Aromaterapie na jaře podle čínské medicíny

Aromaterapie na jaře podle čínské medicíny - přírodní kosmetika Nobilis Tilia

Jaro už je cítit ve vzduchu a podle TČM přichází ke slovu element Dřeva. Energie, která se nashromáždila během zimy, začíná růst a stoupá vzhůru, stejně jako první rašící výhonky a klíčky. Také cítíte, jak vaše energie dostává nový impulz? Pojďte si s pomocí éterických olejů uvolnit důležité dráhy v těle, aby mohla vaše nová vlna energie volně proudit.

Jaro je rozhodně potřeba odlehčit. Kromě čerstvých jarních bylin zařaďte do jídelníčku naklíčená zrna a naplánujte si jarní očistu zevnitř i zvenku. Játra a žlučník jsou hlavními orgány v elementu Dřeva a ne nadarmo je na jaře ideální čas k jejich nejrůznějším očistným kúrám. Když totiž energie v játrech neproudí, nastávají nejrůznější potíže od těch trávicích a vylučovacích, přes migrény, PMS, únavu a svalovou ztuhlost až po psychické problémy. Vynechte z jídelníčku vše tučné, smažené, alkohol, kávu, bílý cukr a nekysané mléčné výrobky, pijte hodně čerstvé vody a zařaďte kúru s detoxikačním čajem a tinkturu z čekanky, která napomáhá obnově jaterních buněk.

Citrusové éterické oleje, jako je bergamot, grep, pomeranč nebo citron jsou v tomto období ideální. Pročistí dráhy jater a žlučníku a dodají vám jarní optimismus. Nevolnostem ulevujte mátou a heřmánkem, proti migrénám vyzkoušejte Aroma olej Migréna. Také rozmarýn výborně rozproudí vaši energii i lymfu a zimní melancholie se v jeho vůni rozplyne jako mlha v raním slunci. Využijte k masážím směs olejů Dotek jara, jehož příjemná citrusová vůně navíc podporuje tok energie v játrech. Na jaře může být najednou té aktivity na vás moc, nezapomeňte proto na relaxaci. K suchému kartáčování pokožky přidejte večerní koupele s Koupelovým olejem Klid nebo Radost. Blahodárně působí nejen na játra, ale také na vaše nervy.

Odlehčete játrům i pleti

Játra jsou zodpovědná za plynulý tok energie a také krve. Menstruační potíže jsou proto při nerovnováze v elementu Dřeva běžné. Ošetřujte podbřišek a bedra směsí cypřiše a šalvěje muškátové v pupalkovém a mandlovém oleji a využijte fytohormonální aktivity éterických olejů v kosmetické řadě Anti-Age de luxe. Také vaše pleť potřebuje odlehčit a zbavit nahromaděných toxinů. Detoxikační maska Tilia je skvělá k restartování pokožky na buněčné úrovni a na jaře je také vhodná doba zařadit kúru Biofáze, která vaši pleť projasní a zbaví zimních pavučin.

Stav vašich jater se promítá do zdraví očí a kvality vašich nehtů. Suché a lámavé nehty, zarudlé či nažloutlé bělmo, pálení očí, to vše signalizuje, že vaše játra volají o pomoc. Dopřejte jim každé ráno jaterní čaj a dostatek hořčin. Na nehty a nehtová lůžka nanášejte D-panthenol a vitamin A pro zlepšení hydratace a regenerace. Podrážděným očím pomůžete obklady z Květové vody heřmánkové.

Probuďte se, je jaro!

Když energie v játrech stagnuje, v emoční oblasti přicházejí na řadu napětí, frustrace a výbušnost. Mějte po ruce Inhalační tyčinku proti stresu a pohotovostní balení levandule v jakékoliv formě od čistého éterického oleje až po Obličejový regenerační olej levandulový nebo Levandulový krém. Kromě čisté levandule využijte do aromalampy směs Zklidnění, kde levandule je jednou z hlavních složek. Levandule totiž působí na podrážděná játra jako balzám a věřte, že vám pomůže zachránit vztahy a mnohdy i vlastní důstojnost.

S nástupem vlády elementu Dřeva je čas na nové vize a projekty. Oprostěte se od starého a nepotřebného, ukliďte si šuplíky a své mentální energii dejte směr. Nemáte inspiraci? My ano, najdete ji zde. Používejte do aromalampy nebo přímo na zápěstí či jako parfém. Do funkčního okruhu energie Jater patří šlachy a vazy zejména v okolí velkých kloubů, které během zimy trpí nedostatkem pohybu a zasolováním. Bolestem a ztuhlosti ulevíte detoxikačním Terpenovým bio balzámem a pokud k tomu přidáte i pohyb v přírodě, celé vaše tělo vám bude vděčné. O to rychleji se zbavíte všech usazených škodlivin v těle i v mysli. Probuďte v sobě tvořivost, vždyť všechno okolo vás je v pohybu, buďte také…

Adéla Zrubecká
Adéla Zrubecká vystudovala aromaterapii v Institutu Tradiční Přírodní Medicíny a Aromaterapie v Londýně a v roce 1995 si otevřela vlastní praxi pro klienty. Postupem let na základě praktických zkušeností vytvořila soustavu dotekové terapie pod názvem Holistická aromaterapeutická masáž, kterou také dodnes vyučuje. V rámci výboru Asociace českých aromaterapeutů stála u zrodu Institutu aromaterapie, v letech 1999 až 2006 vedla odborný čtvrtletník Listy Aromaterapie a podílela se významnou měrou na rozšiřování povědomí o aromaterapii v České republice. Díky svým zahraničním kontaktům nadále spoluorganizuje zahraniční konference aromaterapie a publikuje v odborných i populárních časopisech. Je lektorkou Institutu aromaterapie a zaměřuje se zejména na praktické využití aromaterapie ve spojení s tradiční čínskou medicínou. Je také spoluautorkou knihy Aromaterapie v životě ženy a od roku 2004 spolumajitelkou společnosti Nobilis Tilia s.r.o.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..