Začněte s aromaterapií ve školkách a školách

Začněte s aromaterapií ve školkách a školách - přírodní kosmetika Nobilis Tilia

Ach jo, už zase kašle… povzdech, který zná většina rodičů, kteří pro běžné obtíže svých ratolestí praktikují přírodní léčbu. Jen co už to vypadá, že se zdravotní stav vašeho dítka stabilizuje, vrátí se ze školky nebo ze školy s obdobnou variantou téhož. A můžete začít znovu.  Jak tedy docílit zdravých dětí ve školách a školkách a zároveň zůstat věrný přírodním metodám? Je to jednodušší než si myslíte, ale chce to vaši aktivitu.

Jedním z největších přínosů aromaterapie je prevence onemocnění. Je tím účinnější, čím je pravidelnější. Její použití je jednoduché a nenáročné. Není jediný důvod, proč aromaterapii nezařadit do zdravotní prevence ve školkách a ve školách. Tak budou děti blahodárnému působení éterických olejů vystaveny mnohem delší čas, než který můžete věnovat jejich domácímu ošetřování. Éterické oleje, jednoduše rozprašované v prostředí, zajistí likvidaci choroboplodných zárodků ještě dřív, než se projeví první symptomy infekcí. K prevenci onemocnění jsou pro děti nejvhodnější citron, eukalyptus radiata, borovice nebo ravintsara. Všechny jsou silně antimikrobiální a jejich molekuly v ovzduší navíc příjemně voní. Je prokázáno a zažito, že kde s aromaterapií začali, tak se nemocnost dětí i učitelů výrazně snížila. Jediná překážka, která se musí překonat, je neznalost a nedůvěra. A to je právě příležitost pro vás.

Hovořte, nadchávejte, šiřte, rozsévejte…

O báječných účincích aromaterapie je potřeba mluvit, šířit informace kolem sebe a nadchávat nejen ostatní rodiče, ale hlavně pedagogy. Nemusíte být odborník a aromaterapeut, abyste své domácí zkušenosti přednesli ostatním rodičům, nejlépe na besedě domluvené přímo ve školce nebo ve škole. Stejně jako můžete pro své děti chtít zdravější stravu, jiný spánkový či vzdělávací režim, můžete pro ně chtít zdravější prostředí.

A vůbec nejlepší je, když se díky informacím, které se od vás dozví, začnou angažovat samy učitelky! Pokud má zařízení problém s penězi na nákup olejů, případně zařízení k jejich odpařování, můžete navrhnout jejich pořízení jako vánoční dárek pro děti pod stromeček nebo se dohodnout s ostatními rodiči na sponzorském daru. Zkrátka znovu a znovu je potřeba připomínat, že bez vaší aktivity se to neobejde, ale tak je to v životě se vším, co potřebujeme změnit nebo někam posunout.

Aromaterapie je bezpečná

Jak tedy aromaterapii ve školních zařízeních používat? Zapomeňte na aromalampu se svíčkou  – ta není pro prostory s dětmi vhodná. K dispozici jsou nejrůznější odpařovače a difuzéry, které mají řadu výhod. Za prvé jsou šetrné k éterickým olejům a zachovávají jejich kvalitu, za druhé éterické oleje dávkují do prostoru kontrolovaně. Stačí je třikrát denně zapnout, po dvou cyklech rozprašování se samy vypnou a není třeba se o ně dál starat. Do odpařovače stačí přidat 5 kapek při každém zapnutí, difuzér si olej dávkuje sám a můžete navíc regulovat intenzitu rozprašování, která by měla být tím nižší, čím menší je prostor a čím mladší jsou děti.

Ovšem ani bezpečné difuzéry nejsou nutnou podmínkou používání éterických olejů. Stačí otevřít lahvičku éterického oleje a ten začne vyprchávat, je to jeho přirozená vlastnost. Nebo stačí mít v každé místnosti látkovou hračku nebo papírový kapesníček (samozřejmě z dosahu všetečných malých ručiček), na který kápnete 5 kapek éterického oleje a ihned si jeho účinky můžete užívat. Váš nos si po čase na vůni zvykne a už ho výrazně necítíte, ale to neznamená, že nefunguje! Bylo prokázáno, že na éterický olej reaguje i člověk, který trpí ztrátou čichu. A pokud do voňavé školky vejde návštěvník zvenku, vůni snadno ucítí.

Nebojte se alergií, éterické oleje neobsahují pyly

Častou námitkou učitelek i rodičů bývají dětské alergie na přírodní látky. Ty se vyskytují hlavně ve formě pylových alergií. Je dobré vědět, že éterické oleje pyly neobsahují a v tomto směru jsou tedy naprosto bezpečné. Nutno dodat, že bezpečnost jejich použití je vázaná na kvalitu a dávkování. Aby měly používané éterické oleje očekávaný účinek, musejí být 100% čisté a přírodní. Syntetická aromata mohou být naopak zdrojem reakcí neočekávaných a někdy i nepříjemných. Možná už vás někdy rozbolela hlava ze silného parfému paní od vedle nebo jste se cítili podráždění v místnosti, kde to pro vás nepříjemně vonělo? Pak jste už tuto zkušenost udělali.

Protože jsou éterické oleje silně koncentrované, méně je někdy více. Nepřekračujte proto doporučené dávkování. Éterické oleje a všechna zařízení je třeba udržovat z dosahu malých dětí, větší děti se naopak mohou pod vedením dospělého naučit s oleji pracovat a mít tak účinného pomocníka pro své zdraví ve vlastních rukách.

Vaše Adéla

Adéla Zrubecká
Adéla Zrubecká vystudovala aromaterapii v Institutu Tradiční Přírodní Medicíny a Aromaterapie v Londýně a v roce 1995 si otevřela vlastní praxi pro klienty. Postupem let na základě praktických zkušeností vytvořila soustavu dotekové terapie pod názvem Holistická aromaterapeutická masáž, kterou také dodnes vyučuje. V rámci výboru Asociace českých aromaterapeutů stála u zrodu Institutu aromaterapie, v letech 1999 až 2006 vedla odborný čtvrtletník Listy Aromaterapie a podílela se významnou měrou na rozšiřování povědomí o aromaterapii v České republice. Díky svým zahraničním kontaktům nadále spoluorganizuje zahraniční konference aromaterapie a publikuje v odborných i populárních časopisech. Je lektorkou Institutu aromaterapie a zaměřuje se zejména na praktické využití aromaterapie ve spojení s tradiční čínskou medicínou. Je také spoluautorkou knihy Aromaterapie v životě ženy a od roku 2004 spolumajitelkou společnosti Nobilis Tilia s.r.o.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..