Pokožka u lidí trpících ekzémy nebo lupénkou je velmi suchá, šupinatá a citlivá, v některých případech se objevují mokvající ložiska. Pro dlouhodobý efekt je důležité o pokožku pečovat denně, dopřát jí dostatečnou hydrataci a promašťování, používat šetrné mycí a kosmetické prostředky. Je užitečné výrobky střídat, pokud na ně pokožka časem přestává reagovat, což se zejména u malých dětí může stávat.
Klasické prostředky k ošetření ekzémů a lupénky obsahují hormony a antibiotika, která při dlouhodobé aplikaci přispívají k toxické zátěži organizmu. Při jejich používání dochází k návratu zhoršeného stavu pokožky při jakékoliv změně (například počasí, stres a podobně). Přírodní produkty tyto problematické látky neobsahují, naopak stav pokožky dlouhodobě zlepšují, posilují imunitu a nezanášejí organizmus.
Chvála bylinám
- V přírodním ošetření pokožky se uplatňují zejména extrakty z měsíčku lékařskéhov kombinaci s bambuckým máslem (například Měsíčkový krém), které vytvářejí synergii rostlinných látek s promašťujícím, protizánětlivým a zklidňujícím účinkem.
- Velmi účinné jsou také přípravky s vysokým obsahem konopného oleje. Na zklidnění svědivosti jsou vhodné masti s obsahem organicky vázaného zinku a éterického oleje z levandule lékařské, která má výjimečné zklidňující účinky na podrážděnou pokožku (například Zklidňující krém Levantis).
- K čištění mokvajících ložisek na pokožce se s úspěchem využívají přípravky s éterickým olejem tea tree (například Hydrofilní olej s tea tree).
Čisté rostlinné oleje lisované za studena, nejlépe v BIO kvalitě, jsou nejpřirozenějším ošetřením pokožky, včetně té problémové. Používají se samostatně jako tělový olej nebo v kombinaci s výše uvedenými výrobky. Mohou se používat na celé tělo nebo jen k lokálnímu ošetření. Pro ekzematickou pokožku je zejména vhodný olej pupalkový, konopný, rakytníkový a avokádový.
Jsme to, co jíme
V péči o ekzematickou pokožku hraje roli také stravování. Do jídelníčku je třeba zařadit kvalitní rostlinné oleje, které obsahují nenasycené mastné kyseliny omega 6 a omega 3. Působí v těle proti zánětům, což je žádoucí v případě některých alergických reakcí, včetně atopického ekzému a lupénky. Ideálním zdrojem těchto látek ve vyváženém poměru jsou panenské rostlinné oleje, zejména konopný či pupalkový, nebo již hotovou posilující směs. Rostlinné oleje se mohou přidávat do výrobků studené kuchyně nebo konzumovat po lžičkách. Doporučené dávkování je 1 kávová lžička oleje 1-4 krát denně, pro kojence lze přidávat rostlinné oleje do stravy po kapkách.
Náš tip na výrobek 3 v 1
Unikátní Konopný olejový gel je multifunkčním přípravkem na mytí, koupel a ošetřování pokožky. Nanáší se na pokožku podle potřeby, s vodou vytváří velmi jemnou emulzi k šetrnému mytí a 1-2 polévkové lžíce gelu do koupele vytvoří mléčnou lázeň, která hydratuje a chrání pokožku. Obsahuje 56 % konopného oleje, BIO pupalkový olej a také výjimečný éterický olej z konopí setého, který podporuje celkový účinek přípravku.