Zázrak jménem třezalkový olej

zázrak jménem třezalkový olej přírodní kosmetika Nobilis Tilia

V sortimentu nabízíme na desítky druhů olejů, ale jen jeden je srdeční záležitostí napříč firmou. Je jím příhodně temně červený třezalkový olej. Při pročítání účinků třezalky jde člověku až hlava kolem, co jedna nenápadná bylinka z běžných luk dovede. Nechte se ohromit na vlastní kůži.

Nobilis Tilia vyrábí třezalkový olej od svého počátku, tedy od roku 1994. Květ třezalky sbíráme na lukách v okolí Krásné Lípy. Ideální čas pro sběr třezalky bývá v období kolem svátku sv. Jana, odtud název Svatojánský olej. Na konci června proto do luk vyráží trhat třezalku samotní zaměstnanci – libovolně ze všech postů, laboratoří i kanceláří.

V současné době je však čím dál obtížnější najít vhodnou lokalitu. Příliš brzy sekané louky a chemicky ošetřovaná pole osázená řepkou vytlačují z přírody volně rostoucí léčivé byliny. Proto jsme rádi za přátelství umožňující sbírat třezalku na lukách, které majitel nechá posekat až po 24. červnu, jako právě letos na pozemcích kolem Kutné hory.

Z původních 50 litrů za rok nyní vyrábíme 180 litrů blahodárného oleje. Vzniká tzn. macerováním – naložením bylinek do oleje, ve kterém se nechávají louhovat na slunci několik týdnů. Nejznámější maceráty jsou také z arniky a měsíčku.

třezalkový olej přírodní kosmetika Nobilis Tilia
Ruku k dílu přiloží všichni

Maceráty jsou oblíbené díky látkám, které v kombinaci s olejem prodlužují možnou spotřebu samotných bylin. Spektrum bioaktivních látek není celé rozpustné v oleji, stejně tak není celé rozpustné ve vodě. Ajurvéda pracuje ještě s výluhem v mléce, které tvoří rozhraní mezi olejem a vodou. Dá se využít vnitřně nebo na obklad, pracuje s listy, květy i kořeny. Výluh ale nesmí být na sluníčku a obecně se jeho spotřeba pohybuje v řádech dní.

Každý z těchto způsobů má velmi široké využití právě s třezalkou. Třezalka má blahodárné účinky na pokožku, prohřívá a vysouší. Obsahuje bioaktivní látky – furokumariny – jejichž určité spektrum vyvolává fotosenzibilitu. Tyto bioaktivní látky však nejsou rozpustné v olejích, proto olej není tolik fotosenzitivní. Pro své prohřívací účinky se třezalkový olej využívá v Breussově masáži a Dornově metodě.

Kombinací pitné kúry, obkladů a masáží třezalkovým olejem pomáhá třezalka při rehabilitaci po mozkových příhodách, stejně tak v počátcích obrn různého původu. Dlouhodobě a pravidelně aplikovaná třezalka je základní bylinou léčby sklerózy multiplex.

třezalkový olej přírodní kosmetika Nobilis Tilia
Stáčení třezalky

Třezalka působí jako antibiotikum, podporuje látkovou výměnu, má silné protizánětlivé účinky, pomáhá regenerovat pokožku při ekzémech – výsledky se dostavují po 6 až 8 týdnech léčby.

Zevně i vnitřně je třezalka vhodná jako doplněk léčby hemeroidů, naraženin a zlomenin, pomáhá při závratích a zlepšuje kvalitu cévních stěn. Pomáhá také v boji proti nadváze.

Kontraindikací jsou těžší formy cukrovky a pylové alergie, velmi nízký krevní tlak, metastazující nádorové onemocnění. Při vleklém onemocnění je vždy po třítýdenní léčbě třezalkou potřeba zařadit týdenní pauzu. S výjimkou roztroušené sklerózy není vhodné podávat bylinu dlouhodobě.

zdroj: Herbář léčivých rostlin – Jiří Janča, Josef A. Zentrich

Jana Ducháčková
Jana Ducháčková pečuje o klienty Nobilis Tilia během reklamací a při zahraničních obchodech. Má tři děti a přírodní kosmetiku používá spokojeně přes deset let. Ráda fotí a píše vlastní blog o své rodině a bydlení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..