Úleva od stresu i vrásek

éterické oleje podle kalendáře - přírodní kosmetika Nobilis Tilia

Vůně rozkvetlých lip vybízí k zastavení, plnému nádechu a dlouhému výdechu. Připoutá vás, omámí a pak propustí ve zcela jiném rozpoložení. Právě když je léto v plném proudu, dopřejte si mnohá zastavení a nadechnutí, připomenou vám, jak sladký umí život být…

Lípa je u nás doma, a to ve všech významech tohoto prostého sdělení. Odpradávna je uctívána jako posvátná, staří Slované pod jejími korunami prováděli své obřady a oslavy, stejně jako trhy, soudy či kázání. Často se lípa vysazovala při nějaké významné události, ukončení sporu nebo války pak symbolizovalo vysazení lipového stromořadí. Mnohasetleté lípy najdete často mezi památnými stromy a už přes 160 let je lípa také národním symbolem slovanských národů. Přesto získat její vůni není vůbec snadné a kvalitní přírodní extrakt je vzácný a drahý.

Zajímavost: Při získávání lipové vůně se používá rozpouštědlo potravinářské kvality, ve kterém se lipové květy vyluhují a získaná tuhá směs se označuje „konkret“. Ten obsahuje vedle vonných silicí i další látky, například vosky, jež se poté oddělují rozpuštěním v teplém lihu a vymrazením. Po odstranění všech balastních látek je čistý vonný extrakt označovaný jako „absolue“. Čím je extrakt starší, tím medovější a hlubší tóny se ve vůni objevují. S nimi ovšem roste i cena. K dostání jsou absolue staré i víc než 15 let.

Posilovač pro vaše nervy

Lipové absolue se získává extrakcí z květů lípy srdčité (Tilia cordata) a má sytou květovou vůni s balzámově medovými tóny a jemným citrusovým nádechem. Od běžných syntetických lipových aromat, na která narazíte obvykle, se liší komplexním obsahem aktivních přírodních látek – zejména farnesolu, linalolu a geraniolu. Ty jsou zodpovědné za sedativní, protizánětlivé a v synergii s ostatními složkami také antimikrobiální účinky absolue z lípy.  Destilace lipových květů se provádí výhradně pro získání lipové květové vody – hydrolátu, který má jemnou květovou vůni a blahodárné účinky na pokožku.

Sladká vůně lípy má zklidňující účinky na psychiku a působí silně relaxačně. Pokud jste dlouhodobě ve stresu, trpíte přepracovaností a vyčerpáním, lípa pro vás bude balzámem na pocuchané nervy. Ulevuje při bolestech hlavy a migrénách a pomůže vám také lépe spát, stačí kapka do difuzéru či aromalampy ve vaší ložnici. Lípu v jojobovém oleji si dopřejte na obličej či dekolt před spaním místo krému. Lipovou relaxační koupel si snadněji připravíte z odvaru nasbíraných květů, ale aromalampa v koupelně s lipovou vůní dotvoří atmosféru a spolehlivě vás přeladí do odpočinkového režimu. Lípa se vám bude dobře hodit, pokud vás trápí úzkosti a nejistota. Posiluje a otevírá srdce, a tím podporuje důvěru v sebe i druhé. Lipové absolue je účinnou složkou směsi éterických olejů Harmonie.

Nedělejte si vrásky…

… nejen zbytečnými starostmi, ale také nedostatečnou včasnou péčí. V péči o pokožku a vlasy se lipové kvítí používá od nepaměti a existuje mnoho receptů a návodů k jejich využití z dob našich babiček a prababiček. Malou ukázku najdete zde. Přírodní absolue se hodí nejlépe pro pleť sušší se sklonem k prvním vráskám. Má antioxidační, zklidňující a zjemňující účinky, které jsou skvěle využité v Lipové detoxikační péči, právě v kombinaci s lipovou květovou vodou a dalšími aktivními látkami. Vrásky rozhodně oddálíte, a navíc budete zářit spokojeností díky kouzelnému aroma lípy a medu.

Tip: Mocný a nádherně vonící balzám na vaše nervy si vyrobíte smícháním lípy, benzoe a bergamotu ve stejném poměru. Směs pak použijte do difuzéru nebo smícháním s rostlinným olejem ke vtírání do pokožky.

Adéla Zrubecká
Adéla Zrubecká vystudovala aromaterapii v Institutu Tradiční Přírodní Medicíny a Aromaterapie v Londýně a v roce 1995 si otevřela vlastní praxi pro klienty. Postupem let na základě praktických zkušeností vytvořila soustavu dotekové terapie pod názvem Holistická aromaterapeutická masáž, kterou také dodnes vyučuje. V rámci výboru Asociace českých aromaterapeutů stála u zrodu Institutu aromaterapie, v letech 1999 až 2006 vedla odborný čtvrtletník Listy Aromaterapie a podílela se významnou měrou na rozšiřování povědomí o aromaterapii v České republice. Díky svým zahraničním kontaktům nadále spoluorganizuje zahraniční konference aromaterapie a publikuje v odborných i populárních časopisech. Je lektorkou Institutu aromaterapie a zaměřuje se zejména na praktické využití aromaterapie ve spojení s tradiční čínskou medicínou. Je také spoluautorkou knihy Aromaterapie v životě ženy a od roku 2004 spolumajitelkou společnosti Nobilis Tilia s.r.o.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..