Heřmánek: pomocník na bolesti duše i těla

Jaro si sice dalo načas, ale už je opravdu tady a s ním i zvýšená aktivita. Zahrada volá, les volá, škola volá, přátelé volají… Chceme vše stihnout a k té spoustě jarní radosti se přidává zátěž zvaná stres. Často se objevují různé obtíže psychosomatického původu, a to nejen u dospělých, ale i u dětí. Je tedy nejvyšší čas povolat do služby heřmánkového pomocníka.

Heřmánek pravý (někdy se pojmenovává jako modrý či německý) najdete hojně na našich polích a loukách. Zejména v polích obsazuje invazivně velké plochy a od středověku se pěstuje jako zahradní bylina. Jeho využití se datuje již od dávných dob, zmiňuje se o něm Hippokrates a píše, že staří Egypťané „zasvětili heřmánek bohu Slunce, protože léčil zimnici“. Latinský název Matricaria chamomilla je odvozený z latinského matrix (děloha, lůno), neboť se používal (a dodnes používá) při problémech s menstruací. Známý perský lékař Avicenna prohlásil, že heřmánek svým chladem pomáhá vyhnat z těla horkost a svým teplem rozpouští hrubé látky. Esenciální olej z heřmánku má typickou sladce bylinnou vůni podobnou senu a tmavě modrou barvu. Tu způsobuje v oleji obsažený chamazulen a odtud také jeho pojmenování.

Další léčivý druh heřmánku, který se v aromaterapii využívá, je heřmánek římský (také zvaný anglický). Jeho latinské jméno Chamaemelum nobile je odvozeno z řečtiny, kdy znamená pozemní jablko. Zřejmě tak odkazuje na jehojemné ovocné aroma. Můžete se setkat také se synonymem Anthemis nobilis. V účincích jsou si oba druhy heřmánku velmi podobné, římský je ještě o něco více zklidňující a častěji se využívá při nervových poruchách. Vůně heřmánku římského je obvykle příjemnější dětem, ale není to neměnné pravidlo.

Zajímavost: Občas zmiňované „alergie na heřmánek“ se týkají pouze syntetických napodobenin nebo olejů s přídavkem syntetických látek. U čistého přírodního oleje se alergické reakce nevyskytují. Pozor – nezaměňovat za pylové alergie! Ty samozřejmě na heřmánkový pyl existují, ale květový pyl obecně éterické oleje neobsahují.

Úleva pro dětská trápení

Heřmánek je jedním z nejdůležitějších protikřečových a protizánětlivých olejů s hojivými a analgetickými účinky. Navíc je bezpečný i pro malé děti a těhotné ženy, takže má opravdu široký záběr svého působení. Záněty oční, ušní, krční či ústní se bez heřmánkového pomocníka neobejdou. Dětské tělové mléko Klára, Dětský masážní olej Žofie a Dětský nosní olej Vilík využívají také jeho protialergenních a celkově zklidňujících účinků. Pár kapek heřmánkového oleje do difuzéru v dětském pokoji pomůže proti nespavosti. Využijte jej snadno v Dětské směsi éterických olejů, kde heřmánek podporují další éterické oleje a jejíž vůně zklidní dětský nervový systém po náročném dni. Kojenecký olej na zoubky Jakoubek pomáhá proti bolesti při prořezávání prvních zoubků, zatímco Kojenecký olej na bříško Amálka podporuje hladké trávení a ulevuje při kojeneckých kolikách.

Tip: Znáte dětskou knížku Jak krtek uzdravil myšku? Krásný příběh o tom, jak ty nejcennější poklady najdeme hned za humny. Přečtěte ji svým dětem a už navždy si budou pamatovat, k čemu je dobrý ten záhadný lék s názvem Matricaria chamomilla…

Esenciální olej z heřmánku působí jako balzám při bolestech hlavy, závratích, neuralgiích, menstruačních bolestech a PMS, bolesti uší nebo trávicích potížích. Podobně jako bylina totiž reguluje funkci žaludku a střev, napomáhá trávení a vylučování. Užívá se například při žaludečních vředech, pálení žáhy, zvracení a nadýmání. Propojení jeho všestranných účinků je velmi užitečné také v porodní a poporodní kosmetice. Zklidňující gel na hráz působí téměř zázračně na hojení poškozené hráze bezprostředně po porodu a Masážní olej na prsa je skvělým prostředkem k prevenci zánětu prsních žláz při kojení.

Olej míru

Díky významným hojivým účinkům vám pomůže v péči o pokožku dětí i dospělých nejen při kožních onemocněních jako je dermatitida, kopřivka a svědivé ekzémy, ale také pro nečistou pleť. Svoji nezastupitelnou roli má rovněž ve všech výrobcích v péči o rozšířené žilky. Protože je heřmánek nejen zklidňující na pokožku, ale také výrazně protiinfekční je důležitou součástí mycích rituálů. Pro dětské zadečky pod plenkami působí v mycím oleji Míša, pro starší děti pak v intimním balzámu Jůlinka. Už naši dávní předkové využívali heřmánek pro podporu vlasů a vlasové pokožky. Můžete si připravit bylinný odvar jako vlasovou kúru a také si jej užít v přírodních šamponech na mastné vlasy, na objem a samozřejmě i v Dětském šamponu Toník.

Psychologický efekt heřmánku souvisí podle orientální medicíny zejména s působením na solar plexus, důležité životní centrum našich tužeb. Má moc zmírnit vyhrocené emoce, vztek a podrážděnost, pomáhá k lepšímu zvládání náročných situací. Ulevuje frustraci, když nedostáváme to, co očekáváme. Kdo se snaží zbavit se návyku na sedativa, najde v heřmánku účinného spojence. Svojí jemností a citlivostí umožňuje přijmout naše vlastní limity a také ovládnout své ego a říct si o pomoc, když ji potřebujeme. Inspiruje, uklidňuje, působí proti depresím. Také z těchto důvodů je důležitou součástí Směsi éterických olejů Komunikace. Významně snižuje stres, napomáhá toleranci, ale také nastavování vlastních hranic. Vnáší do života klid, mír a pochopení.

Adéla Zrubecká
Adéla Zrubecká vystudovala aromaterapii v Institutu Tradiční Přírodní Medicíny a Aromaterapie v Londýně a v roce 1995 si otevřela vlastní praxi pro klienty. Postupem let na základě praktických zkušeností vytvořila soustavu dotekové terapie pod názvem Holistická aromaterapeutická masáž, kterou také dodnes vyučuje. V rámci výboru Asociace českých aromaterapeutů stála u zrodu Institutu aromaterapie, v letech 1999 až 2006 vedla odborný čtvrtletník Listy Aromaterapie a podílela se významnou měrou na rozšiřování povědomí o aromaterapii v České republice. Díky svým zahraničním kontaktům nadále spoluorganizuje zahraniční konference aromaterapie a publikuje v odborných i populárních časopisech. Je lektorkou Institutu aromaterapie a zaměřuje se zejména na praktické využití aromaterapie ve spojení s tradiční čínskou medicínou. Je také spoluautorkou knihy Aromaterapie v životě ženy a od roku 2004 spolumajitelkou společnosti Nobilis Tilia s.r.o.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..