Přirozeně krásná pokožka je vizitkou ženy v každém věku. Někdy se však zdá být nadlidským úkolem čelit už samotným projevům vlastní typologie, tedy suché, smíšené nebo příliš mastné a citlivé pleti. K tomu se v průběhu let přidají důsledky stárnutí a také různé problematické stavy, jako je akné, hyperpigmentace, červené skvrny nebo záněty. Aktuální stav pleti ovlivňuje jak typologie a věk, tak řada negativních civilizačních faktorů. Tzv. oxidační stres, způsobený znečištěným životním prostředím, nevhodnou stravou s přemírou cukru, UV zářením, kouřením, alkoholem, toxiny a chemií, je příčinou vzniku nerovnováhy mezi oxidanty a antioxidanty v prostředí. Následkem toho dochází k nahromadění velkého množství molekul zvaných volné radikály, které pak putují našimi těly a napadají zdravé buňky a tkáně. Na pokožce se tato nerovnováha projevuje sníženou tvorbou a aktivitou kožních buněk a dochází k narušení kožní bariéry. Pokožka postupně ztrácí svou obranyschopnost a začnou se na ní objevovat nedostatky jako pigmentové skvrny, podráždění a všelijaké zánětlivé projevy. Pleť ztrácí svou pružnost, vznikají předčasné vrásky, stává se pobledlou, tenkou a křehkou.
Důležitou roli ve hře s názvem „Věčně mladá a krásná“ hrají rovněž genetické dispozice. Ty stojí za již zmíněnou typologií pleti, kterou nezměníte, ale také za (ne)dostatkem kolagenu. Kolagen obsahuje naše pokožka přibližně z 80 % a hraje významnou roli pro celkové zdraví pleti. Nejenže pomáhá udržovat pokožku pevnou a vláčnou, podílí se také na její přirozené obnově. S věkem však jeho hladina postupně klesá a způsobuje stárnutí, povadnutí obličejových rysů a vrásky. Dobrou zprávou však je, že míru kolagenu pomůže podpořit kvalitní a dobře zvolená kosmetická péče. Zejména pokud je nabitá aktivními látkami, jako je například bakuchiol a mořský fenykl, přírodní varianty retinolu, vitaminu A. Tyto látky mají vysoký potenciál pomáhat obnovovat kolagenová vlákna a stávají se tak účinným bojovníkem v boji s vráskami. Navíc v kombinaci se zdravým životním stylem (dostatek pohybu, spánku, zvládání stresu, strava, aj.) nebo vhodnou masáží pleti pomáhají udržet pokožku v kondici a zmírnit různé nežádoucí projevy. A naopak, i kdyby vám geny nadělily pleť jako pro princeznu, pokud o sebe nebudete správně pečovat, pokožka vám za všechny dluhy vystaví předčasně drahý účet.
Základní kosmetická péče
Základem správné péče o pleť je každodenní ranní a večerní kosmetická rutina. Tedy odličování a čištění, tonizace, hydratace a výživa. Produkty je třeba volit na míru typu pleti, nevynechávat večerní odličování a nezapomínat na často opomíjené ranní čištění. Pokožka totiž pracuje i v noci, potí se a produkuje kožní maz i nečistoty, přes které by se do ní nevstřebaly aktivní látky z krémů a dalších produktů aplikovaných ráno. Kromě těchto 4 pravidelných kroků na každý den je však potřeba pleti doplnit ještě něco navíc → pleťová séra, pleťové masky a pleťové peelingy.
Jak pleťová séra zařadit do denní péče?
Jedinečným přínosem pleťových sér je vysoká koncentrace aktivních látek, jako jsou vitaminy, antioxidanty a kyseliny, které pronikají hluboko do pokožky, a cílí tak na konkrétní problém či aktuální stav pleti. Zařazení sér do denní pleťové rutiny přispívá ke zvýšení odolnosti pleti, k urychlení její regenerace a k podpoře anti-age efektu. Můžete si tak vybrat mezi séry s liftingovým účinkem, séry, které pomáhají vyhladit vrásky, zklidňují zarudnutí nebo akné, séry s obsahem kyseliny hyaluronové pro maximální hydrataci nebo séry plnými vitaminů, které dodávají pleti výživu, rozjasňují, celkově omlazují a řeší další dílčí potíže.
Produktová specialistka Petra Kaiserová doplňuje, proč a jak používat pleťová séra: „Séra obsahují menší molekuly aktivních látek, které se snadno vstřebávají a pronikají hlouběji do pokožky. Jejich účinek je proto intenzivní a při pravidelném používání zajistí dlouhodobou hydrataci, výživu, zpevnění či viditelné omlazení pleti. Sérum vybírejte dle potřeb pleti. Díky své intenzitě stačí nanést jen pár kapek na vyčištěnou pleť. Jejich předností je, že jich můžete použít více najednou a jednoduše je na sebe vrstvit. Vždy začínejte sérem na vodní bázi, následně aplikujte olejová séra. Na závěr nezapomeňte pleť ošetřit pleťovým krémem, který vytvoří ochrannou bariéru a pleť ochrání před vnějšími škodlivými vlivy a dehydratací.“
Jedinečným doplňkem mezi séry se stane nové Vitaminové sérum s inovativním složením. Najdete v něm komplexní bioaktivní látky, které podporují tvorbu kolagenu, napomáhají zjemňovat vrásky, navrátit pleti pružnost a viditelně rozjasnit.
Bakuchiol – rostlinná varianta retinolu (vitamin A) – zvyšuje produkci kolagenu a zjemňuje vrásky, sjednocuje tón pleti a zmírňuje zánětlivé projevy.
Mořský fenykl – rostlinná varianta retinolu (vitamin A) – zvyšuje produkci kolagenu, zvláčňuje, rozjasňuje, posiluje a obnovuje kožní bariéru.
Vitamin C je cenný antioxidant, zesvětluje a sjednocuje tón pleti, zjemňuje vrásky.
Vitamin E – jeden z nejdůležitějších antioxidantů, chrání před oxidačním stresem a volnými radikály, hydratuje, vyrovnává tonus pleti.
Jak si vybrat a používat pleťovou masku?
Doplňují pokožce to, na co už běžná denní rutina nestačí a výrazně zlepšují funkce pleti, její kvalitu a obranyschopnost. Pravidelné používání pleťových masek oddaluje proces stárnutí pleti a omezuje tvorbu vrásek. Podporuje regeneraci, snižuje citlivost a zvyšuje prokrvení pleti. Masky mají také čisticí a detoxikační účinky, normalizují činnost mazových žláz, stahují póry a působí protizánětlivě. Pomáhají tak zmírnit projevy akné, osvěžují a rozjasňují pleť. V neposlední řadě vám pomohou odbourat volné radikály, zklidnit zánět a především naordinovat si chvilku jen pro sebe. Aby však mohly opravdu dobře působit, nepůjde to bez zapojení peelingu.
O používání pleťových masek doplňuje ještě profesionální kosmetička Martina Milcová: „Pleťové masky mají rychlý a viditelný účinek a při pravidelném používání a správné volbě dokáží řešit dlouhodobé problémy s pletí. Vybírejte podle typu pleti i aktuálních potřeb. Pleť je totiž vystavena mnoha vnějším vlivům i střídání ročních období, a může tak vyžadovat v průběhu roku různou péči. Třeba po opalování použijte vždy pleťovou masku hydratační, kolagenovou nebo regenerační, abyste předcházeli vzniku vrásek, a pleť tak dostatečně hydratovali a vyživili. Masku můžete měnit i několikrát do roka a ideálně používat 2 až 3x týdně.“
Proč používat peelingy?
Odstraňují odumřelé buňky z povrchu kůže, usazené nečistoty a nadbytečný kožní maz. Po jejich použití je pleť dokonale vyčištěná, hladká a rozjasněná, připravená absorbovat maximum účinných látek obsažených v pleťových maskách a dalších kosmetických produktech. I peelingy, stejně jako séra a masky, mají různé druhy a můžete si mezi nimi vybrat podle typu své pleti a formě působení. Mechanické peelingy obsahují abrazivní částečky (jemná zrníčka), které uvolňují a odstraňují odumřelé buňky rohové vrstvy pokožky. Jejich nevýhodou je možné podráždění pokožky, a nedoporučují se tak pro citlivou nebo aknózní pleť. Chemické peelingy se provádějí především v profesionálních salonech. Využívají účinky různých kyselin a dokáží působit velmi hluboko pod povrchem pokožky. Po jejich aplikaci může docházet k dočasnému zarudnutí a jemnému olupování pokožky, která je tak velmi citlivá a vyžaduje speciální režim, například vyhýbat se slunečnímu záření a používat zklidňující kosmetiku. I když má chemický peeling mnoho výhod při řešení problémů jako třeba akné, mohou se po něm objevit také různé komplikace a není vhodný pro každého. Nejšetrnější formu peelingu s intenzivními účinky představují peelingy enzymatické, které se hodí pro všechny typy pleti včetně citlivé a aknózní. Jejich účinky jsou založené na působení přírodních kyselin a enzymů z květin a ovoce, které na svrchní vrstvě pokožky přirozeně narušují vazby mezi odumřelými buňkami a usnadňují jejich uvolňování a odlučování. Jejich použití nedráždí a je bezpečné i během letních měsíců. Pleť rozjasňují, vyhlazují a omlazují.
Profesionální kosmetička Petra Pražáková upřesňuje, proč zvolit právě enzymatický peeling: „Při správné volbě peelingy odstraní odumřelé buňky, pokožku prokrví a nastartují procesy buněčné regenerace, pokožka je po použití hladká a připravená k další péči. Enzymatické peelingy jsou výtečné při péči o pleť křehkou, jemnou, slabou a extrémně suchou. Jsou vhodnou volbou i při péči o akné. Stačí je nanést a nechat působit. Během domácího použití zařaďte peeling vždy po základním odlíčení a omytí pleti a po jeho použití důkladně odstraňte zbytky. Pokožku poté hydratujte a aplikujte sérum, olej, krém či masku.“
Pleťová séra, masky a peelingy jsou tvořeny přesně tak, aby doplnily pokožce látky a péči, které klasické denní produkty jako krémy nebo odličovací prostředky zkrátka tak dobře neumí. Jejich správnou volbou a pravidelným zařazením do své domácí pleťové rutiny zajistíte své pokožce komplexní potřeby. Dopřejete si také mnohdy opomíjené chvilky věnované péči o sebe. A udržíte si krásný a mladistvý vzhled po celý život.