Péče o pokožku miminka od narození do devátého týdne věku

Péče o pokožku miminka od narození do devátého týdne věku - přírodní kosmetika Nobilis Tilia

Dětská pokožka je mnohem vnímavější a jemnější než pokožka dospělého. Od prvních minut po narození si vytváří a posiluje svůj vlastní imunitní systém. Ten  je základem jejího pevného zdraví pro celý život. Co tedy tento největší orgán skutečně potřebuje? Jako milující rodič chcete pro svého potomka to nejlepší, dbáte o jeho zdravý jídelníček, ale čímpak krmíte jeho pokožku?

První hodiny života

Miminko by se dle nejnovějších výzkumů a poznatků již nemělo ihned po porodu mýt. Zbytky plodové vody a hlavně mázku, který chránil pokožku dítěte ve vodném prostředí dělohy, napomáhají po narození vybudovat přirozenou imunitu. Také se účastní ochrany a adaptace na nové prostředí. Příroda to velmi chytře vymyslela! Zažité nešetrné mytí miminek je základem pro pozdější rozvoj alergií a ekzémů. Mnohé porodnice tak již netrvají na časném mytí miminka a maminkám, které si to přejí, dovolí mytí jejich potomka třeba až druhý den. Po narození stačí novorozence otřít suchou plenkou a jen v případě silného zašpinění opatrně otřít navlhčenou plenkou ve vodě či bylinném odvaru. Také je již standardem přikládání dítěte ihned po porodu na tělo maminky nebo u císařského řezu na tělo tatínkovo. To zajistí pokožce miminka osídlení přátelskými, rodinnými bakteriemi. Tyto mikroorganismy jsou spouštěči imunitního systému a prvním přirozeným “očkováním”.

Péče v porodnici

mandlový olej - přírodní kosmetika Nobilis TiliaMytí novorozených miminek je často podceňováno. Oddálení času mytí a hlavně zvolení vhodného mycího přípravku jsou velmi důležité. Maminky, nebojte se říci svůj požadavek na způsob mytí ve vaší porodnici. Ideálně se s porodní asistentkou domluvte ještě před porodem. První i následná mytí vašeho miminka by měla být co nejšetrnější a určitě prostá škodlivých ropných a syntetických látek. Vhodný mycí přípravek je malé množství Koupelového oleje neutrálního. Mnohé maminky i porodnice také s oblibou používají malé množství Jemného mandlového oleje.

Po umytí můžete ještě vaše miminko láskyplně hýčkat výživným a ochranným olejem. Vybírejte z olejů, které jsou šetrně získávány například metodou lisování za studena. Jemný mandlový olej je určitě volbou číslo jedna. Jedná se o olej lisovaný za studena, který je následně jemným fyzikálním čištěním dezodorizován. Pro péči o novorozence je vhodný také olej meruňkový, šípkový nebo bambucké máslo.

Drobná trápení zažeňte aromaterapií

S bolestmi bříška, nadýmáním, zácpami či průjmy se potýká mnoho miminek. Po kojení proto jemně masírujte bříško ve směru hodinových ručiček masážním olejem Amálka. Pomoci můžete i tím, že budete během dne popíjet bylinný Čaj pro kojící maminky a tak přes mléko předáte účinné látky i dítěti. Stres, ve kterém mnozí rodiče jsou, také nepřispívá zdravému trávení dítěte. Děti jsou našimi anténami, moc dobře poznají, jak se my dospělí cítíme, takže se zamyslete, odkud vítr může vát. 🙂

Opruzení v oblasti zadečku, intimních partií a také kožních záhybů je nepříjemnou záležitostí. Látkové plenky, letní horké dny, baculaté tělíčko miminka či nevhodný výběr oblečení a kosmetiky je častou příčinou podráždění. Zklidňující gel se zinkem, levandulí a jílem zmírňuje podráždění a díky lehce vysušujícímu efektu bude pokožka brzy zdravá a krásná.

Kopřivka, ekzém a různé jiné vyrážky se často objevují již v prvních týdnech po porodu. Příčin může být více. Nevhodná péče o pokožku už v porodnici, používání ropných a syntetických kosmetických přípravků oslabí mikrosvět pokožky natolik, že se pokožka dítěte stává citlivou a objevují se různé formy kožních projevů. Také nevyvážená či nevhodná strava kojící maminky má vliv na dítě. V neposlední řadě lze hledat příčinu v detoxikaci organismu maminky. Po porodu chce být každá žena co nejdříve zase v kondici a na optimální váhové hladině. Intenzivní cvičení, změna stravy a hubnutí nebo s tím spojený stres, je v období kojení častou příčinou vyrážek kojených dětí. Z maminčina těla se vyplavují škodliviny a ty pak krevním oběhem přecházejí do mléka. Vhodné je tedy pokusit se najít a odstranit příčinu potíží, pečovat o pokožku vašeho miminka jen přírodními přípravky a umožnit jí tak rychlou detoxikaci, regeneraci a obnovení harmonické rovnováhy.

Péče, mléko a hlavně mnoho lásky je pro vaše miminko to nejdůležitější a nejpotřebnější. Netrapte se tím, co změnit nelze, nebo co se stalo, zaměřte svou pozornost na přítomnost. Neděláte chyby, jen si vybíráte cestu, jenž vás učí. Vaše miminko i celá vaše rodina vás potřebují usměvavou a šťastnou, tak se usmívejte, radujte z maličkostí a užívejte tento neopakovatelný čas, čas se svým dítětem.

Hana Mejsnarová
Hana Mejsnarová vystudovala Institut aromaterapie. Se společností Nobilis Tilia spolupracovala řadu let, kdy podávala poradenství na zákaznické lince, a lektorovala produktové kurzy a Celostní péči v těhotenství, porodu, šestinedělí a péči o děti. Zajímá se o vše, co je spojené s přírodou, zdravím a zdravým životním stylem. Jejím krédem je: „Život je šance, jak najít cestu.“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..