Grapefruitové jádro – pomocník proti bakteriím

Grapefruitové jádro – pomocník proti bakteriím - přírodní kosmetika Nobilis Tilia

Extrakt z grapefruitových jader se zdá být řešením pro všechno. Pravdou je, že všestranné přírodní antiseptikum a antibiotikum využijete všude tam, kde se potýkáte s plísněmi, bakteriemi a jinými choroboplodnými zárodky, od akvarijních rybiček až po zlatého stafylokoka.

Možná jste zmateni, jestli teď myslím Grapefruitové jádro nebo Extrakt z grapefruitových jader. První výrobek je kosmetikou a je určený pro vnější použití, druhý výrobek je doplněk stravy. Uvnitř lahviček však na vás čeká stejný obsah. Důvodem této rošády je neúprosná legislativa, která striktně zakazuje doporučovat „kosmetický výrobek“ k vnitřnímu užití. Tedy stejný problém, kterému čelíme s rostlinnými oleji. V obou případech je však přípravek účinný při hubení bakterií, plísní, parazitů a jiných choroboplodných zárodků.

Díky laboratorním testům účinnosti grepového extraktu na mikroorganismy Streptococus beta hemolitický, Candida albicans, Klebsiella pneumoniace, Staphylococus aureus, Trichophyton mentagrophytes a rubrum, které jsou publikované v knize Zázračná síla grapefruitu, víme, že extrakt nejen zpomaluje další množení bakterií, ale účinně blokuje jejich růst již při velmi nízkých koncentracích 0,1 %. Zkoumán byl extrakt v glycerinu ve stejném poměru 60:40, jaký najdete i v extraktu Nobilis Tilia. Neobsahuje alkohol a jeho výhodou je také snadné dávkování pipetou.

Polykat nebo ne?

Extrakt má vysoký obsah bioflavonoidů, které přispívají k mikrobiální rovnováze tělesných orgánů a tkání. Z praktických zkušeností plyne, že pokud provádíte antiseptické výplachy úst proti aftům, je škoda grepové jádro jen tak vyplivnout! Při vnitřním užívání totiž posiluje imunitu a preventivně chrání proti nachlazení či chřipce. Při bolestech v krku, kašli a chrapotu, kloktejte 3 krát denně 10 kapkami extraktu ve 2dcl vody a léčivé antibakteriální kloktání klidně spolkněte. Dětem dávkujte poměrově méně kapek podle jejich váhy (například pro dítě s váhou 30 kg to bude 5 kapek).

Stejný výplach vám pomůže při zánětech dásní a bolesti zubů, chrání proti zubnímu kazu a celkově dezinfikuje ústní dutinu. Proto je obsažený i v Dětském zubním gelu Benjamínek. Opary a puchýřky na rtech potírejte několikrát denně směsí 1 polévkové lžíce rostlinného oleje a 5 kapek extraktu a nechte působit přes noc. Směsí na vatové tyčince můžete vytírat nos a dutiny při rýmě či bakteriálních infekcích.

Na plísně i na kvasinky

Zevní použití extraktu z grepových jader skvěle působí proti plísním všeho druhu. Neředěný extrakt používejte lokálně při plísni na rukách či nohách, při vaginálních výtocích přidávejte extrakt při mytí do Hydrofilního oleje Fema, případně přidejte do 200 ml hydrofilního oleje 3 kapky extraktu, namočte v oleji tampon a zaveďte na noc. Extrakt najdete v účinné míře také v Mycím intimním balzámu Jůlinka pro děti. Naředěný jej dobře využijete k dezinfekci pokožky při odřeninách, škrábancích, kožních vyrážkách, pásovém oparu, kousnutí od klíšťat, hmyzích štípnutích, bradavicích a puchýřích. Na akné a nečistou pleť naneste na navlhčený obličej 5 kapek extraktu a vmasírujte. Nechte chvíli působit, pak obličej dobře omyjte a zlehka osušte.

Při lupech a svědění pokožky hlavy omývejte vlasy a pokožku 2- 3 krát týdně Posilujícím nebo šamponem na mastné vlasy s 5 – 10 kapkami extraktu. Chcete-li se zbavit vší, smíchejte šampon s extraktem v poměru 1:1, smíchejte s vodou a dobře vmasírujte. Pak zakryjte vlasy igelitovou folií a nechte 20 – 30 minut působit. Dejte pozor, ať směs nepronikne do očí a nakonec pečlivě omyjte.

Také v domácnosti má grepový extrakt široké pole působnosti. Hodí se k dezinfekci vody k úklidu či praní, zalévání květin, léčbě plísní u domácích mazlíčků a rostlin, do zvlhčovače k dezinfekci vzduchu nebo do bazénů či saun. V neposlední řadě je skvělým konzervantem vaší domácí kosmetiky!

Jaké máte s Grapefruitovým extraktem zkušenosti vy?

Adéla Zrubecká
Adéla Zrubecká vystudovala aromaterapii v Institutu Tradiční Přírodní Medicíny a Aromaterapie v Londýně a v roce 1995 si otevřela vlastní praxi pro klienty. Postupem let na základě praktických zkušeností vytvořila soustavu dotekové terapie pod názvem Holistická aromaterapeutická masáž, kterou také dodnes vyučuje. V rámci výboru Asociace českých aromaterapeutů stála u zrodu Institutu aromaterapie, v letech 1999 až 2006 vedla odborný čtvrtletník Listy Aromaterapie a podílela se významnou měrou na rozšiřování povědomí o aromaterapii v České republice. Díky svým zahraničním kontaktům nadále spoluorganizuje zahraniční konference aromaterapie a publikuje v odborných i populárních časopisech. Je lektorkou Institutu aromaterapie a zaměřuje se zejména na praktické využití aromaterapie ve spojení s tradiční čínskou medicínou. Je také spoluautorkou knihy Aromaterapie v životě ženy a od roku 2004 spolumajitelkou společnosti Nobilis Tilia s.r.o.

komentářů 7

 1. Dobrý deň,
  je možné grep. jadro použiť aj na vaginálne výplachy? Ak áno, aké je dávkovanie? Ďakujem.

  1. Dobrý den, ano, grapefruitové jádro lze použít k vaginálním výplachům. Dle receptu z knihy Zázračná síla garapefruitu lze aplikovat na záněty pochvy roztok s tímto extraktem. Na 1/4 l teplé vody přidejte 1-3 kapky extraktu a dobře promíchejte. K výplachům lze použít injekční stříkačku (bez jehly). Roztok se do pochvy aplikuje v leže, v prvních třech dnech 2x denně, pak již 1x denně. Extrakt lze také přidávat do sedací koupele, zředěný aplikovat ve formě spreje na spodní prádlo, vložku, či tampon. Vnější podráždění lze také omývat tímto roztokem, nebo používat Hydrofilní olej Fema. V případě potřeby doplnění, či jiného dotazu se můžete obrátit i na naši Zákaznickou linku. S pozdravem Hanka Mejsnarová

  1. Dobrý den,
   v nízké dávce ano, neužívejte však déle než po 3 týdny a nepřekračujte doporučené dávkování.
   Děkujeme a přejeme krásný nový rok, za tým NT Daniela Simandlová

 2. Dobrý den
  Muže se tinktura z grepovych jader používat k inhalaci? Nemůžu se zbavit infekce v dolních cestách dýchacích. Již 4 měsíce mě leci vším možným a bez úspěchu. Krev i sputum bez nálezu, nevím ale zda se při odběru dělali i plísně.

  1. Dobrý den,
   Extrakt z grepových jader není určen k inhalaci. Doporučujeme Vám vnitřní užívání dle dávkování popsaného u produktu (tedy 10kapek do cca 200ml vody).
   K inhalaci můžete využít éterických olejů. Pro řešení podobných potíží by vám mohli pomoci například: Borovice, Eukalyptus, Tymián …
   Děkujeme za Váš dotaz.
   S pozdravem za tým Nobilis Tilia Romana Miloschewitschová

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..