako na organismus, jenž je s našim tělem v harmonickém souladu. Co nejvíce vadí našemu tělu, to velmi podobně vadí i přírodním látkám v kosmetice. Stres a nevhodné prostředí nás činí oslabenými a tak i následně náchylnými k nemocem. Podobně je to s kosmetikou. Stres jí můžeme přivodit například častými změnami teplot, slunečním zářením, ale i špatnou hygienou.

Také nosíte oblíbený krém či pomádu na rty celoročně a za každého počasí v kabelce? A jakoupak teplotu či světlo máte v koupelně, nebo na oblíbené poličce? Exspirační doba uvedená na každém výrobku deklaruje dobu, do kdy jej máme používat a to dle obecných doporučení, případně se můžete řídit doporučením přímo od výrobce.

Teplota, světlo, hygiena – trojice pro zachování kvality!

Opakované změny teplot jsou stresujícím faktorem pro všechny “živé” látky. Teplotní šok nejvíce vadí emulzím, tedy krémům, mlékům a gelům, ale radost z něj nemají ani samotné rostlinné oleje.

Teplotní ideál pro většinu přírodní kosmetiky je stabilní prostředí s teplotou do 20 °C. Jak jí ale dosáhnout v běžné domácnosti a mít zároveň kosmetiku na dosah? Praktické řešení nabízí obyčejná dlaždice či kamenná podložka v prostoru blízko podlahy, kde je teplota často nižší než ve vyšších patrech, samozřejmě se to netýká prostor, kde bývá zabudované podlahové vytápění. Vhodným místem může být i spodní část uzavřené skříňky nebo komody s šuplíkem. Díky praktickým zásuvkám budete mít kosmetiku přehledně uspořádanou a dostanete se k ní shora, což vám usnadní práci v manipulaci s kosmetikou i v hledání toho správného produktu.  Spodní zásuvky zaručí nejen potřebnou nižší teplotu, ale i tmu, která je také velmi prospěšná. Světlo a sluneční záření totiž podporují růst mikroorganismů, které mohou vaši kosmetiku znehodnotit či snížit dobu exspirace.

Kosmetiku jste si už uložili do tmy a na chladnější místo a co dál? Hygiena je důležitým faktorem, který může prodloužit trvanlivost a zachovat kvalitu bioaktivních látek v produktu. Udržujte své kosmetické prostředky v čistotě, pečujte pravidelně o čistotu okrajů lahviček a dóz, uzavírejte obaly, používejte u kelímků kosmetickou špachtličku a zachovávejte obal v kompletní podobě, tedy i s případnými podvíčky a vrchními krytkami.

Zdravé, ale náchylnější…

Některé kosmetické přípravky mohou mít vyšší nároky a těm je vhodné pro jistotu poskytnout chladnější prostředí, třeba v lednici. Příkladem může být aktivní Květová voda, hlavně ta v průsvitném plastovém obalu anebo oleje, jež jsou díky svému vysokému množství nenasycených mastných kyselin citlivý na vyšší teploty.

Tak až se doma podíváte na svůj spřízněný organismus v podobě kosmetiky, pokuste se mu vytvořit prostředí, ve kterém mu bude dobře. Děláte to přeci hlavně pro sebe!

Hana Mejsnarová
Hana Mejsnarová vystudovala Institut aromaterapie. Se společností Nobilis Tilia spolupracovala řadu let, kdy podávala poradenství na zákaznické lince, a lektorovala produktové kurzy a Celostní péči v těhotenství, porodu, šestinedělí a péči o děti. Zajímá se o vše, co je spojené s přírodou, zdravím a zdravým životním stylem. Jejím krédem je: „Život je šance, jak najít cestu.“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..