Aromaterapie v babím létě podle čínské medicíny

Aromaterapie v babím létě podle čínské medicíny - přírodní kosmetika Nobilis Tilia

Z letního rozkvětu a rozletu přichází čas uzemnění, dozrávání. Na sklonku léta totiž přebírá podle TČM vládu element Země. Sklízíme, co jsme zaseli. Plody našeho snažení je potřeba očesat, přebrat a dobře uskladnit. Nečeká nás tedy období sladkého nicnedělání, ba právě naopak. Je čas si v té spoustě letní inspirace udělat pořádek. Éterické oleje vám pomohou si tu hojnost plodů léta pořádně užít.

Pamatujete si poslední větu z článku o létě? (najdete zde) Tak TEĎ přichází ten správný čas! Čím více jste v období vrcholného léta načerpali, tím více můžete rozdávat. Pěstujte empatii, na pořadu dne jsou výživa a péče. Proto jsou také plody rostlin plné sladké výživné šťávy, symbolem elementu Země. Pozornost se stahuje k hmotě, k tělu, a také k naplnění našich představ.

Žaludek – váš nervový barometr

Ne nadarmo má výraz „zažívání“ tolik různých významů. A ne nadarmo se právě k období pozdního léta vztahují hlavní orgány zažívání – žaludek a slezina. Lidský žaludek má tolik nervových vláken, že se někdy nazývá druhým mozkem. Zažité stresy a nepohoda se v této oblasti umí rychle a nepříjemně projevit. Vyladěné zažívání není tedy závislé pouze na přísunu kvalitních potravin, ale také na tom, jak přemíru zážitků či aktivity vnitřně zvládáte. Když je všeho příliš, potřebujete zkrátka čas na jejich „zažití“.

Trpíte následky přemíry těžkého jídla či alkoholu? Pak je růže pro vás voňavou inhalační tyčinka - přírodní kosmetika Nobilis Tiliazáchranou, zchladí horkost v zažívacím systému a vrátí vás do pohody. Objeví-li se u vás potíže s trávením jako je nadýmání, říhání, nevolnost, pomalé či bolestivé zažívání, pomohou vám éterické oleje, vyráběné ze semínek – kmín, fenykl, koriandr, anýz, kardamom a další. Kombinujte jejich inhalaci s pitím odvaru ze semen nebo dalších vhodných bylin k harmonizaci trávení. Ideálním doplňkem je máta či heřmánek. Inhalační tyčinka proti nevolnosti se hodí do kapsy i do auta.

Sladké vůně namísto sladkostí

Slezina je zdrojem vaší celkové vitality. Když je energie sleziny vyčerpaná, objevuje se kromě nadýmání také únava, průjem a změny tělesné hmotnosti. Buď ne a ne přibrat, ať se snažíte jakkoliv, nebo přibíráte příliš. Pak vás může trápit celulitida, lymfatické otoky a zvýšená únava po jídle. Vtírejte po koupeli do pokožky Tělový a masážní olej Lymfa a problematické partie ošetřujte tělovým olejem Celulitida. Ošetřují nejen projevy na pokožce, ale hlavně skutečnou příčinu! Pijte dostatek čisté vody a dvakrát denně odvar z fenyklových semínek.

Máte stále chuť na sladké? Zřejmě také potřebujete doplnit energii sleziny. Ovšem namísto sladkostí vyzkoušejte sladké vůně, jako je například vanilka, benzoe, pačuli, kadidlo, santal. Vanilka v jojobě se hodí ke každodenní péči o pleť, stejně jako Mokřadkový krém s vanilkou, a navíc udělají dobře i vaší slezině. A co teprve rituál doplnit Krémem na ruce s myrhou a benzoe? Namlsá se váš nos i pokožka a jejich vůně vám poskytne skvělou náhradu za pečující náruč.

K elementu Země náleží svaly, ústa a rty. Na unavené a bolestivé svaly si dopřejte masáže s Tělovým a masážním olejem Stimulace svalů a pokud vás ještě v babím létě čeká výšlap na Sněžku, nezapomeňte si s sebou přibalit Uvolňující gel na svaly. K přirozené péči o ústní dutinu patří přírodní zubní gely, můžete si vybrat ze tří druhů pro sebe a Benjamínka přibalit dětem. Pozdní léto může být zrádné – chladna z rána, horká odpoledne, větrno kdykoliv a vaše rty potřebují kvalitní ochranu. Pořiďte si Ochrannou pomádu na rty a kdybyste se přeci jen líbali ve větru, Pomáda na opary funguje skvěle, jen je potřeba mít ji po ruce.

Dávejte, berte a zpívejte!

Určitě jste v létě získali spoustu nových impulzů a teď je na řadě o nich trochu popřemýšlet. Využijte babího léta, abyste si utřídili myšlenky a rozhodli se, které z nápadů začnete realizovat a jak. Nastává období reflexe a usebrání. Že byste se raději ještě chvíli vznášeli na obláčku inspirace? Mohlo by se vám stát, že toto důležité třídící období promarníte a už nedoženete. Raději si dejte do difuzéru směs éterických olejů Aktivita a pusťte se do toho. Bazalka či citron podpoří váš intelekt, analytické schopnosti a posílí koncentraci.

Ani v této oblasti se však nepřetěžujte. Nerovnováha se projeví neukotveným přemýšlením, kdy se vám hlavou honí myšlenky sem a tam, špatně usínáte a trápíte se starostmi. Pečujete o všechny kolem a na sebe zapomínáte? Santal či kadidlo vás uklidní a dodají potřebný nadhled. Řada aromaterapeutické kosmetiky s neodolatelnou vůní lípy vám pomůže obrátit intenzivní péči o druhé také svým směrem a zachovat tak rovnováhu mezi dáváním a braním. Hedvábný lipový čisticí balzám, projasňující krém i zpevňující tělové mléko jsou synonymem tolik potřebné péče o sebe. Sladká vůně lípy a medu vás vyživí do nejhlubších zákoutí vaší duše, dodá vám emoční podporu a pocit bezpečí.

A k tomu všemu si zpívejte! Jemné vibrace vašeho hlasu posilují vaše vnitřní orgány a zpěvem nejlépe oslavíte hojnost babího léta se vším dobrým, co nám vláda elementu Země přináší.

Adéla Zrubecká
Adéla Zrubecká vystudovala aromaterapii v Institutu Tradiční Přírodní Medicíny a Aromaterapie v Londýně a v roce 1995 si otevřela vlastní praxi pro klienty. Postupem let na základě praktických zkušeností vytvořila soustavu dotekové terapie pod názvem Holistická aromaterapeutická masáž, kterou také dodnes vyučuje. V rámci výboru Asociace českých aromaterapeutů stála u zrodu Institutu aromaterapie, v letech 1999 až 2006 vedla odborný čtvrtletník Listy Aromaterapie a podílela se významnou měrou na rozšiřování povědomí o aromaterapii v České republice. Díky svým zahraničním kontaktům nadále spoluorganizuje zahraniční konference aromaterapie a publikuje v odborných i populárních časopisech. Je lektorkou Institutu aromaterapie a zaměřuje se zejména na praktické využití aromaterapie ve spojení s tradiční čínskou medicínou. Je také spoluautorkou knihy Aromaterapie v životě ženy a od roku 2004 spolumajitelkou společnosti Nobilis Tilia s.r.o.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..