Grapefruitové jádro – pomocník proti bakteriím

Grapefruitové jádro – pomocník proti bakteriím - přírodní kosmetika Nobilis Tilia

Extrakt z grapefruitových jader se zdá být řešením pro všechno. Pravdou je, že všestranné přírodní antiseptikum a antibiotikum využijete všude tam, kde se potýkáte s plísněmi, bakteriemi a jinými choroboplodnými zárodky, od akvarijních rybiček až po zlatého stafylokoka.

Možná jste zmateni, jestli teď myslím Grapefruitové jádro nebo Extrakt z grapefruitových jader. První výrobek je kosmetikou a je určený pro vnější použití, druhý výrobek je doplněk stravy. Uvnitř lahviček však na vás čeká stejný obsah. Důvodem této rošády je neúprosná legislativa, která striktně zakazuje doporučovat „kosmetický výrobek“ k vnitřnímu užití. Tedy stejný problém, kterému čelíme s rostlinnými oleji. V obou případech je však přípravek účinný při hubení bakterií, plísní, parazitů a jiných choroboplodných zárodků.

Díky laboratorním testům účinnosti grepového extraktu na mikroorganismy Streptococus beta hemolitický, Candida albicans, Klebsiella pneumoniace, Staphylococus aureus, Trichophyton mentagrophytes a rubrum, které jsou publikované v knize Zázračná síla grapefruitu, víme, že extrakt nejen zpomaluje další množení bakterií, ale účinně blokuje jejich růst již při velmi nízkých koncentracích 0,1 %. Zkoumán byl extrakt v glycerinu ve stejném poměru 60:40, jaký najdete i v extraktu Nobilis Tilia. Neobsahuje alkohol a jeho výhodou je také snadné dávkování pipetou.

Polykat nebo ne?

Extrakt má vysoký obsah bioflavonoidů, které přispívají k mikrobiální rovnováze tělesných orgánů a tkání. Z praktických zkušeností plyne, že pokud provádíte antiseptické výplachy úst proti aftům, je škoda grepové jádro jen tak vyplivnout! Při vnitřním užívání totiž posiluje imunitu a preventivně chrání proti nachlazení či chřipce. Při bolestech v krku, kašli a chrapotu, kloktejte 3 krát denně 10 kapkami extraktu ve 2dcl vody a léčivé antibakteriální kloktání klidně spolkněte. Dětem dávkujte poměrově méně kapek podle jejich váhy (například pro dítě s váhou 30 kg to bude 5 kapek).

Stejný výplach vám pomůže při zánětech dásní a bolesti zubů, chrání proti zubnímu kazu a celkově dezinfikuje ústní dutinu. Proto je obsažený i v Dětském zubním gelu Benjamínek. Opary a puchýřky na rtech potírejte několikrát denně směsí 1 polévkové lžíce rostlinného oleje a 5 kapek extraktu a nechte působit přes noc. Směsí na vatové tyčince můžete vytírat nos a dutiny při rýmě či bakteriálních infekcích.

Na plísně i na kvasinky

Zevní použití extraktu z grepových jader skvěle působí proti plísním všeho druhu. Neředěný extrakt používejte lokálně při plísni na rukách či nohách, při vaginálních výtocích přidávejte extrakt při mytí do Hydrofilního oleje Fema, případně přidejte do 200 ml hydrofilního oleje 3 kapky extraktu, namočte v oleji tampon a zaveďte na noc. Extrakt najdete v účinné míře také v Mycím intimním balzámu Jůlinka pro děti. Naředěný jej dobře využijete k dezinfekci pokožky při odřeninách, škrábancích, kožních vyrážkách, pásovém oparu, kousnutí od klíšťat, hmyzích štípnutích, bradavicích a puchýřích. Na akné a nečistou pleť naneste na navlhčený obličej 5 kapek extraktu a vmasírujte. Nechte chvíli působit, pak obličej dobře omyjte a zlehka osušte.

Při lupech a svědění pokožky hlavy omývejte vlasy a pokožku 2- 3 krát týdně Posilujícím nebo šamponem na mastné vlasy s 5 – 10 kapkami extraktu. Chcete-li se zbavit vší, smíchejte šampon s extraktem v poměru 1:1, smíchejte s vodou a dobře vmasírujte. Pak zakryjte vlasy igelitovou folií a nechte 20 – 30 minut působit. Dejte pozor, ať směs nepronikne do očí a nakonec pečlivě omyjte.

Také v domácnosti má grepový extrakt široké pole působnosti. Hodí se k dezinfekci vody k úklidu či praní, zalévání květin, léčbě plísní u domácích mazlíčků a rostlin, do zvlhčovače k dezinfekci vzduchu nebo do bazénů či saun. V neposlední řadě je skvělým konzervantem vaší domácí kosmetiky!

Jaké máte s Grapefruitovým extraktem zkušenosti vy?

Adéla Zrubecká
Adéla Zrubecká vystudovala aromaterapii v Institutu Tradiční Přírodní Medicíny a Aromaterapie v Londýně a v roce 1995 si otevřela vlastní praxi pro klienty. Postupem let na základě praktických zkušeností vytvořila soustavu dotekové terapie pod názvem Holistická aromaterapeutická masáž, kterou také dodnes vyučuje. V rámci výboru Asociace českých aromaterapeutů stála u zrodu Institutu aromaterapie, v letech 1999 až 2006 vedla odborný čtvrtletník Listy Aromaterapie a podílela se významnou měrou na rozšiřování povědomí o aromaterapii v České republice. Díky svým zahraničním kontaktům nadále spoluorganizuje zahraniční konference aromaterapie a publikuje v odborných i populárních časopisech. Je lektorkou Institutu aromaterapie a zaměřuje se zejména na praktické využití aromaterapie ve spojení s tradiční čínskou medicínou. Je také spoluautorkou knihy Aromaterapie v životě ženy a od roku 2004 spolumajitelkou společnosti Nobilis Tilia s.r.o.

Komentáře: 39

 1. Dobrý deň,
  je možné grep. jadro použiť aj na vaginálne výplachy? Ak áno, aké je dávkovanie? Ďakujem.

  1. Dobrý den, ano, grapefruitové jádro lze použít k vaginálním výplachům. Dle receptu z knihy Zázračná síla garapefruitu lze aplikovat na záněty pochvy roztok s tímto extraktem. Na 1/4 l teplé vody přidejte 1-3 kapky extraktu a dobře promíchejte. K výplachům lze použít injekční stříkačku (bez jehly). Roztok se do pochvy aplikuje v leže, v prvních třech dnech 2x denně, pak již 1x denně. Extrakt lze také přidávat do sedací koupele, zředěný aplikovat ve formě spreje na spodní prádlo, vložku, či tampon. Vnější podráždění lze také omývat tímto roztokem, nebo používat Hydrofilní olej Fema. V případě potřeby doplnění, či jiného dotazu se můžete obrátit i na naši Zákaznickou linku. S pozdravem Hanka Mejsnarová

  1. Dobrý den,
   v nízké dávce ano, neužívejte však déle než po 3 týdny a nepřekračujte doporučené dávkování.
   Děkujeme a přejeme krásný nový rok, za tým NT Daniela Simandlová

 2. Dobrý den
  Muže se tinktura z grepovych jader používat k inhalaci? Nemůžu se zbavit infekce v dolních cestách dýchacích. Již 4 měsíce mě leci vším možným a bez úspěchu. Krev i sputum bez nálezu, nevím ale zda se při odběru dělali i plísně.

  1. Dobrý den,
   Extrakt z grepových jader není určen k inhalaci. Doporučujeme Vám vnitřní užívání dle dávkování popsaného u produktu (tedy 10kapek do cca 200ml vody).
   K inhalaci můžete využít éterických olejů. Pro řešení podobných potíží by vám mohli pomoci například: Borovice, Eukalyptus, Tymián …
   Děkujeme za Váš dotaz.
   S pozdravem za tým Nobilis Tilia Romana Miloschewitschová

  1. Dobrý den,
   Grepové jádro je přírodním antibiotikem, a tak z povahy tohoto produktu vyplývá, že by mohl pomoci. Extrakt z Grepových jader má celostní účinky. Je ovšem nutné zmínit, že nejsme lékaři a tak nedokážeme zaručit výsledek.
   Děkujeme za pochopení. S pozdravem a přáním krásného dne, za tým Nobilis Tilia Romana Miloschewitschová.

 3. Dobrý den, pořídila jsem výrobek Grepové jádro se záměrem vnitřního užívání, unikla mi informace, že máte k prodeji i Extrakt z grepových jader. Můžu tedy vnitřně používat i Grepové jádro? Je stále aktuální informace, že se jedná o stejný obsah u obou výrobků? Děkuji za odpověď.

  1. Krásný dobrý den,
   ano jedná se o totožný obsah u obou výrobků.
   Děkujeme za váš dotaz.
   S pozdravem za tým Nobilis Tilia Romana Miloschewitschová

 4. Dobry den, zajimalo by me, zda tinktura pomaha na Helicobacter pylori (slaby zanet ve dvanacterniku)? Dekuji

  1. Krásný dobrý den,
   je nám líto, ale nemáme s použitím Grepového jádra na tuto bakterii žádné zkušenosti… Je tedy možné, že díky jeho celostnímu působení by mohl s bojem proti bakterii napomoci, ovšem tato bakterie je velmi odolná a tak účinek Grepového jádra není zaručen.
   Děkujeme Vám za Váš dotaz. Tým Nobilis Tilia.

 5. Dobry den,
  jake je vhodne davkovani a zpusob uziti na moucnicku u dvoumesicniho miminka? A mam extrakt pozivat i ja?
  Predem dekuji za odpoved.

  1. Krásný dobrý den,
   Extrakt z grepových jader je možné podávat dětem, které už jedí pevnou stravu, oproti dospělým je však upraveno dávkování a to 0,5 kapky na 1 kg váhy dítěte, výsledný počet kapek rozdělte do 2-3 dávek (PŘÍKLAD: dítě 20 kg = celkem 10 kapek: ráno 5kapek, večer 5 kapek). Při moučnivce je potřeba miminku ošetřovat ústa a vše, s čím přišlo do styku, dezinfikovat dokud se moučnivky nezbaví. Roztokem grepového jádra ve vodě můžete otírat miminku dásničky, patro a jazyk (buď 5 kapek grepového jádra do sklenice vody nebo v menším množství 1 kapka na 2 polévkové lžíce) 4-5 x denně. Pokud kojíte, tak doporučujeme ošetřit i prso po kojení. Pokud se stav miminka nezlepší do 4 dnů vyhledejte lékaře. Pokud kojíte doporučujeme užívat grepové jádro, které se tak v koncentrované formě přes mateřské mléko dostane v dostatečné míře i miminku.
   Děkujeme za váš dotaz. Tým Nobilis tilia.

  1. Dobrý den,
   je nám líto ale s tímto nemáme žádné zkušenosti, proto Vám nejsme schopni poskytnou více informací.
   Děkujeme za pochopení. Tým Nobilis Tilia

 6. Dobrý den,

  pokud chci dat grepove jádro na tampon, přidám 1-3 kapky do vody, tampon namočím a zavedu na noc?
  Chapu to dobře? Jak často je toto možno opakovat ?
  Moc dekuji

  1. Krásný dobrý den,
   pokud chcete používat Grepové jádro při vaginálních výtocích přidejte do 200ml Hydrofilního oleje Fema, 3 kapky Extraktu z grepových jader. Tampon namočte v oleji a zaveďte na noc. Pokud vaginální výtoky nepřejdou během 3-5 dnů doporučujeme navštívit lékaře.
   Děkujeme za Váš dotaz. S pozdravem, Tým Nobilis Tilia

 7. Dobrý den, smí se grep. jádro užívat v těhotenství? Jsem v prvním trimestru. Mám helicobacter pytoli a dočetla jsem se, že grep. jádro může pomoct.
  Děkuji.
  MJ

  1. Dobrý den,
   doporučujeme poradit se s lékařem. Standardně tento produkt nedoporučujeme pro těhotné a kojící ženy.
   Děkujeme za Váš dotaz. S pozdravem, tým Nobilis Tilia

 8. Chtěla bych se optat, zda máte nějaké zkušenosti s používáním grepového jádra při atopickém exému. ( dítě 9 let ) Potírat, nebo užívat vnitřně? Děkuji za odpověď.

  1. Dobrý den,
   Grepové jádro je všestranný pomocník a tak věříme, že jeho užívání vám může pomoci s podporou obranyschopnosti i v tomto případě. Doporučujeme vnitřní užívání.
   S pozdravem, tým Nobilis Tilia

 9. Dobry den,
  po jakou bodu je vhodne uzivat vnitrna na ,,vycisteni,,strev 10/15kapek do 200ml 2-3denne -je tam nejake omezeni-napr 14dnu a pak prestavka?Nebo mesic?..Uzivam neredene na Klebsielovou infekci ,,spodku,, a myslim ze uzivat i vnitrne abych telo vycistila pred pripadnym otehotnenim je na miste.Jen nevim casovy ramec.
  Dekuji

  1. Dobrý den,
   Extrakt z grepových jader doporučujeme užívat jako kúru. Prakticky to znamená 3-4 týdny užívání Extraktu každý den, poté doporučujeme v užívání udělat alespoň týdenní pauzu.
   S pozdravem, Romana z Nobilis Tilia

 10. Jsou dobre grepove kapky – jádro na salmonelu nebo popř.jine kapky proti bakteriím pro dítě ve věku 5 let . Dekuji

  1. Dobrý den,
   grepové jádro je přírodním antibiotikem s celostními účinky, z čehož vyplývá, že by Extrakt z grepových jader mohl dítku pomoci i v tomto případě. Ovšem doporučujeme se o jeho užívání poradit s lékařem.
   Děkujeme za Váš dotaz, Romana z Nobilis Tilia

 11. Dobrý den přeji a prosím o radu a popis dávkování esecjalnim oleji Grep.Nemužu se zbavit kašlu.Kolik krat denne mužů užívat tyto kapky v jakém počtu jak často a jakou dobu.Předem děkuji za odpověď.

  1. Dobrý den,
   Extrakt z grepových jader (https://eshop.nobilis.cz/produkt/extrakt-z-grepovych-jader) doporučujeme užívat po dobu tří týdnů – 1 kůra. Po této době doporučujeme alespoň týden, extrakt z grepových jader před další kůrou, vynechat. Dávkování: Nakapejte 10 kapek do půl sklenice vody (cca 50 -100 ml), promíchejte a vypijte. Užívejte 3x denně. Doplněk není určený pro děti do tří let. Není vhodný pro těhotné a kojící ženy. Neslouží také jako náhrada pestré stravy. Při jeho užívání nepřekračujte doporučené dávkování.
   Děkujeme za Váš dotaz. S pozdravem, Romana z Nobilis Tilia

 12. Dobry den…mohu se zeptat jak je to s Paredentozou? Da se s ni lecit? Pokud ano,mohu poprosit davkovani a jak dlouho….
  Děkiji mnohokrat…Ivo

  1. Dobrý den,
   Extrakt z grepových jader je doplňkem stravy, může být tedy účinným pomocníkem, ale nemůže léčit. V péči o zuby a dásně doporučujeme grepové jádro užívat takto: Vyplachujte ústa 3x denně 5 kapkami rozpuštěnými ve sklenici vody (cca 50 ml). Dále můžete použít směs: 1 polévková lžíce rostlinného oleje s několika (2 – 3) kapkami extraktu, tuto směs poté použijte k čištění zubů a dásní 2x denně.
   Hygienická péče o dutinu ústní snižuje tvorbu zubního plaku a tím snižuje i množství bakterií v ústech.
   Děkujeme za váš dotaz. S pozdravem, Romana z Nobilis Tilia

 13. Dobrý den,
  jak přesně bych měla používat grepové jádro při rýmě? Trpím na opakované záněty dutin. Děkuji

  1. Krásný dobrý den,
   Extrakt z grepových jader je možné podávat dětem, které už jedí pevnou stravu, oproti dospělým je však upraveno dávkování a to 0,5 kapky na 1 kg váhy dítěte, výsledný počet kapek je potřeba rozdělit do 2-3 dávek (PŘÍKLAD: dítě 20 kg = celkem 10 kapek: ráno 5kapek, večer 5 kapek). Při moučnivce je potřeba miminku ošetřovat ústa a vše, s čím přišlo do styku, dezinfikovat dokud se moučnivky nezbaví. Roztokem grepového jádra ve vodě můžete otírat miminku dásničky, patro a jazyk (buď 5 kapek grepového jádra do sklenice vody nebo v menším množství 1 kapka na 2 polévkové lžíce) 4-5 x denně. Pokud kojíte, tak doporučujeme ošetřit i prso po kojení. Pokud se stav miminka nezlepší do 4 dnů vyhledejte lékaře. Pokud kojíte doporučujeme užívat grepové jádro, které se tak v koncentrované formě přes mateřské mléko dostane v dostatečné míře i miminku.
   Děkujeme za váš dotaz. Romana z Nobilis Tilia.

 14. Dobrý de, mohu se zeptat, proč není vhodný olej z grepových jader při kojení. Sice všude píší, že se nedoporučuje, ale nikde nemohu najít proč. Děkuji moc za odpověď

  1. Dobrý den,
   doplňky stravy nejsou plošně doporučované v obdobích těhotenství a kojení, protože jde o velmi citlivá období. Užívání jakýchkoliv doplňků stravy je proto potřeba konzultovat se svým ošetřujícím lékařem.
   Děkujeme za váš dotaz. S pozdravem, Romana z Nobilis Tilia

 15. Dobrý den, prosím jak doporučujeme užívat extrakt z grepovych jader při akne? Jak dlouho, jak často? Chtěla jsem 3xdenne 10kapek rozmichanych ve vodě, aplikace oleje na obličej mi totiž nevyhovuje. Uze mi to pomoci i takto? Děkuji, Kvitová

  1. Dobrý den, pokud Vám nevyhovuje použití přímo na obličej, můžete jej používat rozmíchaný ve vodě a vypít. Nakapejte 10 kapek do půl sklenice vody (cca 50-100 ml), promíchejte a vypijte. V případě akné pomáhá vnitřně udržovat rovnováhu. Extrakt můžete použít i do kosmetiky, pokud Vám nevyhovuje přímá aplikace na pokožku, a to třeba do krému nebo do pleťového oleje. Od září máme pro aknózní pleť speciální řadu, která se s extraktem skvěle doplní (https://eshop.nobilis.cz/akne).
   Děkujeme za Váš dotaz. S pozdravem, Daniela z Nobilis Tilia

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..