Aromaterapie je věda i umění v jedné kapce

aromaterapie je věda i umění v jedné kapce - přírodní kosmetika Nobilis Tilia

Aromaterapie není vše, co voní. Aby měly vůně také léčivé účinky, musejí mít svůj původ v léčivých rostlinách. Jen takové vůně jsou totiž spolehlivým zdrojem požadovaných a očekávaných účinků. Vůně nepřírodního původu se k aromaterapii nepoužívají a mohou být naopak zdrojem různých neočekávaných a mnohdy nepříjemných reakcí.

Aromaterapií tedy nazýváme přírodní terapeutickou metodu, která cíleně využívá léčebných účinků přírodních éterických olejů. Ty se získávají z léčivých siličnatých rostlin destilací, případně lisováním. Potřebujete mnoho kilogramů, někdy i tun rostlin, abyste získali malé množství jejich esence – éterického oleje, který obsahuje to nejlepší a nejúčinnější, co rostlina má.

Éterické oleje z rostlin mají každý svoji specifickou vůni podle obsažených přírodních chemických látek, kterých může být v konkrétním oleji i přes čtyři sta. Takový olej nelze vyrobit v laboratoři. Syntetické, průmyslově vyráběné vůně mívají pouze desítky složek, i když mohou vonět velmi podobně. V přírodním oleji jsou jednotlivé složky ve složité rovnováze a vyvolávají komplexní účinek na lidské zdraví. Díky historickému používání léčivých rostlin jsou jejich účinky na člověka dobře známé a prozkoumané. Víme, co můžeme očekávat a na co si dát pozor. To u syntetických vůní neplatí. Lidské tělo si s nimi často neví rady a zejména u citlivých lidí nebo malých dětí mohou vyvolávat nepřirozené reakce, jako například bolest hlavy, nevolnost, podráždění pokožky, ekzém, alergie a podobně.

Muži v pohodě - přírodní kosmetika Nobilis Tilia

Čich – váš neomylný rádce

Přírodní oleje nejen krásně voní, ale protože jsou přirozeně těkavé, v kontaktu se vzduchem se rychle vypařují. Pročišťují tak automaticky prostředí a spolu se vzduchem je vdechujete a dostáváte do krevního oběhu. Během masáže nebo koupele se navíc éterické oleje vstřebávají také pokožkou. Na fyzické úrovni éterické oleje likvidují choroboplodné zárodky, neboť většina z nich má silné antiseptické, antibakteriální a protiplísňové účinky. Specificky pak každý olej podle svého chemického složení působí na činnost konkrétních tělesných orgánů nebo soustav. Používáte-li je správným způsobem a v doporučeném dávkování, nemají žádné nepříjemné vedlejší účinky, naopak posilují přirozenou obranyschopnost organizmu.

Neméně významné je, jakým způsobem přírodní vůně ovlivňují vaši mysl. Vjemy získané čichem putují do limbického centra v mozku, kde ovlivňují neurochemické procesy a zároveň limbický systém vyvolává změny v oblasti pocitů. Protože je tato prastará část mozku zodpovědná za chování, emoce a dlouhodobou paměť, jsou vůně schopné vyvolat vzpomínky a umožňují vám rychle cestovat prostorem a časem. Společně tyto dva mechanizmy působení vyvolávají tzv. psychologický efekt éterických olejů.

Reakce na čichové podněty jsou tedy podvědomé a vaše racionální část mozku je nedokáže ovlivnit. Ve složitém systému vlastních podvědomých reakcí, zasutých vzpomínek, potlačených či projevovaných emocí, rodinného zázemí, fyzické kondice a momentální nálady je váš vlastní nos tím nejlepším vodítkem. Vaše moudré tělo ví nejlépe samo, co potřebuje, a tedy – co mu voní.

Sledujte náš blog a již brzy se dozvíte, jak si správně oleje vybírat.

Adéla Zrubecká
Adéla Zrubecká vystudovala aromaterapii v Institutu Tradiční Přírodní Medicíny a Aromaterapie v Londýně a v roce 1995 si otevřela vlastní praxi pro klienty. Postupem let na základě praktických zkušeností vytvořila soustavu dotekové terapie pod názvem Holistická aromaterapeutická masáž, kterou také dodnes vyučuje. V rámci výboru Asociace českých aromaterapeutů stála u zrodu Institutu aromaterapie, v letech 1999 až 2006 vedla odborný čtvrtletník Listy Aromaterapie a podílela se významnou měrou na rozšiřování povědomí o aromaterapii v České republice. Díky svým zahraničním kontaktům nadále spoluorganizuje zahraniční konference aromaterapie a publikuje v odborných i populárních časopisech. Je lektorkou Institutu aromaterapie a zaměřuje se zejména na praktické využití aromaterapie ve spojení s tradiční čínskou medicínou. Je také spoluautorkou knihy Aromaterapie v životě ženy a od roku 2004 spolumajitelkou společnosti Nobilis Tilia s.r.o.

Komentáře: 2

  1. Dobrý den, paní Adélko, jsem jedna z vašich menších velkoodběratelek a pečlivě samostuduji aromaterapii, vaši knihu již mám také přečtenou ( … je boží), zajímám se o TČM, čtu vaše příspěvky na blogu …. atd.
    Ráda bych se vás zeptala na informaci z článku od Gabky Jankovské na prohřívání. Píše v něm, že máta prohřívá … Úplně tomu nerozumím, neboť mám za to , že máta spíše chladí …. Já např. ji v zimě vůbec nemůžu, neboť je mi po ní ještě chladněji …
    Moc vám děkuji za objasnění.
    Vaše věrná a nadšená zákaznice, Sylvie

    1. Dobrý den, paní Sylvo, s mátou je to na obě strany 🙂 Důležité kritérium je čas. Bezprostředně po použití má zchlazující účinek, a to až do té míry, že působí jako silné lokální analgetikum (například když si přiskřípnete prst), ale po nějaké době začne prohřívat. Například se uplatňuje ve směsích na prohřátí svalů v klasické kombinaci máta-kafr.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..