Aromaterapie není vše, co voní. Aby měly vůně také léčivé účinky, musejí mít svůj původ v léčivých rostlinách. Jen takové vůně jsou totiž spolehlivým zdrojem požadovaných a očekávaných účinků. Vůně nepřírodního původu se k aromaterapii nepoužívají a mohou být naopak zdrojem různých neočekávaných a mnohdy nepříjemných reakcí.
Éterické oleje z rostlin mají každý svoji specifickou vůni podle obsažených přírodních chemických látek, kterých může být v konkrétním oleji i přes čtyři sta. Takový olej nelze vyrobit v laboratoři. Syntetické, průmyslově vyráběné vůně mívají pouze desítky složek, i když mohou vonět velmi podobně. V přírodním oleji jsou jednotlivé složky ve složité rovnováze a vyvolávají komplexní účinek na lidské zdraví. Díky historickému používání léčivých rostlin jsou jejich účinky na člověka dobře známé a prozkoumané. Víme, co můžeme očekávat a na co si dát pozor. To u syntetických vůní neplatí. Lidské tělo si s nimi často neví rady a zejména u citlivých lidí nebo malých dětí mohou vyvolávat nepřirozené reakce, jako například bolest hlavy, nevolnost, podráždění pokožky, ekzém, alergie a podobně.
Čich – váš neomylný rádce
Přírodní oleje nejen krásně voní, ale protože jsou přirozeně těkavé, v kontaktu se vzduchem se rychle vypařují. Pročišťují tak automaticky prostředí a spolu se vzduchem je vdechujete a dostáváte do krevního oběhu. Během masáže nebo koupele se navíc éterické oleje vstřebávají také pokožkou. Na fyzické úrovni éterické oleje likvidují choroboplodné zárodky, neboť většina z nich má silné antiseptické, antibakteriální a protiplísňové účinky. Specificky pak každý olej podle svého chemického složení působí na činnost konkrétních tělesných orgánů nebo soustav. Používáte-li je správným způsobem a v doporučeném dávkování, nemají žádné nepříjemné vedlejší účinky, naopak posilují přirozenou obranyschopnost organismu.
Aromaterapie a účinky vůní
Neméně významné je, jakým způsobem přírodní vůně ovlivňují vaši mysl. Vjemy získané čichem putují do limbického centra v mozku, kde ovlivňují neurochemické procesy a zároveň limbický systém vyvolává změny v oblasti pocitů. Protože je tato prastará část mozku zodpovědná za chování, emoce a dlouhodobou paměť, jsou vůně schopné vyvolat vzpomínky a umožňují vám rychle cestovat prostorem a časem. Společně tyto dva mechanizmy působení vyvolávají tzv. psychologický efekt éterických olejů.
Reakce na čichové podněty jsou tedy podvědomé a vaše racionální část mozku je nedokáže ovlivnit. Ve složitém systému vlastních podvědomých reakcí, zasutých vzpomínek, potlačených či projevovaných emocí, rodinného zázemí, fyzické kondice a momentální nálady je váš vlastní nos tím nejlepším vodítkem. Vaše moudré tělo ví nejlépe samo, co potřebuje, a tedy – co mu voní.