Letní breberky a jiní hmyzí kamarádi

Letní breberky a jiní hmyzí kamarádi - přírodní kosmetika Nobilis Tilia

A je to tady – léto budiž pochváleno. Milujeme léto stejně jako vy a těšíme se na něj celou zimu do doby, než vylezou. Kdo? No, přece breberky letní – komáři a jiný bzzzzzučivý hmyz. Pak nastává otázka, co s nimi, pokud nechcete používat syntetické chemikálie. Máme pro vás návrh řešení, které se vám určitě bude hodit.

Mocného spojence v boji s hmyzem najdeme v přírodních éterických olejích. Vždyť ochrana před žravými škůdci, hmyzem, plísněmi, viry a bakteriemi je jednou ze základních funkcí, kterou má silice v rostlině. Když ze silice vydestilujeme éterický olej, nese si dál tento pro přežití důležitý účinek a víme tak, že všechny éterické oleje mají protiplísňové, protivirové a antibakteriální účinky, a to více či méně podle druhu oleje.

Abyste odradili různé létací a lezoucí kamarády z přírody od kobercových náletů, využijte například éterického oleje citronely. 20-30 kapek nařeďte v 50 ml vody ve spreji, silně protřepejte a ihned nastříkejte na oblečení. Před každým novým postřikem směs znovu silně protřepejte. Citronelu můžete použít i na noc do difuzéru či aromalampy. Komáry odpuzuje také máta, lemongras a levandule.

Pro repelentní účinky na pokožku použijte stejný postup do vodního spreje, ale s éterickým olejem levandule. Čistý levandulový olej můžete použít v kapkách na spodní část nohavic u kalhot, boty, případně na tričko před výletem do lesa, abyste od návštěvy odradili klíšťata a mravence. Pokud si mravenci myslí, že u vás budou letos bydlet, zkuste jim cestu přehradit nadrceným hřebíčkem nebo je vystříkejte sprejem s mátou.

K ošetření hmyzích štípanců jsou vhodné základní éterické oleje levandule a tea tree. Oba oleje se používají neředěné na pokožku a mají silné antiseptické a hojivé účinky. Levandule se úspěšně používá proti svědění po hmyzím štípnutí. Vhodnou synergickou směsí je Univers s využitím právě na tyto účely. Protože alergické reakce na hmyzí štípnutí jsou častý problém, neměl by v naší lékárničce chybět olej, který má schopnost zmírňovat alergickou reakci. Takovým je například heřmánek modrý, který se vhodně doplňuje s homeopatiky. Pokud je potřeba oleje naředit a potřít větší plochu pokožky, doporučuji jako základní olej z černého kmínu, který působí výrazně proti alergiím, s malým přídavkem rostlinného oleje tamanu, který je sám o sobě analgetický a antiseptický.

Adéla Zrubecká
Adéla Zrubecká vystudovala aromaterapii v Institutu Tradiční Přírodní Medicíny a Aromaterapie v Londýně a v roce 1995 si otevřela vlastní praxi pro klienty. Postupem let na základě praktických zkušeností vytvořila soustavu dotekové terapie pod názvem Holistická aromaterapeutická masáž, kterou také dodnes vyučuje. V rámci výboru Asociace českých aromaterapeutů stála u zrodu Institutu aromaterapie, v letech 1999 až 2006 vedla odborný čtvrtletník Listy Aromaterapie a podílela se významnou měrou na rozšiřování povědomí o aromaterapii v České republice. Díky svým zahraničním kontaktům nadále spoluorganizuje zahraniční konference aromaterapie a publikuje v odborných i populárních časopisech. Je lektorkou Institutu aromaterapie a zaměřuje se zejména na praktické využití aromaterapie ve spojení s tradiční čínskou medicínou. Je také spoluautorkou knihy Aromaterapie v životě ženy a od roku 2004 spolumajitelkou společnosti Nobilis Tilia s.r.o.

Komentáře: 6

 1. Dobry den, podobne smesi si delame take a doma se nam osvedcili. Ale vyrazili jsme na jih SR a zdejsi komari jsou nejak odolnejsi. Vecer jsme se vzdy hojne postrikali ale i tak jsme samy stipanec. Je mozne ze kdyz je komaru vic jakoze o hodne vic jsou odolnejsi i na etericke oleje?

  1. Dobrý den,
   ano máte pravdu, v každém místě působí proti hmyzu trochu jiná kompozice éterických olejů, nebo například ještě jiný éterický olej. Doporučujeme tedy vyzkoušet jiný poměr daných éterických olejů, nebo přikápnutí některého ještě jiného éterického oleje, který zrovna máte k dispozici. Děkujeme za váš poznatek. S pozdravem a přáním krásného dne, za tým Nobilis Tilia Romana Miloschewitschová

 2. Dobrý den,
  prosím, jaké éterické oleje, a v jaké koncentraci, mohu používat do difuzéru a odpařovače, když máme doma kočičku. Prý zvířátkům nedělají moc dobře, ale nevím. Děkuji za radu a pomoc. Srdečně zdravím Helena

  1. Dobrý den,
   kočky mají natolik citlivý čich, že jejich čichové buňky nedokážou tak silné koncentráty odbourat. Při inhalaci éterických olejů pomocí difuzéru je tedy ideální mít kočku v jiné místnosti a pustit ji zpět až po jejím vyvětrání. Každopádně i tak známe plno lidí, kteří doma difuzér pouštějí i v přítomnosti koček, kočička by vždy měla mít alespoň možnost z místnosti odejít, když by jí vůně vadila. Děkujeme za Váš dotaz.
   S pozdravem, Romana z Nobilis Tilia

 3. Mravenci že se leknou skořice? Ani omylem. Těm “mým” vyloženě voní a letos jich mám ve skleníku mnohem více než jiné roky.

  1. Dobrý den, je pravda, že každému druhu “voní” něco jiného. Vyzkoušejte drcený hřebíček, nebo přímo éterický olej z hřebíčku či máty. 🙂 Hezký den, Daniela z Nobilis Tilia

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..