Aromaterapie na podzim podle čínské medicíny

Aromaterapie na podzim podle čínské medicíny - přírodní kosmetika Nobilis Tilia

S podzimními větry a dešti přichází ke slovu element Kovu. Cítíte tu sílu, která se s každým padajícím listem stahuje zpátky do Země? Vítr svištící korunami stromů nám dává jasně najevo, že změna je tu. Stejně jako okolní příroda, i my shromažďujeme veškerou dostupnou energii na zimu a posilujeme imunitu. A éterické oleje jsou v tomto umění nepřekonatelné…

Stejně jako listy rostlin přeměňují kysličník uhličitý na kyslík a jsou tak v přímém vztahu se svým okolím, tak i Plíce jako hlavní orgán v elementu Kovu, přijímají kyslík a předávají do vašeho těla životní energii z okolního prostředí. Plícemi se k vám ovšem dostávají také nejrůznější viry, plísně či bakterie, se kterými si váš imunitní systém potřebuje co nejrychleji poradit.

Silná imunita – nejlepší prevence

Nastartujte den ranní dávkou pozitivní energie se sprchovým gelem Citronovým, který vaše tělo posílí. V práci i doma používejte do aromalampy či difuzéru antimikrobiální éterické oleje jako jsou ravintsara, niaouli, eukalyptus nebo borovice, které vám pomohou zbavit ovzduší nežádoucích patogenů. Využít můžete také směsí éterických olejů Druhý dech či Respirant. Výhodou přírodních éterických olejů je, že zároveň pročišťují od patogenů také vaše vnitřní prostředí a posilují vaši imunitu. Inhalační tyčinku proti únavě noste na podzim při sobě, abyste si mohli nadechnout novou sílu do plic, kdykoliv budete potřebovat.

Začaly vás bolet svaly, cítíte silnou únavu nebo už je někdo ve vašem okolí nemocný? Pak sáhněte po eukalyptu, šalvěji muškátové, tymiánu, yzopu, borovici, tea tree či niaouli. Rychlost použití a také zvýšené dávkování je na počátku virových i bakteriálních infekcí prioritou! Zachumlejte se do peřiny, podpořte pocení bylinným či zázvorovým čajem, užívejte Lichořeřišnicovou tinkturu a třikrát denně po deseti kapkách Extraktu z grepových jader. Naslouchejte svému tělu a z postele vylezte, až se skutečně budete cítit dobře. Pečujte o svůj nos, aby byl stále průchodný pro všechny vaše voňavé pomocníky. Při zahlenění využijte Nosní gel Forte a Inhalační tyčinku proti rýmě, při kašli vám pomůže Eukalyptový bio balzám.

Co nevyloučí střevo, vyloučí pokožka

Toto staré čínské přísloví ilustruje výborně vztah mezi tlustým střevem a pokožkou. Aby docházelo k plynulému odstraňování odpadních látek z těla, pak nejen Plíce, ale také Tlusté střevo potřebují v tomto období vaši pozornost. Pokud je vyprazdňování narušené, mohou vznikat zácpy či průjmy. Jezte dostatek vlákniny, nejlépe ve formě teplých kaší a polévek. Bylinné čaje doplňte dostatkem vlažné vody. Po koupeli jemně masírujte své břicho ve směru hodinových ručiček Tělovým a masážním olejem Uvolnění. Masáž spolu s kompozicí obsažených éterických olejů nastartují správnou funkci střev. Jako balzám pro celé trávení doplňte do svého jídelníčku Posilující směs rostlinných olejů. Užívejte třikrát denně čajovou lžičku samostatně nebo zamíchanou v nějaké dobrotě. Další tipy najdete v příspěvcích o trávení a zácpě na stránkách Moje přírodní lékárna.

Věděli jste, že největším tělesným orgánem je vaše pokožka? I ona je v přímém styku s okolním prostředím a chrání vás před vnějšími vlivy. Pokud se v těle hromadí toxiny, často se nerovnováha projeví také na pokožce formou různých vyrážek či podráždění. Pokožka tvoří hranici mezi námi a okolním světem a tato její role působí i v psychosomatice. Ekzémy jsou nejčastějším projevem narušených nebo nedostatečných hranic. Kosmetická péče o ekzematickou pokožku je zaměřená zejména na zmírnění suchosti, svědění a zarudnutí, přesto obsažené éterické oleje jako například heřmánek nebo tea tree vám v duševní práci s hranicemi budou účinnými pomocníky.

Ukliďte si a nastavte pravidla

Energie podzimu vás vybízí, abyste se zbavili všeho, co už nepotřebujete. A tak využijte deštivých dnů a pěkně od podlahy si doma ukliďte. Nepotřebné věci z vašich skříní a šuplíků pošlete dál, zbavte se chaosu, debordelizujte… Dejte věcem i vztahům nový řád, nastavte si nová pravidla. Komunikujte pozitivně, vymezujte se laskavě, pěstujte nadhled a sebeúctu. Směsi éterických olejů Komunikace a Harmonie vám budou oporou!

A pokud na vás přeci jen dosedne melancholie, budete-li se cítit zranitelná či lítostivá, očistěte se pláčem. Je rozhodně zdravější plakat ven než dovnitř! A až slzy odplaví všechny emoce, které si vás přejí opustit, dopřejte si slast v podobě relaxační masáže či koupele. Posilující účinky Koupelového oleje Zdraví nebo masážního oleje i směsi éterických olejů Imunita vám pomohou obnovit rovnováhu na všech úrovních.

Prodlužující se večery jsou vhodnou příležitostí k relaxaci. Naložte své tělo do lázně s borovicí a prodýchejte vše, co jste si za den nastřádali. Po koupeli si zapněte aromalampu či difuzér například s éterickými oleji jako je cypřiš, jalovec nebo citron, které mají očistné a transformační účinky. Dýchejte zhluboka a do celého těla, protože váš dech je spojnicí mezi myslí a tělem. Vydechujte vše, co již nepotřebujete a propusťte všechny myšlenky, kterých se potřebujete zbavit. Choďte do přírody a trénujte úžas z přítomného okamžiku pozorováním padajícího listí nebo prvních sněhových vloček. Poslouchejte ticho, přicházející za všemi zvuky…

Adéla Zrubecká
Adéla Zrubecká vystudovala aromaterapii v Institutu Tradiční Přírodní Medicíny a Aromaterapie v Londýně a v roce 1995 si otevřela vlastní praxi pro klienty. Postupem let na základě praktických zkušeností vytvořila soustavu dotekové terapie pod názvem Holistická aromaterapeutická masáž, kterou také dodnes vyučuje. V rámci výboru Asociace českých aromaterapeutů stála u zrodu Institutu aromaterapie, v letech 1999 až 2006 vedla odborný čtvrtletník Listy Aromaterapie a podílela se významnou měrou na rozšiřování povědomí o aromaterapii v České republice. Díky svým zahraničním kontaktům nadále spoluorganizuje zahraniční konference aromaterapie a publikuje v odborných i populárních časopisech. Je lektorkou Institutu aromaterapie a zaměřuje se zejména na praktické využití aromaterapie ve spojení s tradiční čínskou medicínou. Je také spoluautorkou knihy Aromaterapie v životě ženy a od roku 2004 spolumajitelkou společnosti Nobilis Tilia s.r.o.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..