S nastupujícím podzimem se halíme do kabátů, po dlouhé době hledáme, kam jsme uklidili ponožky a náš nos naplňuje vůně hlíny a mokrého listí. Jak nás ovlivňuje okolní prostředí a rytmus přírody, pozorujeme i na vůních, které nás v tomto období přitahují. Pomalu opouštíme mátovo-citrusové léto a přicházejí na řadu vůně prohřívací. A těch je hřebíček králem…
Hřebíček jsou vlastně nerozvitá usušená květní poupata tropického stromu hřebíčkovce vonného (Caryophyllus Aromaticus syn. Syzygium Aromaticum či Eugenia Caryophyllus), který je původem z Indonésie. Dlouhá zelená poupata se objevují na počátku sezóny dešťů a sklízejí se těsně před rozvinutím, kdy se zbarví do nachova. Po několikadenním sušení se získá koření oblíbené po celém světě už přes dva tisíce let. Během období renesance byl hřebíček hojně využíván spolu s dalšími bylinami jako ochrana před šířícím se morem. Jméno Caryophyllus pochází z řeckého názvu pro list ořešáku. Běžný název hřebíček pak připomíná tvar sušených poupat. Z hřebíčkovce se destilují dva druhy éterického oleje – jednak z plodů (poupat) a pak také z listů.
Zajímavost: V astrologii bývá spojován s Uranem a ve východní filosofii se znamením Ohně. V Asii jej považují za „květinu bohů“, protože posiluje životně důležité orgány a býval vždy velmi ceněný jako vykuřovadlo. Zlí duchové prý před jeho vůní prchali. Poprvé se o hřebíčku zmiňují texty ze staré Číny. Při audienci u císaře z dynastie Han mívali návštěvníci v puse hřebíček, aby byl císař ušetřen nepříjemných projevů jejich zápachu z úst.
Od paty až po zuby
Typická sladce kořenitá vůně hřebíčkového esenciálního oleje v sobě kombinuje silné antiseptické a prohřívací účinky. Zahřeje vaše tělo, uvolní emoční chlad, inspiruje „kdesi zamrzlou“ duši, dodá pomyslné teplo vašemu domovu a vztahům. Na fyzické úrovni umí dát do pohybu stagnující energii v oblasti žaludku a střev, takže je její inhalace velmi užitečná při pomalém trávení, malé chuti k jídlu, průjmu, břišních křečích, zvracení a nadýmání, zejména pokud cítíte zároveň chlad či zimomřivost. Stimuluje centrální nervový systém, posiluje při nervovém a svalovém vypětí, tělesné slabosti a při prochladnutí. Antiseptických vlastností hřebíčkového esenciálního oleje využijete skvěle při akutních respiračních virových infekcích, kašli, astmatu a bronchitidě.
Tip: Pro prevenci i léčbu chřipky smíchejte do difuzéru po 1 kapce:
Dříve se antiseptických a antimikrobiálních účinků hřebíčku využívalo ke sterilizaci chirurgických nástrojů, v dnešní době jej najdete ze stejných důvodů v našem Dezinfekčním spreji na ruce a Antimikrobiálním gelu Mykosan, který se úspěšně používá na nejrůznější kožní plísně a infekce. Čisticí maska tužebníková je užitečným pomocníkem pro mastnou a aknózní pleť, protože potíže s akné si také vyžadují pozornost antiseptického hřebíčkového oleje. Celé řadě Péče při aknózní pleti navíc hřebíčkový éterický olej dodává posilující vůni, která podporuje sebedůvěru a vitalitu.
Možná nejznámější jsou účinky hřebíčku proti bolesti. Jeho silné analgetické a protizánětlivé působení se využívá při bolestivém porodu, pohmožděninách a výrazně ulevuje při revmatismu a artritidě, které jsou spojené s pocitem chladu v kloubech. Artrogel v sobě kombinuje účinky toho nejlepšího, co bylinná říše k úlevě od bolesti nabízí. Hřebíčkový esenciální olej je tradičním prostředkem v péči o ústní dutinu, neboť zmírňuje záněty dásní a působí proti patogenním bakteriím a vzniku aftů. Tlumí citlivost zubního nervu a využívá se i při neuralgii zubů.
Zahřeje vám nohy i duši
Teplá vůně hřebíčku je oporou pro vaši sebejistotu, dopřejte si ji kdykoliv se cítíte opuštění nebo vás přepadnou pochyby, zda-li jste dost dobří, ať už se jedná o vztahy nebo o pracovní výkon. Hřebíček povznáší duši, dodává chuť do života, probouzí vášeň a uvolňuje mentální prostor tvořivosti. Dodává energii k činu a zároveň vám nabízí oporu, když vám není do skoku. Učí totiž odpovědnosti a schopnosti dospěle unést všechny radosti i strasti života. Pokud se nemůžete soustředit, jste přepracovaní nebo máte potíže s pamětí, pak inhalace hřebíčku je i pro vás správnou volbou.
Použití hřebíčku jako koření prý utužuje příbuzenské vztahy a vnáší přívětivost ke svátečnímu stolu. Jeho vůně se tak neodmyslitelně pojí s příchodem podzimu a zimních svátků. Brzy si ji začneme vychutnávat ve svařeném víně a v blažené synergii s dalšími oleji si její účinky můžete užívat ve Směsi éterických olejů Kouzlo adventu. Dodáte tak vítané hřejivé teplo domova všem přicházejícím sychravým dnům, i když advent je ještě daleko.
! Kontraindikace: Protože hřebíčkový éterický olej patří mezi oleje horké, nepoužívejte jej v těhotenství, pro děti do dvou let, na hypersensitivní či nemocnou pokožku a při vysokém krevním tlaku. Při vyšší nervové podrážděnosti používejte nejvýše 1% koncentraci.