Adventní žena – s medem a skořicí

„Tak teď už bude klid“, prohlásila jsem koncem října a od té doby jsem se téměř nezastavila. Z podzimního shonu se zklidňuji … k předvánočnímu shonu. Znáte to? Je jasné, že všechno se stihnout nedá. Musím se tedy rozhodnout mezi zářícími okny a rozzářenýma očima? Uklizenou skříní a úklidem v duši? Mezi voňavými perníčky a provoněnou pletí? Ne, letos nemusím. Půjde to najednou!

Do perníčků i na sebe

Každé adventní pečení začíná perníčky. Už jste vyzkoušeli přidávat do těsta kardamom? Přes rok jej používám do celozrnné bábovky, těsto na perníčky si o něj vyloženě říká. Kapku do těsta, kapku za uši, trošku pod nos. Pak přichází na řadu zdobení a každoroční chuť věnovat polovinu napečených perníčků někomu jinému k dodělání. Kořenitá vůně kardamomu pomáhá proti únavě a vyčerpání a dodává sílu všechny perníčky také dozdobit. Kardamom se bude před vánoci ještě určitě hodit!

Kouzlo vánoc, to je vůně cukroví a svařeného vína. Zkuste místo vanilkového aroma přidat pravou vanilku. Sladká vůně zklidňuje rozbouřené emoce z dalšího spáleného prstu a harmonizuje všechny smysly. Vanilku v jojobě rozetřete na celé paže, dekolt a obličej a žádné dítko, nabuzené sladkým cukrovím a olizující všechno kromě svých zamatlaných prstů, vás pak nerozhází. Pokud by to přeci jen nevyšlo, přidejte do citronové polevy kapku mandarinky. Nejenže dostane vaše cukroví zajímavou příchuť, ale vyladí i vaše (ne)pomáhající děti. V případě nouze nejvyšší doporučuji kapku růže na solar a taky do šípkové marmelády na lepení lineckého cukroví.

Pochvalte se a buďte spokojená

Skořice a hřebíček jsou výborné oleje pro posílení a prohřátí celého těla. Využijte je nejen jako koření do svařáku, ale i pro sebe. Naředěný olej si vetřete do ledvin a do chodidel předtím, než půjdete mrznout na vánoční trhy či do kostela, vyrazíte na stezku odvahy zalidněným městem nebo se dáte do mytí oken. Pomohou vám dobít energii a vytvoří auru neporazitelnosti! Do termosky lipový čaj s medem, na obličej projasňující lipový krém a žádný stres vás nedostane!

A pak přijde den, kdy je hotovo a vy si skutečně řeknete, že teď už chcete mít klid. Ale tělo, které jede už řadu týdnů v rytmu techno párty, se ne a ne zklidnit. Je čas na levanduli a kadidlo. Pár kapek na ubrousek nebo do aromalampy dobře nahradí čmoud z františků a dodá vám potřebný nadhled. Mamince či tchyni můžete pár levandulových kvítků propašovat do oblíbeného čaje nebo kápnout olej do pot pouri v hostinském pokoji. Máta a heřmánek pomohou manželovi strávit vše, co je na stole, i co se kolem stolu děje. A pak se pochvalte. Udělala jste vše, co bylo ve vašich silách a jak jste to dovedla nejlépe. Dejte si meduňkovou koupel, nedospánky pod očima vyrovná Bioaktivní oční krém a do obličejového oleje si pro sebe vyberte tu nejlepší vůni, která vám sedne. Buďte adventní ženou – voňavou a rozzářenou.

Vaše Adéla

Adéla Zrubecká
Adéla Zrubecká vystudovala aromaterapii v Institutu Tradiční Přírodní Medicíny a Aromaterapie v Londýně a v roce 1995 si otevřela vlastní praxi pro klienty. Postupem let na základě praktických zkušeností vytvořila soustavu dotekové terapie pod názvem Holistická aromaterapeutická masáž, kterou také dodnes vyučuje. V rámci výboru Asociace českých aromaterapeutů stála u zrodu Institutu aromaterapie, v letech 1999 až 2006 vedla odborný čtvrtletník Listy Aromaterapie a podílela se významnou měrou na rozšiřování povědomí o aromaterapii v České republice. Díky svým zahraničním kontaktům nadále spoluorganizuje zahraniční konference aromaterapie a publikuje v odborných i populárních časopisech. Je lektorkou Institutu aromaterapie a zaměřuje se zejména na praktické využití aromaterapie ve spojení s tradiční čínskou medicínou. Je také spoluautorkou knihy Aromaterapie v životě ženy a od roku 2004 spolumajitelkou společnosti Nobilis Tilia s.r.o.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..