Skladujte správně svou přírodní kosmetiku

Také jste si někdy položili otázku, kde a jak doma správně skladovat svou přírodní kosmetiku tak, aby vám vydržela po dobu uvedenou na etiketě a třeba i o trochu déle? Dát ji do ledničky, nebo snad postačí nechat ji na poličce v koupelně? Přírodní kosmetika obsahuje „živé“ suroviny. Ty potřebují větší pozornost a péči, než ropnými a syntetickými látkami protkaná běžná kosmetika z drogerie.

Co je vlastně přírodní kosmetika?

Zkuste se na přírodní kosmetiku podívat jako na organismus, jenž je s našim tělem v harmonickém souladu. Co nejvíce vadí našemu tělu, to velmi podobně vadí i přírodním látkám v kosmetice. Stres a nevhodné prostředí nás činí oslabenými a tak i následně náchylnými k nemocem. Podobně je to s kosmetikou. Stres jí můžeme přivodit například častými změnami teplot, slunečním zářením, ale i špatnou hygienou.

Také nosíte oblíbený krém, či pomádu na rty celoročně a za každého počasí v kabelce? A jakoupak teplotu či světlo máte v koupelně, či na oblíbené poličce? Exspirační doba uvedená na každém výrobku deklaruje dobu, do kdy jej máme používat a to dle obecných doporučení, případně se řiďte doporučením přímo od výrobce.

Teplota, světlo, hygiena – trojice pro zachování kvality!

Opakované změny teplot jsou stresujícím faktorem pro všechny “živé” látky. Teplotní šok nejvíce vadí emulzím, tedy krémům, mlékům a gelům, ale radost z něj nemají ani samotné rostlinné oleje.

Teplotní ideál pro většinu přírodní kosmetiky je stabilní prostředí s teplotou do 20 °C. Jak jí ale dosáhnout v běžné domácnosti a mít zároveň kosmetiku na dosah? Praktické řešení nabízí obyčejná dlaždice, či kamenná podložka v prostoru blízko podlahy, kde je teplota často o trochu nižší, než ve vyšších patrech, samozřejmě se to netýká prostor, kde máme zabudované podlahové vytápění. Vhodným místem může být i spodní část uzavřené skříňky, či komody. Zde zaručíte nejen potřebnou nižší teplotu, ale i tmu, která je také velmi prospěšnou. Světlo a sluneční záření totiž podporují růst mikroorganismů, které mohou vaši kosmetiku znehodnotit, či snížit dobu exspirace.

Kosmetiku jste si už uložili do tmy a na chladnější místo a co dál? Hygiena je důležitým faktorem, který může prodloužit trvanlivost a zachovat kvalitu bioaktivních látek v produktu. Udržujte své kosmetické prostředky v čistotě, pečujte pravidelně o čistotu okrajů lahviček a dóz, uzavírejte obaly, používejte u kelímků kosmetickou špachtličku a zachovávejte obal v kompletní podobě, tedy i s případnými podvíčky a vrchními krytkami.

Zdravé, ale náchylnější…

Některé kosmetické přípravky mohou mít vyšší nároky a těm je vhodné pro jistotu poskytnout chladnější prostředí, například v lednici. Máte-li doma například aktivní Květovou vodu, hlavně tu v průsvitném, plastovém obalu a nebo například Lněný olej, jenž je díky svému vysokému množství nenasycených mastných kyselin citlivý na vyšší teploty.

Tak až se doma podíváte na svůj spřízněný organismus v podobě kosmetiky, pokuste se mu vytvořit prostředí, ve kterém mu bude dobře. Děláte to přeci hlavně pro sebe!

Hana Mejsnarová

Hana Mejsnarová vystudovala Institut aromaterapie. Pro společnost Nobilis Tilia s láskou podává poradenství na zákaznické lince, lektoruje kurzy Základy aromaterapie, Víc než jen kosmetika a Celostní péče v těhotenství, porodu, šestinedělí a péči o děti.

Zajímá se o vše, co je spojené s přírodou, zdravím a zdravým životním stylem. Jejím krédem je: „Život je šance, jak najít cestu.“