Proč nás trápí akné a jak s ním zatočit?

Jak na akné - přírodní kosmetika Nobilis Tilia

Akné a důvody jeho vzniku

Akné je chronické zánětlivé onemocnění mazových žláz. Projevuje se výskytem červených pupínků, komedonů nebo bolestivých zánětlivých cyst převážně v oblasti obličeje, dekoltu, ramen či na zádech. Jeho vznik je způsoben především hormonální nerovnováhou a zvýšenou produkcí kožního mazu, které však nejsou typické jen pro období dospívání, ale potkávají mnoho lidí i v dospělosti. „Akné u dospělých se nejčastěji objevuje ve věku 25–40 let. Hlavní příčinou jsou hormonální změny, kterými v tomto věku častěji trpí ženy než muži. Ženy změnami procházejí prakticky každý měsíc v závislosti na menstruačním cyklu, náročné je i období těhotenství nebo menopauzy. Muži naopak mívají horší průběh akné v období puberty,“ vysvětluje MUDr. Lenka Kulmanová ze SKIN CARE Liberec. I když se příznaky akné u každého projevují v různé intenzitě, potká se s ním během života až 90 procent populace.

Kromě hormonů vznik akné ovlivňuje také genetická výbava, stres, strava s nedostatkem vitaminů a minerálů, kouření, alkohol, špatně zvolená kosmetika, ať už pečující či dekorativní, tak užívání některých léků. To všechno jsou faktory ovlivňující míru i složení kožního mazu. Vznik samotného pupínku je pak způsoben ucpáním vývodu mazové žlázy, což narušuje přirozený proces odlupování odumřelých kožních buněk. Spolu s přemnožením bakterií a hromaděním lipidů ve žlázách pak dojde k zánětu, který se na pleti projeví v podobě pupínku.

Brada, čelo, nos. Jak se zorientovat v mapě akné?

Mapa obličeje s akné - přírodní kosmetika Nobilis Tilia

Pod rouškou maskné

Během posledního roku, kdy jsme všichni vystaveni častému nošení roušek a respirátorů, se navíc objevil nový typ akné, tzv. maskné. Pravidelné a dlouhodobé zakrývání části obličeje rouškou totiž zabraňuje průchodu dostatečného množství vzduchu. Během mluvení a dýchání se vytváří teplé a vlhké prostředí, kde se daří bakteriím, mastnotě a ucpávání pórů. Třením roušky o pokožku zároveň dochází k jejímu podráždění a pod kůži v oblasti kolem rtů, brady a tváří tak snadno pronikají nečistoty z okolního prostředí. Akné alias maskné je pak rázem na světě.

Psychika a životní styl pod kontrolou

Problematická pleť, zvláště v těžších případech, má také tíživý dopad na psychiku. Bývá zdrojem úzkostí a depresí a často vede ke ztrátě sebevědomí. Lidé se za svůj vzhled stydí a často se pak straní společnosti. Je však důležité uvědomit si, že akné lze vždy vyléčit. Vyžaduje to ale dodržovat celý komplex pravidel a mnohdy dokonce změnit životní styl.

To znamená hlavně omezit příjem nezdravých cukrů a tuků v potravinách a namísto nich zařadit do stravy větší množství ovoce a zeleniny a vitaminy a minerály, ideálně A, C, E a B-komplex, zinek, selen a omega-3 mastné kyseliny. Nezdravé návyky jako stres, kouření a alkohol je dobré vyměnit za pohyb a dostatečný spánkový režim. V noci totiž v pokožce probíhají regenerační procesy, a pokud na ně není dostatek času během spánku, projeví se to dlouhodobě jak jejím dřívějším stárnutím, tak i celkovým zhoršením stavu pleti.

K vyřešení potíží bývá nezbytná také konzultace s lékaři a pravidelné návštěvy kosmetických salonů, kde je možnost vše v klidu probrat a nastavit léčebný postup přímo na míru. Kosmetička dokáže pleť správně vyčistit a poradí vhodnou kosmetiku, dermatoložka zase může nabídnout ošetření moderními metodami. Návštěva odborníka se opravdu vyplácí a stojí za to absolvovat ji co nejdříve. Už prvních pár ošetření v kosmetickém salonu totiž přináší své výsledky a hlavně, často poskytnou potřebnou psychickou podporu.

Kam na takové ošetření zajít? Podívejte se, kde působí naše spolupracující kosmetičky.

Kosmetika (nejen) na doma

Ke správné kosmetické péči o pleť s akné pro vás máme mnoho osvědčených produktů i novou řadu Péče při aknózní pleti. Komplexní bylinné extrakty zde podtrhuje síla hřebíčku, který si poradí nejen s bakteriemi a záněty, ale jeho aroma také uvolní vaše smysly a posílí chuť do života i nalomené sebevědomí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..