Srdeční záležitost

éterické oleje podle kalendáře růže - přírodní kosmetika Nobilis Tilia

Růže je květinou lásky, víry a naděje, symbolem pro krásu a eleganci, partnerskou i mateřskou lásku. Její intenzivní aroma cítíte v letních zahradách a zkoncentrované v éterickém oleji patří mezi nejvzácnější a nejdražší vůně v aromaterapii. Její účinky jsou stejně vzácné a neocenitelné.

Růže se objevuje už ve starých čínských a sanskrtských textech, znali ji Řekové i Římané. Zhruba od 8. století se začala z okvětních lístků destilovat růžová voda, která se do Evropy dovážela z Dálného Východu. Skutečný éterický růžový olej se zřejmě poprvé podařilo vyrobit víceméně náhodou, a to až na počátku 17. století. Celá dvě staletí pak měla na výrobu růžového oleje monopol Persie. Hlavními zdroji oleje jsou dnes především Rosa damascena, dále R. centifolia, R. gallica a jejich kultivary. R. centifolia se pěstuje ve Francii a v Maroku a je známá jako „růže marocká“ nebo jako „Rose de Mai“. Nejvýznamnějším pěstitelem R. damascena je Bulharsko a označení „damašská růže“ se datuje již od doby křižáckých výprav. Podobné vlastnosti jako růže galská a damašská má u nás dobře známá růže svraskalá R. rugosa.

Zajímavost: Růže OTTO označuje éterický olej získaný parovodní destilací, zatímco růže absolue je vůně extrahovaná rozpouštědlem. Absolue voní více jako květina sama, zatímco destilovaný olej má plné hluboké květové aroma s jemnými zelenými tóny. Dnes se největší množství nejkvalitnějšího růžového oleje OTTO vyrábí v Bulharsku z okvětních plátků damašské růže. K výrobě 1 kg éterického oleje je potřeba asi 2 milióny jednotlivých květů. Náročná ruční sklizeň, nízký výnos oleje a vysoké požadavky na jeho kvalitu jsou příčinou jeho vysoké ceny.

Královna romantiky a tišitelka emocí

Jemná, utišující, přesto hluboká a všeobjímající vůně růžového oleje je balzámem pro rozbouřené emoce spojené s ženstvím, mateřstvím či láskou. Posiluje soucit, pochopení a důvěru, pomáhá vyrovnat se s bolestí, trápením, úzkostmi, ztrátou či beznadějí. Citlivě uvolňuje emoční traumata, vyrovnává, utěšuje a uklidňuje. Na růžové vlně vás něžně opečuje Růžový krém nebo Růže v jojobovém oleji.

Stejnou měrou růže obnovuje a posiluje také lásku k sobě, díky které pak můžete milovat ostatní. Vtírejte do pleti Obličejový olej růžový, buď pravidelně večer pro jeho dlouhodobé harmonizační účinky nebo jej použijte kdykoliv v případech akutní potřeby. Růžový olej dodá posilu vaší duši, hojí energetické srdce a otevírá jej pro lásku.

Růže představuje to nejvíc ženské v ženách a stejně tak i ženskou stránku v mužích. Používejte její vůni, pokud v sobě potřebujete svoji ženskost rozvinout nebo posílit. Najdete ji také ve známých kosmetických výrobcích jako je mycí hydrofilní olej,  přírodní pleťové peelingy, exkluzivní pleťová voda nebo deodorant. Muže učí vůně růže větší empatii, partnerské důvěře a intimitě. Tím, že dodá nádech romantiky i zdánlivě všednímu okamžiku, má afrodiziakální vliv na ženskou sexualitu a zvyšuje vzájemnou fyzickou přitažlivost. Ne nadarmo je růže od nepaměti květinou Venušinou a byla součástí nápojů lásky.

Kdy je váš čas růží?

Růžový olej pomáhá při potížích s menstruačním cyklem, ulevuje premenstruačnímu syndromu a účinně řeší problémy s početím zejména psychosomatického původu. Je důležitým olejem pro ženy v menopauze, proto je zásadní účinnou složkou celé produktové řady Anti-age de luxe. Díky svým pozitivním účinkům na pleť, dokáže mimořádným způsobem regenerovat tkáň, takže výrazně zpomaluje projevy stárnutí. Účinným letním osvěžením pleti je Květová voda BIO růže, jejíž pohotovostní balení by rozhodně nemělo chybět ve vaší kabelce.

Růže posiluje mateřství a probouzí pečovatelský instinkt. Je tak přirozeně jedním z nejoblíbenějších olejů v období těhotenství a po porodu. Najdete ji v Masážním oleji na hráz a také v Oleji po porodu, který napomáhá zavinování dělohy. Pokud se miminko narodí předčasně, stopové množství růže v Kojeneckém oleji Růženka podpoří vzájemnou vazbu a ujistí miminko o vaší bezpodmínečné lásce.

K vůni růže žena obvykle „dozrává“ podle své životní etapy a svého prožívání. Přestože má růže v každé oblasti vztahů – k sobě, k matce, k partnerovi, k dětem – významné harmonizační účinky, platí zde víc, než kdy jindy, že pokud vám její vůně není příjemná, počkejte si. Není třeba spěchat, ten správný čas pro vaši růži teprve přijde.  

Adéla Zrubecká
Adéla Zrubecká vystudovala aromaterapii v Institutu Tradiční Přírodní Medicíny a Aromaterapie v Londýně a v roce 1995 si otevřela vlastní praxi pro klienty. Postupem let na základě praktických zkušeností vytvořila soustavu dotekové terapie pod názvem Holistická aromaterapeutická masáž, kterou také dodnes vyučuje. V rámci výboru Asociace českých aromaterapeutů stála u zrodu Institutu aromaterapie, v letech 1999 až 2006 vedla odborný čtvrtletník Listy Aromaterapie a podílela se významnou měrou na rozšiřování povědomí o aromaterapii v České republice. Díky svým zahraničním kontaktům nadále spoluorganizuje zahraniční konference aromaterapie a publikuje v odborných i populárních časopisech. Je lektorkou Institutu aromaterapie a zaměřuje se zejména na praktické využití aromaterapie ve spojení s tradiční čínskou medicínou. Je také spoluautorkou knihy Aromaterapie v životě ženy a od roku 2004 spolumajitelkou společnosti Nobilis Tilia s.r.o.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..