Tak začíná opět uchrchlaný podzim. Většinou se zadaří, že éterické oleje zlikvidují choroboplodné zárodky ještě dřív, než se jako kašel projeví, ale někdy naskočíte do už rozjetého vlaku a je třeba zachránit, co se dá. S následujícím postupem máte velmi dobrou šanci, že se potíže vyřeší přirozenou cestou a zabráníte zbytečným komplikacím.
Není kašel jako kašel
Někdy se jedná o kašel produktivní s množstvím vykašlávaného hlenu, jindy je kašel suchý a štěkavý. I suchý kašel je ale způsobovaný hleny, které ovšem nelze vykašlat. V prvním případě je přístup k ošetření zaměřený na čištění, ve druhém pak především na rozpouštění hlenů, zmírnění dráždění a podporu vykašlávání. Dobrým znamením je, když se suchý kašel změní v produktivní a postupně se intenzita zahlenění a vykašlávání snižuje. K tomu pomůžou inhalace s eukalyptem, borovicí, jedlínebo cypřišem. Při výrazném prochladnutí si s těmito oleji dopřejte krátkou teplou koupel. Při úporném kašli velmi rychle pomůže zábal s tvarohem s rozmíchanými éterickými oleji. Tvaroh v pokojové teplotě rozetřete do pleny, plenu přeložte a přiložte na hrudník, zabalte pevně teplou osuškou a nechte zábal přes noc.
Jak na rozpuštění hlenu
Aby se hleny mohly víc naředit, neobejdete se bez zvýšeného příjmu tekutin, tj. vody. Voda také pomáhá tělo detoxikovat a vyplavit škodliviny přirozenou cestou. Čím více, tím lépe. Pro zpestření si dvakrát denně uvařte bylinkový čaj proti kašli. Rozhodně není tekutinou káva, kakao nebo džus. V tradiční čínské medicíně je dobře známý vztah mezi zažívacím ústrojím a horními cestami dýchacími, proto je pro rychlou a úspěšnou léčbu kašle nutné omezit v jídelníčku všechny zahleňující potraviny – mléčné výrobky, sladkosti, pomeranče, červené maso a sycené limonády.
Mažeme!
Naše babičky mazaly hrudník vepřovým sádlem, dnes máme i vege alternativy ve formě rostlinných olejů nebo másel. Ideální je v tomto případě olej z černého kmínu, lisovaný za studena, smíchaný s mandlovým olejem, případně při silném prochladnutí s hořčičným olejem. Při produktivním kašli doporučujeme přimíchat směs éterických olejů eukalyptu, ravintsary, borovice, cypřiše a yzopu, při suchém kašli je vhodnější směs benzoe, myrty, levandule–spaik, tymiánua vavřínu. Všechny jmenované oleje navíc posilují imunitu a dýchací ústrojí, takže vám pomohou v boji proti akutnímu onemocnění a zároveň posílí obranyschopnost vašeho organizmu. Další inspiraci vám poskytne Domácí lékárnička z éterických olejů.
Možná se vám bude snadněji aplikovat hrudní balzám, jehož základem je bambucké máslo a sezamový olej. Jak v Eukalyptovém bio balzámu pro dospěláky, tak v Dětském eukalyptovém bio balzámu najdete účinnou směs antimikrobiálních éterických olejů pro posílení celého organismu. Mají také zklidňující účinek na noc a přes den podporují dýchací cesty a dodávají pocit volného dýchání. Vtírejte alespoň dvakrát denně do pokožky hrudníku a zad, ale také kolem kotníků a na nárty obou chodidel. Poté se zabalte do teplé deky a dopřejte si dostatek odpočinku!