V teplých letních měsících voní z vyhřátých mezí a našich zahrádek. K podzimu si svoji vůni schovává v uschlých květech a větvičkách, aby na jaře mohla opět v plné síle vyrazit. Mateřídouška – divoký tymián naší přírody. Oplývá silou, která se koncentruje v její vůni a jejíž čas přichází s přibývajícími chladnými dny…
Jak napovídá její latinské jméno Thymus serpyllum, patří mateřídouška do velké rodiny tymiánů a jejími příbuznými jsou také dobromysl či yzop. Daří se jí hlavně v severních oblastech Evropy, Afriky, na západní Sibiři a je neodmyslitelně spjatá i s českou přírodou. V anglosaském světě se jí lidově říká „divoký tymián“ nebo také „matka tymiánu“ a řada lidí by si mateřídouškovou vůni vybrala právě jako onu vůni domova nebo spíše domoviny. Je nenáročná, roste na suchých slunečných místech, ale citlivě reaguje na znečištění svého životního prostředí. Při destilaci kvetoucí natě se její síla stokrát zkoncentruje do éterického oleje s intenzivní kořenito-bylinnou vůní a lehkým dřevitým nádechem.
Zajímavost: Víte, jaký je chemický rozdíl mezi olejem z mateřídoušky a tymiánu obecného? S ohledem na své chemické složení je mateřídouška jemnou verzí silného tymiánu. Obsahuje méně „horkého“ thymolu a para-cymenu a oproti tymiánu má významné množství geraniolu a geranyl acetatu s imunostimulačními, relaxačními a protizánětlivými účinky. Její síla má více konejšivou ženskou polaritu, zatímco tymián je výrazně mužský bojovník a ochránce.
Bojovnice za vaše zdraví
Teplá a výrazná vůně mateřídouškového esenciálního oleje má silné antibakteriální a protiinfekční účinky. Posílí vás při fyzické i psychické slabosti, únavě a zimomřivosti. Působí protizánětlivě při chřipce, kašli a nachlazení, zmírňuje zahlenění, záněty dutin, průdušek, hrtanu, močových cest i zápal plic. Stejně jako bylina podporuje také pomalé a oslabené zažívání, ulevuje nadýmání a pomáhá řešit trávicí infekce, průjem, nechutenství, bakteriální i parazitární infekce ve střevech. Díky jemným prohřívacím účinkům zlepšuje krevní oběh a srdeční činnost, zmírňuje bolesti svalů a kloubů z prochladnutí a ulevuje při neuralgiích.
Pokud máte děti, mateřídouškový olej velice dobře využijete v prevenci virových onemocnění a k posílení dětské imunity. Působí dobře také při chudokrevnosti a v péči o mastnou nebo smíšenou pleť. Hydrofilní olej Mateřídouškový pro každodenní očistu, k tomu Pleťová voda Mateřídoušková a Mateřídouškový krém se spolehlivě postarají o regulaci nadměrné tvorby mazu v každém věku. Kromě pleti osvěží a prohřejí i vaši mysl.
Doušek mateřské péče
Mateřídoušková vůně je spjatá s pocitem bezpečí a teplem domova. Harmonizuje a konejší, zároveň vám dodá energii, sílu, odvahu a sebedůvěru. Tam, kde zažíváte pocity osamělosti, emočního chladu či nedostatku lásky, nasytí vaši duši mateřskou péčí a umožní vám vytrvat. Ať už vás trápí únava, strach, smutek nebo bolestná ztráta, mateřídouška bude bojovat po vašem boku. Vnímám ji osobně jako jednu z nejdůležitějších a nejúčinnějších vůní pro děti a teenagery, kteří se potýkají s nedostatečným rodinným zázemím, nestabilitou rodičovské péče a nebo utíkají do osamělosti virtuálního světa, kde hledají svoji kotvu a naplnění. Mateřídouška je vhodnou oporou i pro děti nejisté a nadměrně fixované na rodiče, které se učí nacházet svoje místo v dětských kolektivech. Inhalační tyčinka s mateřídouškou v kapse dokáže divy!
Tip z nové knihy Voňavé léčivé pohádky - Jak ošetřit nachlazení
Prohřejte děti v koupeli s mateřídouškovým olejem. Po koupeli vetřete tělový olej do chodidel, hrudníku a zad. Oblečte je teple a zabalte do deky. Používejte mateřídouškový éterický olej k inhalaci a do ovzduší. Uvařte jim z mateřídoušky čaj a střídejte s lipovým čajem s medem, případně zázvorovým čajem, pokud jim chutná.
! Kontraindikace: Na pokožku používejte mateřídouškový olej nejvýše ve 2% koncentraci a nepoužívejte jej na pokožku přecitlivělou či nemocnou.