Přírodními prostředky na ekzémy

Pokožka u lidí trpících ekzémy nebo lupénkou je velmi suchá, šupinatá a citlivá, v některých případech se objevují mokvající ložiska. Pro dlouhodobý efekt je důležité o pokožku pečovat denně, dopřát jí dostatečnou hydrataci a promašťování, používat šetrné mycí a kosmetické prostředky. Tak lze účinně předcházet jejímu vysoušení, popraskání, svědění a následnému škrábání, které pak do ranek zanáší druhotnou infekci. Je užitečné výrobky střídat, pokud na ně pokožka časem přestává reagovat, což se zejména u malých dětí může stávat.
Klasické prostředky k ošetření ekzémů a lupénky obsahují hormony a antibiotika, která při dlouhodobé aplikaci přispívají k toxické zátěži organizmu. Při jejich používání dochází k návratu zhoršeného stavu pokožky při jakékoliv změně (například počasí, stres a podobně). Přírodní produkty tyto problematické látky neobsahují, naopak stav pokožky dlouhodobě zlepšují, posilují imunitu a nezanášejí organizmus. Zlepšení stavu nastává do jednoho týdne při pravidelném používání.

V přírodním ošetření pokožky se uplatňují zejména extrakty z měsíčku lékařského v kombinaci s bambuckým máslem, které vytvářejí synergii rostlinných látek s promašťujícím, protizánětlivým a hojivým účinkem. Velmi účinné jsou také přípravky s vysokým obsahem konopného oleje. Na zklidnění svědivosti jsou vhodné masti s obsahem organicky vázaného zinku a éterického oleje z levandule lékařské, která má výjimečné zklidňující účinky na podrážděnou pokožku. K dezinfekci mokvajících ložisek na pokožce se s úspěchem využívají přípravky s éterickým olejem Tea tree a se solí z Mrtvého moře. Čisté rostlinné oleje lisované za studena, nejlépe v BIO kvalitě, jsou nejpřirozenějším ošetřením pokožky, včetně té problémové. Používají se samostatně jako tělový olej nebo v kombinaci s výše uvedenými výrobky. Mohou se používat na celé tělo nebo jen k lokálnímu ošetření. Pro ekzematickou pokožku je zejména vhodný olej pupalkový, konopný, brutnákový, lněný, rakytníkový a avokádový.

Významnou roli hraje také stravování. Do jídelníčku je třeba zařadit kvalitní rostlinné oleje, které obsahují nenasycené mastné kyseliny omega 6 a omega 3. Působí v těle proti zánětům, což je žádoucí v případě některých alergických reakcí, včetně atopického ekzému a lupénky. Ideálním zdrojem těchto látek ve vyváženém poměru jsou panenské rostlinné oleje, zejména konopný, pupalkový či brutnákový. Rostlinné oleje se mohou přidávat do výrobků studené kuchyně nebo konzumovat po lžičkách. Doporučené dávkování je 1 kávová lžička oleje 1-4 krát denně, pro kojence lze přidávat rostlinné oleje do stravy po kapkách.

Výrobky Nobilis Tilia pro péči o ekzematickou a psoriatickou pokožku neobsahují kortikoidy, hormony ani antibiotika. Ta při dlouhodobé aplikaci přispívají k toxické zátěži organizmu a při jejich používání dochází k návratu zhoršeného stavu pokožky při jakékoliv změně (například počasí, stres a podobně). Přírodní přípravky Nobilis Tilia naopak stav dlouhodobě zlepšují a nezanášejí organizmus. Zlepšení stavu nastává do jednoho týdne při pravidelném používání. Jelikož celkové i místní léky mají řadu nežádoucích účinků a jejich použití má být omezeno na akutní stavy, je důležité předcházet novým a novým ekzematickým vzplanutím šetrnou, avšak důslednou zevní péčí o pokožku a vhodným stravovacím režimem. Společnost Nobilis Tilia bude nadále shromažďovat a publikovat vaše zkušenosti, aby je ostatní mohli sdílet. Prosíme pište své příspěvky do internetového fóra Nobilis Tilia na www.eshop.nobilis.cz (poradna, všeobecná diskuze) nebo nám pošlete e-mail. Děkujeme předem za všechny vaše názory, připomínky a hlavně praktické zkušenosti.

Tip na výrobek:

Konopný olejový multigel BIO

Unikátní olejový gel je multifunkčním léčebným přípravkem na mytí, koupel a ošetřování pokožky. Nanáší se na pokožku podle potřeby, s vodou vytváří velmi jemnou emulzi k šetrnému mytí a 1-2 polévkové lžíce gelu do koupele vytvoří mléčnou lázeň, která hydratuje a chrání pokožku. Obsahuje 56 % konopného oleje, BIO puplakový olej a také výjimečný éterický olej z konopí setého, který podporuje celkový účinek přípravku.

Adéla Zrubecká
Adéla Zrubecká vystudovala aromaterapii v Institutu Tradiční Přírodní Medicíny a Aromaterapie v Londýně a v roce 1995 si otevřela vlastní praxi pro klienty. Postupem let na základě praktických zkušeností vytvořila soustavu dotekové terapie pod názvem Holistická aromaterapeutická masáž, kterou také dodnes vyučuje. V rámci výboru Asociace českých aromaterapeutů stála u zrodu Institutu aromaterapie, v letech 1999 až 2006 vedla odborný čtvrtletník Listy Aromaterapie a podílela se významnou měrou na rozšiřování povědomí o aromaterapii v České republice. Díky svým zahraničním kontaktům nadále spoluorganizuje zahraniční konference aromaterapie a publikuje v odborných i populárních časopisech. Je lektorkou Institutu aromaterapie a zaměřuje se zejména na praktické využití aromaterapie ve spojení s tradiční čínskou medicínou. Je také spoluautorkou knihy Aromaterapie v životě ženy a od roku 2004 spolumajitelkou společnosti Nobilis Tilia s.r.o.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.